Ana SayfaRomanAcımasız Miras

Acımasız Miras

Acımasız Miras – Heinz G. Konsalik

Tür:Roman
Yazar:Heinz G. Konsalik
Yayınlanma Tarihi:1995
Yayınevi:Altın Kitaplar
Karakterler

Gisela, Bruno Peltıner, Ewalt Peltiner, Anna Felburg, Monique, Henrich, Pade, Maggfeld, Hartung

Konusu

Miras Mücadelesinin İnsana Neler Yaptırabileceği kitabın konusunu oluşturuyor.

Acımasız Miras Özeti

Genç kız zengin babasının ölümüyle her şeyini kaybeder. Çünkü yakınları onun akıl hastası olduğunu iddia ederek hastaneye yatırmıştır. Bir av sırasında Gisela’nın babası, erkek kardeşinin kumar parası için Şirketten para aldığını öğrenir ve kavga ederler. Daha sonra bir kazada vurulur. Avlanırken vurulduğu için kaza olarak kayıtlara geçer. Bruno Peltıner’in ölümünün ardından mirasın tamamı kızına kalır. Ewalt Peltiner’in şirkette çalışmasını ve mirastan şirkete olan borcunun kesilmesini ister. Anna Felburg, şirketin karının %10’unun verileceğini duyurur. Bunu kabul edemeyen Eward, para karşılığında iki doktor ve bir avukat getirir, Gisela’nın akıl hastası olduğunu belgeler ve yeğenini gözaltında tutmak için onu Park Kliniğine gönderir. Bu klinikten alacağı raporla şirketi kendisi yönetecektir. Bu planı kız kardeşi Anna, kızı Monique ve kız kardeşinin oğlu Henrich ile birlikte planlar.

Park Kliniği Başhekimini genç kızın hasta olduğuna ikna ettiler. Bu durum diğer doktorlar tarafından da bildirilir. Başhekim Doktor Pade ve Profesör Maggfeld, yaptıkları incelemeler sonucunda Gisela’nın deli olduğuna inanmazlar. Ancak aldıkları raporda iki doktorun deli olduğunu belirten imzaları vardır. Gisela, nişanlısı Ekonomi Uzmanı Doktor Budde’yi görmek ister ancak doktorlar buna izin vermez. Kızın ruh hali kötüleşir ve yemek yemeyi bırakır. Bu bakımdan görünüşü bir deliyi andırıyor. Başhekim ve Profesör kıza velayet raporu verir.

Kendisine miras kalan para Eward’a bir metres tutar ve kumar oynamaya devam eder. Kızı Monique’i tatile Fransa’ya gönderir. Anna kendine bir villa almıştır ve hizmetçisiyle aşk hayatı yaşamaktadır. Henrich İngiltere’de temsilci olarak görev yapıyor. Dr. Budde, nişanlısının akıl hastası olmadığını kanıtlamaya çalışırken Ewold onu şirketten kovar. Gisela’nın verdiği vekaletname elinden alınır. Dr. Pade ve Prf. Maaggfelr, Gisela’nın hasta olmadığını biliyor ancak kendilerinin imzaladığı belgeler ve iki doktorun imzası var. Gisela’ya yardım etmek istiyorlar. Budde, Gisela’nın Klinikte olduğunu öğrenir ve kliniğe gider. Dr. Pade’e genç kızın deli olmadığını, bu oyuna miras için geldiğini söyler. Genç adamın anlattıklarıyla Gisela’nın anlattıklarının aynısıdır. Başhekim Budde’nin tedavisi devam ettiği için kızla görüşmesine izin verilmez. Ewald Budde’ı ortadan kaldırmak için bir tuzak kurar. Budde Dr. Pade’den ayrıldıktan sonra evde içki içip bayıldı. Birisi Budde’nin arabasına biniyor ve hızla uzaklaşıyor, bir yayaya çarpıyor ve ardından arabayı geride bırakır.

Polis Dr. Budde’yi evde sarhoş buluyor ve suçu onun işlediğini iddia ediyorlar. Dr. Budde sarhoş olduğunu ve akşam araba kullanmadığını söylese bile masumiyetini kanıtlayamaz. Budde’nin arkadaşı Avukat Hartung, Budde’nin alkolik olduğu için hapishane yerine kliniğe gitmesini sağlar. Budde da bunu ister. Gisela’ya yaklaşırken bir hastayı tedavi etmek için kullanılan köpek tarafından yaralanır ve ameliyata alınır. Budde suçsuz bulununca park kliniğinden çıkarılır. O ve arkadaşı Hartung, Gisela’yı kurtarmak için bir plan yapar. Budde, Heinrich’i görmek için İngiltere’ye gider. Budde, Heinrich’in onunla konuşmasını sağlamaya çalışır. Hartung, Monique’i kendisine aşık ederek kanıt toplamaya çalışır. Kimse Hartung’u tanımıyor. Monigue nişanlısını babasıyla tanıştırır.

Ewald, kızının nişanlısından hoşlanıyor ve onu Almanya’daki şirketine çağırıyor. Bazı çalışmalarını Hartung takip eder. Budde ve Hartung bir plan yapar ve Dr. Budde’nin yardımıyla Gisella’yı kaçırmayı planlarlar. Dr. Budde de aynı fikirde ama yalnızca Gisela’nın odasını değiştirip onu duvara daha yakın bir odaya koyabileceğini söylüyor. Başka hiçbir şeye karışmayacağını beyan ediyor. Ne diyorsa onu yapar. Budde, Gisela’yı kaçırırken düşüp belini kırdı. Okul arkadaşının yanına uçakla Tunus’a gider. Burada askeri hastanede tedavi görüyor. Gisela’nın amcası, Gisela’nın kaçışından park kliniğini sorumlu tutar. Ancak iddia makamı Klinik’i suçsuz buldu. Ewald gazetecilere yeğeninin onu öldürmek istediğini söyler. Kanıt olarak yatak odasının duvarlarını silahla vurur.

Anna ve oğlu Heinrich, Ewald’ın yurt dışına para götürdüğünü öğrenir. Aralarında çıkan tartışma sırasında Ewald bacağından vuruldu. Ewald bu olayda Hartug’dan şüphelenir ve masanın çekmecesini kırar ve çekmecede Tunus’tan gelen transfer makbuzlarını görür. Kızına Hartung’un yalancı olduğunu açıklayan bir telgraf gönderir. Monigue üzüntü içinde yelken açar. Yelkenli fırtınada batar ve Monigue ölür. Polis, otel odasını araştırırken Monigue’nin günlüğünü bulur. Bu günlükte Ewald’ın çalışmaları ortaya çıkıyor. Ewald, Anna, Heinrich, iki doktor ve avukat tutuklandı. Gisela’ya yönelik tüm iddiaları temize çıkarır. Ewald bu kez kızının ölümüyle servetini kaybedince çılgına döner ve Park Kliniğine gönderilir.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,540TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular