Ana SayfaPsikolojiZor Bir Ailede Büyümek

Zor Bir Ailede Büyümek

Zor Bir Ailede Büyümek – Craig Buck, Susan Forward

Tür:Psikoloji
Yazar:Craig Buck, Susan Forward
Yayınlanma Tarihi:2018
Yayınevi:İletişim Yayıncılık
Konusu

Kişilerin yetişkinliğinde yaşadığı problemlerin çoğunluğunun çocukluk ve ergenlik döneminde aile içinde yaşadığı travmalardan kaynaklandığını ve gelişme çağında ebeveynler tarafından sergilenen bu yıkıcı tavırların kişinin bilinçaltında biriktirilerek, yetişkinliğine kadar taşındığını ele bir kitaptır.

Zor Bir Ailede Büyümek Özeti

Kitabımızda İçine doğduğumuz ailenin hayatımıza olan etkilerini, yetişkinlik yaşantımızda ve ilişkilerimizde yaşadığımız sıkıntıların bunlarla olan ilgisini, bilerek ya da bilmeyerek çocukların ruhunu zehirleyen, kimi toplumca daha kabul gören (aşırı sorumluluk almak zorunda kalmış çocuk) kimi ise aklı olan her insanca lanetlenen (fiziksel ve cinsel istismar) anne babalık halleri yer alıyor.

Yazar Susan Forward, “Toksik anne babalar” diye ifade ettiği tutumları 6 gruba ayırıyor:

Yetersiz anne babalar: Sürekli kendileriyle meşgul olmaktan çocuklara yeterli ilgi, sevgi, destek bakım veremeyen; yetersiz kişilikleriyle çocuklarını kendilerine bakmak zorunda bırakanlar.

Kontrolcüler: Yardım etmek, iyiliğini istemek, onun için kolaylaştırmak bahaneleriyle çocuklarının hayatının üzerinde sürekli kontrol sahibi olmaya çalışanlar.

Alkolikler: Gerçeklerden kaçan, düzensiz ruh durumlarıyla boğuşup ezilen, bağımlılıkları yüzünden anne-babalık görevlerini yerine getiremeyenler.

Sözel tacizciler: Çocuklarını sözleriyle döven, alaylı, iğneleyici ve küçümseyen yorumlar yapan, bunları da “şaka, komik, mizah” gibi kılıflar altına saklayanlar.

Fiziksel tacizciler: Kendilerini daha büyük hissetmek için çocuklarını döven, öfkelerini kontrol etme becerisinden uzak olduklarının farkında olmayıp bu davranışlardan çocukları sorumlu tutanlar.

Cinsel tacizciler: Çocukların masumiyetini çalan ve bu şekilde onlara en büyük ihaneti yapanlar.

Yaşamın nasıl bir şey olduğunu, insan ilişkilerini, hayatın güvenilir ya da güvenilmez bir yer olduğu fikrini öğrendiğimiz ilk yer ailemiz öyle değil mi? Kitabımızda küçükken anne babaları tarafından fiziksel, duygusal ya da cinsel tacize maruz bırakılan, korku ve suçluluk duygularıyla büyütülen ya da bakımları sağlanamayan biz yetişkinlere hayatlarımızı yeniden kazanmanın kapılarını açıyor.

Özetle kitabımızın ilk yarısı zor bir ailede büyüyenler için sorunların ismini koyarken, ikinci yarısı ise daha çok bundan sonra ne yapılabileceği ve neler olabileceğinden bahsediyor.

Dünyaca ünlü bir terapist olan yazarımız bir ölçüde çocuk yetişkinlere kendi deneyimlerine dayanarak hazırladığı bu kitap ile yardım etmeyi de amaçlıyor.

Günlük hayatta yaşadığımız bütün ilişki tiplerini içeren örneklere yer veren ve bu anlamda görebileceğiniz zengin bir kitap diyebilirim. Peki, siz bu kitabı okumaya, kendinİz ve ailenizle yüzleşmeye hazır mısınız?

Zor Bir Ailede Büyümek – Kitap Açıklaması

Her birimiz küçükken anne-babalarımızın içimize ektiği zihinsel ve duygusal tohumlarla büyüyoruz. Kimi ailelerde bu tohumlar sevgi, saygı ve bağımsızlık kaynağı olurken, ne yazık ki birçok ailede tohumların arasında korku, yaptırım ve suçluluk duyguları da bulunuyor. Bu tohumlar biz büyüdükçe filizleniyor ve yetişkinlik hayatımızda duygularımızı, davranışlarımızı, dolayısıyla başkalarıyla kurduğumuz ilişkileri etkiliyor. Kitap, küçükken anne-babaları tarafından fiziksel, duygusal ya da cinsel tacize maruz bırakılan, korku ve suçluluk duygularıyla büyütülen ya da bakımları sağlanmayan yetişkinlere, hayatlarını yeniden kazanmanın kapılarını aralıyor.

Çocukken anne veya babanızdan korkar mıydınız? Anne veya babanıza karşı öfkenizi ifade etmekten çekinir misiniz? Anne veya babanızla fikir ayrılığında olmak sizi endişelendirir mi? Anne-babanız size hâlâ çocuk muamelesi yapıyorlar mı? Birine çok yakın olduğunuzda canınızı yakacağını veya sizi terk edeceğini düşünür müsünüz? Bu ve benzeri sorulara olumlu yanıt veren yetişkinler, kitapta anlatılan vakalar sayesinde onlara acı veren duygularıyla yüzleşecek ve önerilen çözüm yollarıyla hayatlarını bu duyguların olumsuz etkisinden arındırıp hasar gören özsaygı ve özgüvenlerini yeniden kazanacaklar.

Dünyaca ünlü bir terapist olan Susan Forward’ın Craig Buck ile birlikte yıllar süren deneyimlerine dayanarak hazırladığı Zor Bir Ailede Büyümek, günlük hayatları, anne-babalarının geçmişte sergiledikleri yıkıcı davranışların etkisinde, hatta kontrolü altında olan yetişkin çocuklara yardım etmeyi amaçlıyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,485TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular