Savaşçı

Savaşçı – Doğan Cüceloğlu

TürYazarYayınlanma Tarihi
PsikolojiDoğan Cüceloğlu2001
Karakterler

Yazar: Gerçekte de olduğu gibi algılama, öğrenme, psikoloji ve iletişim konularında uzman ve tanınmış bir öğretim görevlisidir.

Arif Bey: Mutsuz, kendini aptal gibi hisseden, ne istediğini bilmeyen, yalnız, kendisini kaybolmuş hisseden bir sınıf öğretmenidir.

Konusu

Savaşçı, Psikoloji alanında tanınmış bir öğretim görevlisi olan yazar ve bir öğretmen olan Arif Beyin iç çatışmalarına psikolojik yöntemlerle çözüm bulma çabalarını konu alan, çoğunlukla söyleşi şeklinde okuyucuya aktarılmış bir kitaptır.

Savaşçı Özeti

Yazar, kitabın başlığı olan savaşçı kelimesi bu anlamda bir savaşçıyı ifade eder. Kitaptaki karakterlerden biri olan yazarın kendisi algılama, öğrenme, psikoloji ve iletişim alanlarında uzman ve tanınmış bir öğretim görevlisidir; Arif Bey ise mutsuz, kendini aptal hisseden, ne istediğini bilmeyen, kendini yalnız ve kaybolmuş hisseden bir sınıf öğretmenidir.

Birinci bölümde aramadan bahsedilmiştir. Anlamını yitirmiş bir yaşamın temel sorununun, bireyin yalnızca kendisi için önemli gördüğü kişiler tarafından tanınmak, kabul görmek, sevilmek, özlenmek, değer görmek ve güvenilmek istemesi, kendine özgü bir bireysel yaşama sahip olmamasını anlatılır.

İkinci bölümde ise arayış sonucunda farkındalık ve uyanıştan bahsedilmiştir.

Üçüncü bölümde ise savaşçının niyetinden ve anlamından bahsedilmiştir. Savaşçının başkası için değil, kendi yüreği, kendi niyeti, kendi hayatı için savaşçı olduğu vurgulanır.

Dördüncü bölümde Mevlana Celaleddin Rumi’nin “Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol” sözleriyle, yarınları ancak kişisel bütünlük içinde yaratabileceğimiz ve tüm kötülüklerin kökü ve tüm yanlışların kaynağı olduğu vurgulanmaktadır.

Beşinci bölümde yarını yaratmak için güçlü olmak gerektiğini söylüyor.

Altıncı bölümde yaşamdaki sorumluluk ve savaşçının sorumluluğundan bahsediliyor.

Yedinci bölümde “Şimdi ve şu anı yaşama tembelliği” neden bu kadar yaygın? Neden görmeyiz bize bakan gözleri, neden kırarız gönülleri, neden pişmanlıklar içinde yuvarlanır gideriz? Sorularının yanıtı savaşçının ölüm bilinci içinde irdeleniyor.

Sekizinci bölümde sıradan, kaybolmuş, güçsüz bir insanın dahi savaşçı olabileceği, bunun yolunun da değişim olduğu belirtiliyor.

Dokuzuncu bölümde bitmemiş işlerle tanışıyoruz.

On birinci bölümde Arif Bey’le yazarın son buluşmasında konuşulanlar genel bir gözden geçiriliyor.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 4.7]
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular