Başarıya Götüren Aile

Başarıya Götüren Aile – Doğan Cüceloğlu

TürYazarYayınlanma Tarihi
PsikolojiDoğan Cüceloğlu2006
Konusu

“Çok çalış oğlum/kızım” demekten daha fazlasını yapmak isteyen veya tüm finansal kaynaklarını çocuklarının başarılı olması için seferber etmek isteyen ebeveynlere rehberlik etmek için yazılan kitaptır.

Başarıya Götüren Aile Özeti

Kişisel Gelişim kitapları denince akla gelen ilk isimlerden bir tanesi olan Doğan Cüceloğlu, Başarıya Götüren Aile kitabında bu kez ailelere çocuk bakımına dair çok önemli bilgiler sunuyor.

Kitap sekiz ana başlıktan oluşuyor. Bu başlıklardan birkaçı şöyle: “Her ana baba çocuğunu sever”, “Destekleyen ve Köstekleyen Aile Ortamı”, “Yaşam Başarısına Yolculuk”… Bu başlıklar da alt başlıklara ayrılıyor.

Ülkemizdeki eğitim sistemiyle çocuklarımız hep bir sınav telaşındalar. Ailelerse onlardan çok daha fazla telaşlı ve kaygılılar. Her ailenin çocuğuna değer verdiği, onun için elinden geleni yaptığı ve büyüdüğünde onu her zaman iyi yerlerde ve başarılı görmek istediği tartışılmaz bir gerçektir.

” Başarı deyince ben ne anlıyorum, başarı bana göre nedir? ”

Eğer bu soruların cevabını kendinize dürüstçe verirseniz, çocuğunuzdan ne beklediğinizin daha iyi farkında olacaksınız. Çünkü anne babanın başarı anlayışı, onların çocukla etkileşimine sürekli yön verir, onu biçimlendirir ve çocuğunuzla iletişiminizin temelini oluşturur. diyor sevgili yazarımız.

Çocukların sınav sürecinde aileleriyle yaşadıkları o zorlu evreyi gerçekten tam anlamıyla yansıtabilen bu kitabı okurken ben de bir ara çocukluğuma indim. Ben de o geçirdiğim sınav süreçlerini tekrar yaşadım.

Çocuğunuzun başarılı olmasını sadece kendi ego tatmininiz için mi istiyorsunuz? Başarısız olursa el âlem ne der düşüncesi kafanızda var mı? Başarılı olması için neler yapıyorsunuz? Destekleyici bir aile mi yoksa köstekleyici bir aile misiniz? Bu tarz soruları ve her iki yanıtın sonuçlarını ele alan bu kitapta tutumlarınızın çocuğunuza etkilerini çok rahatlıkla görebilirsiniz

Yapılan bazı yanlışlarında fark edilmesi sağlanıyor. Örneğin ailelerin çocuğun sınır ve sorumluluklarına saygısızlığı ele alınıyor. Çocuğun sorumluluklarını üzerine alan ailelerde sorumluluk duygusu gelişmeyen çocuklardan, çocukların sorunlarıyla başbuğa kalmadı gerektiğinden, hobileri kısıtlanan çocuklarda çalış uyarısının işe yapamadığından, ben olamadım bari çocuğum olsun tavrının kesinlikle yanlış olduğundan bahsediliyor. Diğer bir yanlış ise anne babaların çocuklarına sürekli yaptıklarını hatırlatmalarıdır. Bu davranışta çocuklar üzerinde baskı oluşturmaktadır.

Çocukların yanlış seçim yapmaları istenmiyorsa sürekli onları eleştirmemeli, düşüncelerini paylaşmaları için iyi bir dinleyici ve yönlendirici olunmalıdır.

Özetle okul ve sınav öncesi ailelerin çocuklarına nasıl yaklaşması gerektiğini işleyen yazarımız çocuk ve gençlerimize de başarılı olmanın yollarını sunuyor. Kitaptaki örneklerin Doğan Cüceloğlu’nun hayatından yâda ülkemizdeki okullarda yapılan çalışmalardan elde edilmiş olması eserin bizler üzerindeki etkisi artırıyor.

Sınav süreci deneyimleyen aile ve çocukları için olanı terk edip olması gerekene yönlendiren bir başucu kitabı niteliğinde olan bu eseri okumalısınız.

Başarıya Götüren Aile – Kitap Açıklaması

Bu kitap, çocuğunun başarılı olması için, “Çok çalış oğlum/kızım,” demenin ya da tüm maddi olanaklarını seferber etmenin ötesinde bir şeyler yapmak isteyen anababalara yol göstermek amacıyla yazıldı.

Her anababa, okul başarısı için çocuğuna yardımcı olmak ister. Ama öğrenme sürecinin bilimsel temellerini kavramadan atılacak her adım, iyi niyetli de olsa, çocuğu engelleyebilir.

Başarıya Götüren Aile, sınav döneminde çocuklarına destek olmak için doğru ve etkili yöntemler arayan tüm anababalara kılavuzluk edecek.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 6 Ortalama: 4.7]
Önceki KonuKorkusuz Cengaver
Sonraki KonuSamipaşazade Sezai

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,041BeğenenlerBeğen
755TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Gül Yetiştiren Adam

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular