Siyah Kan

Siyah Kan – Jean Christophe Grange

Tür:Polisiye
Yazar:Jean Christophe Grange
Yayınlanma Tarihi:2004
Yayınevi:Doğan Kitap
Karakterler

Jackques Reverdi: Seri katil.

Marc Dupeyray: Hayatında sürekli iniş çıkışlarla karşılaşan, seri cinayetler konusunda araştırmalar yapan bir gazetecidir.

Konusu

Bir yıldan kısa bir sürede yazılan kitap, kötülüğün kökeni ve fikrine takıntılı bir gazeteci olan eski bir paparazzi ile serbest dalış şampiyonu bir katili karşı karşıya getirerek yaşadıkları konu ediniyor.

Siyah Kan Özeti

Kitap, katilin karanlık bir odada kanla yüzleşmesi ve aynı zamanda yakalanmasıyla başlıyor. Jacques Reverdi yakalandığında tamamen baygındı. Daha önceki cinayetlerden her zaman gizemli bir şekilde kaçmıştı, ancak bu sefer kurbanla birlikte cinayet odasında yalnız kalır. Bilincini yerine getirdiğinde beklenmedik bir yol izlemeye başlar. Psikolojik sorunları öne sürerek deli numarası yaparak infazdan kurtulmak yerine aklı başında olduğunu iddia eder ve normal bir hapishanede ölüm cezasını beklemeyi kabul eder. Hayatında iniş çıkışlar olan, hatta paparazzi olan ve sonunda cinayetleri araştıran bir gazeteci olan Marc Dupeyray, Reverdi davasına farklı bir ilgi duyar. Seri cinayetler onun için ayrı bir yer tutar. Bunun nedeni geçmiş deneyimlerine dayanmaktadır.

Marc, Reverdi’ye ulaşmaya ve daha derine inmeye kararlıdır, ancak tek sorun Reverdi’nin kimseyle konuşmamasıdır. Marc ona ulaşmanın yollarını ararken aklına çok farklı bir fikir gelir. Güzel bir üniversite öğrencisi olarak Reverdi’ye bir hayran mektubu gönderir ve onunla arkadaş olmaya çalışırdı. Ne de olsa Reverdi’nin tüm kurbanları genç kızlardı ve kızlara karşı zaafı olduğu açıktı. Ancak tehlikeli bir katil söz konusu olduğu için önlem almaya başlar ve önce olay mahalli bir isim bulur, bu isme bir posta adresi oluşturur ve ismiyle birlikte ilk mektubunu Reverdi’ye gönderir. Hapishanenin vahşetine rağmen, Reverdi hayatını kontrol altında yaşamaya devam ediyor. Avukatı bir ucube, ama yine de ona ihtiyacı yoktu. Bu kokuşmuş hapishanedeki geçmişi nedeniyle herkes ondan korkar ve ondan uzak durmaya çalışır. Reverdi, sıkıcı günlerinden birinde avukatının getirdiği hayran mektuplarına göz atar. Röportaj isteyen gazeteciler, kitap isteyen yayıncılar, aklını kaçırmış hayranlar onu gerçek bir ünlü gibi hissettiriyor. Bütün mektupları gözden geçirip bir kenara atarken, bir harf dikkatini çeker. Kendini beğenmiş bir üslupla yazılan mektup daha sonra masum bir kıza dönüşür. Reverdi bir oyun oynamaya karar verir ve kıza bir cevap yazar.

Cevabın geldiğini görünce Marc’ın elleri titremeye başlar. Katil yemin etti ve ona bir şans vermeyi kabul eder. Ancak bunun için ona bir dizi ipucu gönderecek ve ipuçlarını takip ederken bir çözüm bulursa daha fazlasını vereceğine söz verecektir. Bunun için Marc’ın önce Güney Asya’ya gelmesi gerekir. Marc yola çıkar ve ilk ipucunun peşinden gider. İlk ipucu, Yengeç Dönencesi ve Ekvator çizgisi boyunca kara kanla çizilen yoldur. Burada Marc, Reverdi’nin kurbanlarına ne yaptığını öğrenir. Vücuttaki bıçak izleri adeta bir sanat eseri gibidir. İkinci ipucu Kayan ve Çarpan Sonsuzluk İşaretidir. Marc bunun üzerine derin bir araştırma yapar ama bir sonuca varamaz. Reverdi hayal kırıklığına uğrar ama ona bir şans daha verir ve yeni bir ipucu gönderir. İkinci ipucu ile Marc, Reverdi’nin kurbanlarını nasıl öldürdüğünü ve dahası ölümlerini nasıl sanata dönüştürdüğünü öğrenir. Marc, Arınma Odası’nı bulmalıdır ve onu bulduğunda, Reverdi’nin kurbanlarını gerçekte nasıl ve neden öldürdüğünü öğrenir.

Bunu öğrendiğinde artık oyunu bitirmesi gerektiğini anlar. Başarısının verdiği korku ve mutlulukla hemen havaya gider. Bir kitap yazmaya ve Reverdi’yi tamamen geride bırakmaya kararlıdır. Fransa’ya döner ve kullandığı sahne adı Elizabeth’i tamamen geride bırakır. Ama içinde bir korku vardır. Çok tehlikeli bir yola girdiğini yeni yeni anlamaya başlar. Marc, başarısına rağmen kitabı yayınlamakta tereddüt eder. Reverdi’yi aldatmak için gönderdiği fotoğrafın manken sahibi artık Fransa genelinde ünlü bir isimdir. Her yerde resimleri var ve Reverdi’nin bir şekilde öğreneceğinden korkar. Bu nedenle, kitabın yayınlanmasını geciktirmeye çalışır, ancak Reverdi’nin idamı yakındır. Aldığı haberle dünya başına yıkılır. Reverdi’yi taşıyan araç nehre uçar ve herkes ölür. Tek sorun cesedin bulunamamasıdır.

Marc sonunda mankene ulaşır ve onunla kaçmaya başlar. Reverdi de avlarını takip eder. Onları yakaladığında sanatı hakkında konuşmaya başlar. Tabii ondan önceki bilinmeyenleri de açıklar. Ancak gizlediği bir gerçek daha vardır ve yüzleşmesi gereken başkasıdır.

Siyah Kan – Kitap Açıklaması

Güneydoğu Asya’da, Yengeç Dönencesi ile Ekvator çizgisi arasında bir yerlerde bir yol vardır. Siyah kanla çizilmiş bir yol. Korkunun ve ölümün hâkim olduğu bir yol.

PARİS. İlk temas. KUALA LUMPUR. Hayat Yolu. Uçuşan ve Çoğalan. Sonsuzluğun İşaretleri. KAMBOÇYA. Bal ve Fresk. TAYLAND. Arınma Odası. Dünyadan soyutlanmış bu mekânda neler olduğunu anlayacaksınız! BANGKOK. Gerçeğin Rengi aynı zamanda Yalanın da Rengidir! Ve PARİS. Her şey sona ermedi, yeni başlıyor.

ÇABUK SAKLAN, BABA GELİYOR!

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular