Ana SayfaPsikolojiYunus Terapi

Yunus Terapi

Yunus Terapi – Nevzat Tarhan

Tür:Psikoloji
Yazar:Nevzat Tarhan
Yayınlanma Tarihi:2013
Yayınevi:Timaş Yayınları
Konusu

Yunus Terapi ile bizleri Yunus Emre’nin şiirinin günümüz insanının manevi yaralarını nasıl iyileştirebileceğini ve toplum psikolojisini nasıl onarabileceğini konu edinmiştir.  

Yunus Terapi Özeti

Tasavvuf denince akla gelen ilk isimlerden olan Yunus Emre şiirleri ve sözleriyle hazırlanmış mükemmel bir özleştirme Yaşadığı döneme baktığımızda sadece bir derviş, halk şairi olmayan Yunus Emre’nin Nevzat hocanın işaretiyle bir psikolog gibi halkı sanatıyla buluşturduğu okuyoruz. Öyle bir dili, öyle bir hitap ve olayları, kavramaları anlatışı var ki birçok konuda adeta bizlere yol gösteriyor.

Yunus Emre şiirinin günümüz ruhsal sorunlarına da aslında işaret ettiği, onları çözme noktasında da bize nasıl yardımcı olduğunu vurguluyor Nevzat Tarhan hocamız.

Kitapta Yunus Emre’nin bazı şiirlerini alarak ve hemen arkasında da bunu psikolojik tahlillerine yer veriyor ve bizim psikolojimize denk düştüğünü bizlere anlatıyor.

Yunus Emre insan ruhunu açıyor, temizliyor ve kapatıyor. İnsanın hayatını doğru yolda tutması için “Yıldızlardan geç, artık güneşe bak” diyor. Toptuk Emre’nin Yunus’a söylediği “Mal ve mülk şeytanın eşyalarıdır” öğüdü de onun düşünce sistematiğini inşa eden dinamiklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Yunus Emre şefkat, sevgi, aşk gibi duygulara akılla şekil vermeyi öğütlüyor bize. Sevgiyi hangi kabın içine girerse onun şeklini alan suya benzetiyor, önemli olanın doğru kabı bulmak olduğunu hatırlatıyor.

Yunus Emre’yi çok güzel anlatan, şiirlerini yorumlayan ve bunu kişisel gelişime ışık tutacak şekilde yapan yazarımızın bu eserini. Okuyarak ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Yunus Terapi – Kitap Açıklaması

Yaşadığı döneme baktığımızda Yunus Emre’nin sadece bir derviş, bir halk şairi, bir mutasavvıf değil, aynı zamanda adeta bir psikolog olduğunu görürüz. O yalnızca halkın sanat zevkini tatmin ettiği için “Yunus” olmamıştır. Nefesinin bugün hâlâ bu kadar canlı olmasında en büyük etken insanların psikolojik ihtiyaçlarını gidermesidir.

Anadolu insanının travmalarını çözen, toplumsal huzuru sağlayan ve yeni bir kültür iklimi adeta bir “Yunus iklim kuşağı” oluşturan bu büyük halk ozanı aslında bugünün insanına çok şey söylüyor!

Nevzat Tarhan Mesnevi Terapi’den sonra Yunus Terapi ile bizlere Yunus Emre’nin şiirinin günümüz insanın ruhsal yaralarını nasıl sarabileceğini, toplum psikolojisini nasıl onarabileceğini keşfetmeye davet ediyor. Yunus Emre’nin şiirlerinden yansıyan bilgeliğe çok ihtiyacımız var…

Aşk insanı karmakarışık eder; dün, bugün, yarın iç içe geçer. Ateşlerde yakar. Yakar ama içindeki cevherin de çıkmasını sağlar. Âşık olan varlık evini terk edip yokluk evine girer. Yokluğa erdiğindeyse her şeyi terk eder, kendini suda, toprakta bulur, Yaradan’ın denizinde erir. Aşk başta ateştir. Ateş, kibir ve gücü temsil eder. Ama bu ateşte yandıkça suya, toprağa dönüşürsün. Sabrı, kanaati, alçak gönüllüğü, edebi öğrenirsin. Aşk ilinde ahlak eğitimi vardır. Aşktan ahlaka giden bir yoldur bu…

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular