Senin Suçun Değil

Senin Suçun Değil – Beyhan Budak

TürYazarYayınlanma Tarihi
Psikoloji, Kişisel GelişimBeyhan Budak2020

Senin Suçun Değil Özeti

Bizi biz yapan yaşadıklarımız değil midir sevgili okurlar?

Yazarımızın bu ikinci kitabı ile geçmişimize doğru bir yolculuğa çıkıyoruz sanki. İçimizdeki suçluluk, öfke gibi bazı duyguların yaşadığımız olumsuz olaylar neticesinde oluştuğunu anlıyoruz. Çocukken ailemizden aldığımız sevgi, güven ve saygıyı değerlendiriyoruz. Anne baba davranışlarının üzerimizdeki etkisini, küçük bir travmanın bile ilerde etkisinin ne kadar büyük olabileceğini satırlarda okuyoruz. Anne-baba olmanın, aile olmanın, çocuk yetiştirmenin ne kadar hassas ve önemli olduğunu anlıyoruz bir kez daha. O yüzden belki de herkes anne baba olmamalı ne dersiniz?

Bilgilerini aktarmakla kalmayan  yazarımız bir terapi defteri oluşturmamızı da istiyor bizlerden,  bu uygulamada bizler için faydalı olacaktır diye düşünüyorum ki nasıl yapacağınıza dair yönlendirme yapmayı da unutmamış kendisi,  sağ olsun.

Örnek vakaları okurken kendimizden bir şeyler buluyoruz yine. Ya da ben bunu bir arkadaşımdan duymuştum diyoruz. Tanıdık ve bildik hikayeler. Geçmişin yükleri omuzlarımızda zamanla değişiyor ve dönüşüyoruz. İşte bu yüklerden nasıl kurtulacağımızı bilemiyorsak bu kitabı okumalıyız. Umudumuzu yetirmemiz gerektiğini bu kitap bize hatırlatıyor.

Kitabın sonuna geldiğimizde diyoruz ki kendimize ‘ benim gibi benzer şeyler yaşayanlar nasıl mücadeleye devam ediyorsa bende mücadele etmeliyim. Çünkü mücadeleden başka seçeneğim yok.’

Hepinize keyifli okumalar…

Senin Suçun Değil – Arka Kapak

Hayatındaki sorunları düşün; değersizlik duygun, sana zarar veren ilişkilerinden vazgeçemeyişin, başarısızlıkların, aynı hataları tekrar tekrar yapışın, başkalarına şefkatle yaklaşırken kendine acımasız oluşun, içindeki kaybolmayan öfke ve hatta kıskançlıkların…

Bunları yaşamayı sen mi seçtin? Ya da belki de geçmişte yaşadıkların bugün böyle hissetmene neden oluyor. Kendini suçlamayı bırak, bu işleri daha kötü hale getirmekten başka bir işe yaramaz. Bu kitapla birlikte geçmişinin karanlık dehlizlerine doğru bir yolculuğa çıkacağız; içine doğduğun aileden, yaşadığın travmalara kadar, bugün var olan problemlerinin geçmişteki izini süreceğiz. Çocukken alman gereken sevgi, saygı ve güveni alamadığın zaman neler olduğunu, zehirli anne baba davranışlarının nasıl yıkıma yol açtığını görecek; bazen önemsiz sanılan küçük bir travmanın uzun vadeli etkilerinin çok büyük olduğunu fark ettikçe hafifleyeceksin. Bu kitap sana mucizeler vaat etmiyor, hiçbir şey mükemmel olmayacak, ancak şu anki halinden daha iyi hissetmen kesinlikle mümkün. Beraber yürüyeceğimiz yolun amacı bu.

Kendine bu şansı vermelisin…

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 4 Ortalama: 5]

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular