Ana SayfaPsikolojiMrs Dalloway

Mrs Dalloway

Mrs Dalloway – Virginia Woolf

Tür:Roman, Psikoloji
Yazar:Virginia Woolf
Yayınlanma Tarihi:1925
Yayınevi:İletişim Yayıncılık
Karakterler

Mrs. Dalloway: Clarissa Dalloway, ellili yaşlarında birinci sınıf bir ev hanımıdır. Gençken özgürlüğü seven Peter ile yakın temasta olan ama onunla evlenme fikrinden kaçınan bir kadındır. Lady Baxborough gibi özgür ama ağır ve asil bir kadın olmak istiyordu. Richard Dalloway ile evliliği zaman zaman kendisini kafeste hissetmesine neden olmuş ve kadınlara aşık olma potansiyeline sahip Dallawoy, hayatla ilgilendiği tek erkek olan Peter’ı reddetmiştir. Peter Walsh’a meydan okuyacak vaktinden önce kadın iken, evlendikten sonra burjuva yaşamının kalıpları içinde kalmıştır.

Septimus Warren Smith: Septimus 30 yaşında ve bir İtalyan ile evlidir. Bir şirkette çalışırken, sık sık sanrıları vardır. Mrs. Dalloway’in diğer tarafını temsil ediyor. Savaşın etkisiyle manevi bir krize sürüklenen Septimus, çılgınlığa yaklaşan ruh haliyle burjuva hayatına kapılmamaya çalışır. Clarissa, Peter’la bir maceraya çıkmak ya da Sally’ye aşık olmak yerine, burjuvanın uygun gördüğü ve sevdiği kadın olmayı seçer. Septimus, topluma uymadığı için Mrs. Dalloway de uyumaktan muzdariptir.

Peter Walsh: Başka bir kadınla evlenmesine rağmen Clarissa’ya aşıktır. Peter, Mrs. Dalloway’in hayatına dışarıdan bakan ve onu eleştiren biridir. Clarissa’nın iç arzularını ve yeteneklerini bilen tek kişi odur.

Konusu

Bayan Dalloway’de zamanı bükerek ve yaşandığı gibi değil, hatırlandığı gibi hayatı anlatarak okuyucuyu karakterlerinin zihninde bir yolculuğa çıkarır. Romanda zaman zaman bir kadının bir günlük yaşantıları ve düşünceleri ele alınmaktadır.

Mrs Dalloway Özeti

Yirmi yıldır Londra’da yaşayan Clarissa Dalloway (Mrs.Dalloway) akşam büyük bir parti verecek. Parti için vereceği çiçekleri almaya çiçekçiye gelir. O sırada çiçekçinin bulunduğu sokakta yürüyen Septimus Warren Smith ve İtalyan eşi Lucrezia’yı karşılaşırlar. Septimus, Birinci Dünya Savaşı’na katıldı ve çok yakın bir arkadaşının ölümüne tanık olmuştur. Yaşadığı şok yüzünden zihni ileri geri gider ve merhum arkadaşı hakkında hayalleri vardır. Kocasına çok aşık olan Lucrezia, Septimus’u tanınmış bir psikiyatrist olan Sir William Bradshaw’a gitmeye ikna etmiştir. Birlikte adamın ofisine giderler. Muayeneden sonra doktor Lucrezia’ya Septimus’un durumunun ciddiyetini anlatır. Septimus’un gözetiminde bir kliniğe yatırılması gerektiğini söylüyor. Günün ilerleyen saatlerinde Septimus, hiç sevmediği eski doktoru Holmes’un evlerine gelmesiyle kliniğe gitmek yerine pencereden atlayarak intihar etmeyi seçer.

Mrs. Dalloway çiçekleri alıp eve döndüğünde tavan arası odasından çıkar. Başka bir çocukluk arkadaşı, anlamsız Sally Seton’u ve onunla olan ilişkisini hatırlıyor; Kadınlara olan ilgisini ve erkeklere olan mesafesini düşünüyor. Odada gece elbisesini tamir ederken Peter Walsh ortaya çıkar. İki eski arkadaş biraz sohbet ediyor; ama gerçek düşüncelerini birbirlerinden saklarlar. Clarissa, Peter’ı bu akşam partisine davet ediyor. Daha sonra Peter evden ayrılır ve bir parkta uykuya dalar.

Akşam parti başlıyor. Başbakan da dahil olmak üzere birçok aristokrat ve önemli hükümet yetkilisi eşleriyle Dalloways’e gelir. Mrs. Dalloway bu partiyi çok önemsiyor ve iyi gitmeyeceğinden korkuyor. Şaşırtıcı bir şekilde Sally Seton, Peter Walsh ile birlikte partisine gelenler arasındaydı. Bayan Dalloway, partisinde her iki çocukluk arkadaşını da görmekten heyecan duymaktadır. Ama ikisiyle de fazla konuşamaz; çünkü tüm misafirlerle ayrı ayrı ilgilenir. Her şey yolundaydı ve parti umutlarının tersine gidiyor gibiydi, ama partiye geç gelen Sir William bir hastanın intiharından haberdar olduğunda Mrs. Dalloway depresyona girer.

Bu haber, Bayan Dalloway’in gün boyu tek başına bir odada düşündüğü hayata, ölüme, seçimlere ve kendini gerçekleştirmeye dalmasına neden olurken geldi. İntihar eden Septimus ile özdeşleşir. Bir süre kendi partisinden uzaklaşır. Güzel parti sona erdiğinde misafirler karşılanır. Richard Dalloway’in kızı Elizabeth ve Bayan’a olan aşkını dile getiriyor Roman, Dalloway’in son dakikada Peter ve Sally’ye dönmeyi başarmasıyla sona erer.

Eski dostları bir araya gelmişken ve kocası ile birlikte içine girdiği burjuva hayatını taçlandırdığı sırada gelen bu haber, Mrs. Dalloway’in bir odada tek başına, gün boyu düşündüğü yaşam, ölüm, seçimler ve kendini gerçekleştirme konularına dalmasına neden olur. İntihar eden Septimus’la kendini özdeşleştirir. Kendi partisinden bir süreliğine kopar. Güzel geçen parti sona ererken, misafirler uğurlanır. Richard Dalloway’in, kızı Elizabeth’e duyduğu sevgiyi ifade etmesiyle ve Mrs. Dalloway’in, en son dakika, Peter ve Sally’nin yanına geri dönmeyi başarmasıyla roman son bulur.

Kısa Bilgiler
  • Mrs. Dalloway, Virginia Woolf’un en ilgi çekici romanlarından biridir.
  • Yazar, kitapta zaman kavramını sürekli önde tuttuğundan başlangıçta kitaba “Saatler” ismini vermek istese de daha sonra “Mrs. Dalloway” isminde karar kılmıştır.
  • Romanda, bir kadının bir gün boyunca yaşadıklarını, düşündüklerini zaman zaman geriye dönüş yöntemiyle anlatır.
  • Kitabın ana karakterleri roman boyunca asla birbirleriyle karşılaşmamıştır.
  • Kitap, 1925 yılında tamamlanmasına rağmen yayınlanmadan önce Virginia Woolf tarafından üç kez tekrar yazılmıştır.
  • Yazar, romanında savaşı, toplumu ve ince bir şekilde de yönetim sistemini eleştirmektedir.

Mrs.Dalloway – Kitap Açıklaması

Karakterlerin iç yaşamının bilinç akışı tekniğiyle iç içe geçtiği Mrs. Dalloway, okuyucuyu beşeri deneyimin, zaman ve mekânın, deliliğin ve pişmanlığın keşfiyle büyülüyor.

_Zarif ve hayat dolu bir kadın olan Clarissa Dalloway vereceği bir davete hazırlanırken, bir zamanlar hayatına giren ve çok sevdiği insanları hatırlar. Savaş sonrası bunalımı yaşayan ve akıl sağlığını kaybetmek üzere olan Septimus Warren Smith’in en kötü günü, Clarissa ve dostlarının davete hazırlandığı günle iç içe geçer. Davet göz alıcı bir seviyeye ulaşırken, söz konusu yaşamlar ortak bir paydada buluşur. Haziran 1923’ün son derece önemli bir günü geçmişi, günceli ve geleceği bir araya getirir.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Şahin Salar
Şahin Salar
Ziyaretçi
3 yıl önce

kitabı almak için araştırırken karşıma çıkan özeti okuyunca, kitabı okur gibi oldum. güzel ve detaylı bir paylaşım olmuş. ellerinize sağlık editör

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,518TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular