Sultanı Öldürmek

Sultanı Öldürmek – Ahmet Ümit

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanAhmet Ümit2012
Karakterler

Müştak Serhazin: Tarih Profesörü ve Romanın ana karakteridir.

Nüzhet Hanım: Müştak Serhazin sevgilisi ve Tarih Profesörüdür.

Komiser Nevzat: Diğer romanlarda olduğu gibi Başkomiserdir.

Tahir Hakkı Bentli: Tarih Profesörüdür.

Sezgin: Nüzhet’in Akrabasıdır.

Akın: Nüzhet’in yardımcısıdır.

Çetin: Tahir Hakkı’nın yardımcısıdır

Şaziye: Müştak Serhazin Hayata olan tek Akrabasıdır.

Erol: Tahir Hakkı’nın yardımcısıdır.

Ali: Başkomiser Nevzat’ın yardımcısıdır.

Zeynep: Başkomiser Nevzat’ın yardımcısıdır.

Konusu

Yıllardır aynı kadını bekleyen bir tarihçinin hikayesidir. Harika bir aşk için harcanan bir hayatın öyküsü. Serazinler’in son temsilcisi Mustak Serhazin’in dört günlük garip macerası ve Fatih Sultan Mehmed imzası bulunan mektup açacağıyla öldürülen tarih profesörü kaleme alınmıştır.

Bu bir aşk cinayeti mi? Yoksa “Büyük Hakan” ın şüpheli ölümünde kökleri olan bir komplo mu? Osmanlı devletinin bir imparatorluğa dönüştüğü zafer ve ihanet günlerine sıra dışı bir yolculuk. Tarihi ve cinayet kurgusunu tek bir kitapta toplayan bir eser.

Sultanı Öldürmek Özeti

Yirmi bir yıl önce onu terk eden sevgilisi Nüzhet’ın hayatı, aniden gelen bir telefonla tarih profesörü Müştak’ın hayatı bambaşka bir hal alıyor. Kitap boyunca kahramanımızın iç dünyasına o kadar şahit oluyoruz ki bir süre sonra Mustak Serhazin oluyoruz.

“Psikojenik füg” hastası, hayatının belirli dönemlerinde bu hastalığın neden olduğu krizler geçirebiliyor. Bu kriz sırasında hiçbir şey hatırlamıyor. Belki normal hayatına devam edebilir, dışarı çıkıp gezebilir, yemek yiyebilir, insanlarla sohbet edebilir ama krizden çıktıktan sonra krizin başlangıcı zamana kadar gider ve bu süre zarfında yaptığı hiçbir şeyi hatırlamaz. Burada kahramanımız Nüzhet’in evinin önünde canlanınca kendini yeni bir krizin içinden çıkarıyor. Kriz sırasında neler olduğunu anlamaya çalışırken Nizhet’in evinin kapısının açık olduğunu ve içeri girdiğinde imzalı bir mektup açarak boynundan bıçaklanarak öldürülen eski sevgilisi Fatih Sultan Mehmet’i görüyor.

Öyleyse katil kim? O dönemde hafızasını yitiren tarih profesörü, Serhazinlerin son temsilcisi Müştak Serhazin mi, yoksa Nüzhet’in Fatih Sultan Mehmet hakkındaki araştırmasına bakamayan meslektaşları mı?

Nüzhet başarılı bir bilim insanıdır. Amerika’da ve dünyada tanınmış bir tarih profesörüdür. Son araştırması ise gizli tuttuğu Fatih Projesi. Asistanı Akın ve hocası Tahir Hakkı dışında kimse bu projeyi bilmiyor. Fatih öldü mü yoksa zehirlendi mi? Zehirlenerek öldürüldüyse kim yaptı? Aksi takdirde, büyük oğlu II. Bayezid?

Müştak, kendi iç hesaplaşmasının yanında içindeki “acabaları” da susturamıyor. Yoksa katil kendisi değil mi? Belki de bu projeye karşı çıkan bazı fanatik tarihçiler Nüzhet’i ortadan kaldırmak istemiştir.. Bu nedenle mektup açacağını Fatih Sultan Mehmet imzasıyla bilinçli olarak kullanarak, Hocası Tahir Hakkı ve üç yardımcısı bu kanlı planı yapmış olabilir mi?

Sultanı Öldürmek – Kısa Bilgiler

  • Cinayet, aşk ve tarih ekseninde dönen polisiye romanı’dır.
  • Ahmet Ümit’in bütün kitaplarından artık tanıdığımız cinayet masası Başkomiser Nevzat ve ekibi de bizleri yalnız bırakmıyor.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 4 Ortalama: 4.5]
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular