Diriliş

Diriliş – Lev Tolstoy

Tür:Roman
Yazar:Lev Tolstoy
Yayınlanma Tarihi:1899
Yayınevi:Timaş Yayınları
Karakterler

Prens Dimitri Nehludov: İlk başta zevk ve sefahatten hoşlanan, ancak daha sonra bu hatalardan geri dönen, inandığı değerler uğruna birçok şeyi riske atan bir Rus prens.

Katyuşa: Ekaterina Maslova, bir çingeneden doğan köylü bir kadının gayri meşru çocuğu olarak doğar. Köylüleri, gönderdikleri ürünün kalitesizliği nedeniyle azarlamaya gelen toprak sahiplerinden biri, annesine para, bebeğe süt veriyor. Üç yıl sonra annesi öldüğünde iki kız kardeş, toprak sahipleri tarafından evlat edinilir; Yarı hizmetçi ve yarı bayan olarak büyür. Adı bile ne Katinka gibi ince, ne de Katya gibi kaba olan Katyuşa olur. Güzelliğiyle herkesi büyülese de kimseyle evlenmez.

Marlo Morgan: Hayatın tekdüzeliğinden bıkan, değişim arayan, hırslı, yardımsever ve çocuksu bir karakterdir.

Simonson: Siyasi bir suçludur. Katyuşa’yı hapishane de tanır ve ona aşık olur. Ona davranışı ve nezaketinden hoşlanan Katyuşa’da ona aşık olur ve evlenirler.

Konusu

Prens Nehludov, Halasının malikânesinde evlat edinilen Katya’yı baştan çıkarır. O günden sonra Katya’yı bir daha arayıp sormaz ama Katya bu görüşmeden sonra hamile kalır. Katya, çocuğunu doğurduktan sonra dışarı atılır. Umutsuz Katya önce kötü yerlere düşer daha sonra da zindana düşer. Yıllar sonra, Prens ve Kayta beklenmedik bir şekilde tanışır. Prens Nehludov, birini zehirlemekle suçlanan Katya’nın mahkemesinde jüri üyesi olur. Prens Nehludov, Katya’yı önünde görünce derin bir şok geçirir ve vicdani bir krize girer.

Diriliş Özeti

Zengin, yakışıklı, şımarık ve bencil bir adam olan Prens Nehludov, halalarının evinde yaşayan evlatlık bir kız olan Katyuşa adlı güzel bir kızı baştan çıkarır ve onunla birlikte yaşar. Katyuşa yalnız bir yetimdir. Pek çok iş aramış, ancak taciz nedeniyle düzgün bir iş bulamamış ve sonunda Nehludov’un halasının evine evlatlık olarak alınır. Katyuşa’yı baştan çıkaran Nehludov, duyduğu pişmanlığı bastırmak için Katyuşa’ya yüz ruble vererek gider. Böylece her şeyin yolunda olduğuna inanır. O günden sonra aramaz sormaz. Soylular hayatlarının zevk ve eğlencesinde yaşarlar. Katyuşa, bu ilişkiden sonra hamile kalır. Çocuğu doğurduktan sonra Prens Nehludov’un halası Katyuşa’yı evden kovar. Daha sonra kötü yollara ve zindana düşer. Her şeyi unutan Prens Nehludov, ağır ceza mahkemesindeki bir dava için jüri üyeliğine seçilir. Ama bu durumda onu bekleyen çok garip bir sürpriz var. Ağır ceza mahkemesinin ilk oturumunda, zavallı Katyuşa’yı zehirlenme zanlısı olarak görecek.

Bu olay ve dinlediği Katyuşa’nın hikayesi üzerine Nehludov’un ruhu derinden sarsılır. Aslında olan her şeyin suçlusu kendisidir. Bu duygu hayatında büyük bir değişikliğe yol açar. Bu büyük değişiklik sadece Katyuşa’yı kurtarma arzusundan kaynaklanmıyor. Artık tamamen farklı bir insan olmak istemesinden geliyor. Kovulan Katyuşa hastanede çalışırken, bir oda görevlisi Katyuşa’yı taciz eder. Katyuşa oda görevlisinden uzak kalmak için çabalar ve sonunda Katyuşa bir iftira atılmıştır. Ayrıca Katyuşa jüri tarafından yanlış yazılan cezadan bir veya iki ay kurtarılırken, zavallı kıza dört yıl kürek cezası verilmiştir. Nehludov, her ne pahasına olursa olsun Katyuşa’yı kurtaracağına söz vererek fikrini Katyuşa’yı kurtarmaya koyar. Olan her şeyin kendi hatası olduğunu düşünmektedir. Böylece Katyuşa ile evlenerek bu hataları örtbas ederek vicdanını rahatlatacaktır. Nehludov, valinin özel izni ile sık sık Katyuşa ile görüşmeye başlar. Onunla evlenme teklif eder, ancak çok akıllı bir kadın olan Katyuşa, sırf vicdanını rahatlatmak için onunla evlenmek istediğini fark eder. 

Nehludov’un tüm çabalarına rağmen, Katyuşa Sibirya’ya sürülür. Nehludov bu durum üzerine tüm mal varlığını harcayarak Katyuşa ile Sibirya’ya gitmeye karar verir. Simonson adlı bir siyasi suçlu, Katyuşa’nın son derece iyi bir niyetle yaklaşır. Gururlu ve acı veren bir kadın olduğunu fark ettiği ve ona karşı çok iyi hisler hissetmeye başlar. Katyusha ise Simonson gibi bir adamın aşkını kazandığı için çok mutludur. Simonson, Katyuşa’ya evlenme teklif eder. Simonson ile evlenmek aynı zamanda Nehluvon’un kurtuluşu olacak. Bu arada Nehludov Çar’a ulaştı ve Katyuşa’nın masumiyeti belgeler. Nehludov bu haberi Katyuşa’ya verir ve hemen evlenmek ister. Bir kez daha Katyuşa’ya teklifini reddeder ve ona Simonson ile evleneceğini söyler. Nehludov için artık yapacak bir şey kalmamıştır. Bütün bu yaşananlar onu farklı bir insan haline getirir ve hayatı boyunca doğru yolda mücadele etmeye karar verir.

Kısa Bilgiler
  • Diriliş adlı roman Tolstoy’un , Savaş Ve Barış ile Anna Karenina ‘dan sonra üçüncü büyük en önemli romanıdır.
  • Eser, Tolstoy’un toplumsal eşitsizliğe, üst sınıfların kalpsizliğine ve suçluluk duygularına ve Çarlık Rusya’sı bürokrasisi ve elit tabakasına yönelttiği eleştirel bir romanıdır.
  • Tolstoy bu romanı yazdığı yıllarda “modern” kilisenin kurumsallaştığını ve ikiyüzlü bir hale geldiğini Hıristiyan ruhundan uzaklaştığını düşünmektedir. Kilisenin Tolstoy’u tanrıtanımaz (ateist) ilan etmesine yol açan roman; 1901 yılında kilise tarafından aforoz edilmiştir

Diriliş – Kitap Açıklaması

Prens Nehludov, askere gitmeden önce, halalarının güzel evindeki güzel ve zeki evletlık Katya’yı baştan çıkarır. O günden sonra da kızı bir daha arayıp sormaz. Katya, bu buluşmadan gebe kalır; ancak çocuğunu doğurduktan sonra kapı dışarı edilir. Güzel katya’nın bundan sonraki hayatı, genelevden zindana uzanan bir düşüşün hikâyesidir. Yıllar sonra Prens ve Kayta beklenmedik bir biçimde karşılaşırlar: Prens, jürisinde yer aldığı bir mahkemede, birini zehirleme suçuyla yargılanan Katya’yı karşısında görünce derinden sarsılır. Bu sarsıntı, kendi içinde büyük bir değişimin de başlangıcı olur.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Şeyma asyali
Şeyma asyali
Ziyaretçi
3 yıl önce

Emeğinize sağlık başarılarınız devamını dilerim

Ece
Ece
Ziyaretçi
3 yıl önce

Yine klasikler içinde yer alıp herkesin okuması gereken bir eser,emeklerinize sağlık teşekkürler kitapdiyari ailesi… :))

En son 3 yıl önce, Ece tarafından düzenlendi

Sosyal Medya

787BeğenenlerBeğen
4,131TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular