Ana SayfaRomanŞeytan ve Genç Kadın

Şeytan ve Genç Kadın

Şeytan ve Genç Kadın – Paulo Coelho

Tür:Roman
Yazar:Paulo Coelho
Yayınlanma Tarihi:2000
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Berta: Köyün en yaşlısıdır.

Chantal: Köyün en genç kızıdır.

Yabancı: Şeytanın kuklasıdır.

Konusu

Herkes suçlu olabilir mi? Herkesin içinde bir şeytan var mı? Hayal ettiklerimizi elde etmek uğruna suç işleyebilir miyiz? Şeytan ve Genç Kadın romanı bu soruyu enine boyuna sorgulamamıza neden olacak.

Şeytan ve Genç Kadın Özeti

Şeytan ve Genç KadınPaulo Coelho tarafından yazılmış günümüzde önemli bir eserdir. Kitabın konusu Bescos adındaki bir köyde geçer bu köydeki evler fakir, yıkık, dökük  ve nüfusunun çoğunluğu yaşlılar tarafından oluşan oldukça sakin bir yerdir. Kimi zaman turistler de köye uğramaktadır. Ancak köyün bir özelliği vardır, köyde genç nüfus neredeyse hiç yoktur. Köydeki fakirlik, kıt yaşam gençleri köyden başka bir yerde çalışmak için göçe zorlamıştır. Bu köydeki yaşayan tek genç Chantal isminde bir genç kızdır Fakat eğer elinde imkan olsaydı o da buradan gidecekti.

Bu köyde yaşayan Berta adında yaşlı bir kadın vardır. Berta köyün en yaşlılarından biridir eşini bir av kazasında kaybetmiştir. Tüm gününü kapısının önünde oturarak geçiren yaşlı kadın köylüler tarafından bir cadı olarak bilinmekteydi.  Ancak o cadı değildir. Sadece ölen kocasıyla iletişim kurmaya çalışan Zavallı bir kadındır. Köyde sıradan bir günde bir yabancı onların yaşantısını değiştirecektir. Bu adam içindeki şeytanla beraber gelmiştir. Berta adamı görür görmez kötü şeyler olacağını anlamıştır. Yabancı bu köye bir amaç doğrultusu ile gelmiştir. Aklında bir soru vardır ve o sorunun cevabını bu köyde arayacaktır.

Yabancı köylülere cazip bir teklif sunar teklifi ise köylülerin bir suç işlemesi ve bu suçun karşılığında alacakları altın külçeleridir.  Yabancı onlardan aralarından bir kişi öldürmeleri karşılığında 10 külçe altını verecektir. Bu altınlar bu fakir köyü zengin yapabilir. Eğer köylüler bu teklifi değerlendirilirse genç kızda bir külçe altın alacaktır ve bu sayede

Daha iyi bir yere yerleşebilecektir. Onun görevi ise bu teklifi köylüleri iletmek ve onları ikna etmektir. Köylülerin teklifi değerlendirmeleri için 7 günü vardır, 7 günün ardından ya hayatlarına kaldıkları yerden devam edecekler ya da tüm köylü zengin olacaktı. Yabancı zengin ve nüfusu bir iş adamıdır, işi ise silah üretimi ve Ticareti yapmaktadır. Ancak bir gün eşi ve iki kızı teröristler tarafından öldürülür. Üstelik onların canını alan bu silahlar yabancının fabrikasında üretilmiştir. Ardından tüm yaşantısı altüst olmuştur, günden güne kendisini yiyip bitiren öfke ve öç alma duygusu ile yabancıyı artık şeytan yürütmeye başlamıştır.  Ve o tüm insanın içinde kötülük olduğunu Herkesin kötü olabileceğini inanmıştı. Bu düşüncesini ispatlamak için bu fakir Köye gelmiş ve genç kızın aklını çelecek öneride bulunmuştu genç kız bir süre düşündükten sonra en sonunda teklifi köylülere açıklar.  Köylüler ilk önce bu teklife tereddütle yaklaştır. Sonunda kendilerini haklı görecek sebepler olduğunu öne sürerek teklifi kabul eder. Peki, öldürecekler ikisi kim olacaktı Tabii ki de bu kişi Berta olacaktı kendilerince sebepleri vardı hem Bertan’ın yaşlı olması hem de ölen kocasına kavuşmak istemesi bunlardan en önemlileriydi. Alınan karar sonrasında köyün tüm erkekleri silahlarını aynı anda ateşleyerek Bertay’ı öldürmektir. Böylece hepsi cinayete ortak alacaktı ve sonunda cinayet günü gelir Berta, onların niyetini anlar ama ölmek istemediğini söyler ancak köyler çok kararlıdır berta sonunda kaderine boyun eğer.  Yaşlı kadına uyku ilacı verdikten sonra onu ıssız bir yere götürürler tam silahlar ateş alıcı sırada genç kız ortaya çıkarak yabancıya güvenmemeleri gerektiğini onun kötü olduğunu söyler. Zor da olsa köyleri ikna etmiştir Tüm bu olanlar ise yabancının aklındaki soruya cevap bulunmasına neden olur ve altınları genç kıza verir şeytan ve genç kadın kitap özeti burada son buluyor.

Şeytan ve Genç Kadın – Kitap Açıklaması

Gözlerden uzak, kuytu bir dağ köyü ve bu köyün dış dünyadan soyutlanmış, kendi halinde, çoğunluğu yaşlı, zamanın dışında bir yaşam süren insanları. Köydeki tek genç kadın, küçük otelin barında çalışan güzel Chantal’dır. Gelip geçen avcılarla ya da turistlerle gönül eğlendiren genç kadının tek dileği bu sıkıcı yerden kurtulmaktır. Beklenmedik bir anda köye gelen ve gerçek kimliğini gizleyen bir yabancı, köy halkına, hepsinin yaşamını alt üst edecek, onları kışkırtacak, değer yargılarını tersine çevirtecek, hatta kökünden değiştirtecek bir öneride bulunur. Yabancı, köy halkına yedi gün süre tanımıştır. Bu süre içinde bu insanların her biri yaşam, ölüm, adalet ve dürüstlükle ilgili temel sorunlarla yüzleşecek, bir yol ayrımında durup kendi yaşam çizgilerini değiştirecek bir karar almak zorunda kalacaklardır. Yabancıya kucak açan köy halkı, onun tehlikeli oyununa alet olurken, Adem’le Havva’dan bu yana insanoğlunun ruhunu ele geçirme mücadelesi veren İyi ile Kötü’nün ikilemi, bu basit insanların örneğinde evrensel boyutlara açılıyor. İyi ile Kötü arasındaki savaşı ve insanın Tanrı ile karşılıklı ilişkisini konu alan Şeytan ve Genç Kadın, usta anlatıcı Paulo Coellho’nun yayınlandığından bu yana toplam bir buçuk milyon okurla buluşan son romanı.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Sevval
Sevval
Ziyaretçi
3 yıl önce

Keyifle okuduğum kiyaplardan biri oldu. Paylaşım için tşk ederiz editör bey💓

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,485TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular