Sis ve Gece

Sis ve Gece – Ahmet Ümit

TürYazarYayınlanma Tarihi
Polisiye, RomanAhmet Ümit1996
Karakterler

Komiser Sedat: Romanın ana kahramanı olan karakterdir. Çalıştığı teşkilattaki entrikalar yüzünden uzaklaştırma cezası almıştır. Evlidir ve evli olmasına rağmen yasa dışı örgüt üyesi Mine ile ilişki vardır.

Mine: Yasa dışı örgüt üyesidir. Sedat’ın baskınından yaralı olarak kurtularak kaçar ancak evinde ölür. Komiser Sedat’an hamiledir.

Madam Eleni: Mine’nin e sahibi ve komşusudur. Olayın aydınlatılmasında ki en önemli ipuçları kendisine olan karakterdir.

Maria: Madam Eleni’nin zihinsel engelli kızıdır. Babasının vurduğu tavşanların buzdolabına koyulması üzerine, onların uyuduğuna inandırılan bir çocuktur. Mine’nin buzdolabındaki cesedini o işaret eder.

Melike: Sedat’ın karısıdır.

Ayça-Gökçe: Sedat’ın ikiz kızlarıdır.

Fahri: Mine’nin eski sevgilisidir.

Sinan: Fahri’nin arkadaşı ve ayrıca kitapçıdır.

Metin: Mine’nin babasıdır.

Sevim: Mine’nin annesidir.

Ceyhun: Sevim’in ikinci kocasıdır.

Mustafa: Komiser Sedat’ın yardımcısıdır.

İsmet: Sedat’ın amcası ve ayrıca Emniyet Görevlisidir.

Konusu

Roman, Milli İstihbarat Teşkilatı komiseri Sedat’ın evliliği, aşkı ve işi arasında geçen olayları konu alıyor. Komiser Sedat’ın içsel hesaplaşması, yalnızlık ve öfke gibi konuları ele almıştır.

Sis ve Gece Özeti

Her şey Sedat’ın kendisi gibi polis olan yakın arkadaşı Yıldırım’ın bir saldırıda ölmesiyle başlar. Daha sonra Sedat, Fahri’nin saldırısına uğrar. Ayrıca hatırladığı kadarıyla saldırganlar arasında simit kılığına girmiş bir başkası daha var. Sedat bu saldırıdan yaralı olarak kurtulur. Daha sonra saldırıdan kısa bir süre önce ortadan kaybolan sevgilisi Mine’yi aramaya koyulur. Sedat evli olmasına rağmen Mine ile ilişki içindedir ve kendisine saldıranların da aynısını Mine’ye yapacağından korkmaktadır. O sırada bazı olaylar da olur. Birkaç kişi Mine’nin ev sahibi Madam Eleni’nin zihinsel engelli kızını kaçırmak ister ama başarısız olurlar. Sedat, Mine’yi Maria olarak kaçırabileceklerini düşünür. Bu arada Sedat ve Mustafa’nın gözlemci sıfatıyla katıldığı bir operasyonda, çıkan çatışmada biri hemşire olmak üzere dört kişinin hayatını kaybettiği basın haberlerine çıkar. Basın bunu yargısız infaz olarak nitelendirdiği için olayla ilgili soruşturma bile açılır.

Sedat, Mine’nin hücre evi baskınında edindiği erkek arkadaşı Fahri’yi öldürür. Yaralı olarak kaçan başka bir genç adam var. Onun Mine olabileceğini düşünüyor. Mine aynı zamanda yasadışı bir örgütün de üyesidir. Madam Eleni’nin en küçük kızı Maria, Mine’nin evde uyuduğu konusunda ısrar ettiğinde ev aranmaya başlar. Maria’nın babasının avladığı tavşanların buzdolabında yattığını düşünen bir çocuk ve Mine’nin de uyuduğuna dikkat çekiyor. Sedat evin buzdolabını açar ve buzdolabının zemininde donmuş bir kan kütlesiyle Mine’yi görür. Mine karnında taşıdığı Sedat’ın çocuğuyla birlikte ölmüştür.

Sis ve Gece – Kısa Bilgiler

  • Türkiye’de çok satan ve çeşitli tartışmalara yol açan “Sis ve Gece” Yunanistan’da da yayımlanarak yabancı dile çevrilen ilk Türk polisiye romanıdır.
  • Roman 2007 yılında Turgut Yasalar tarafından aynı adla sinemaya da aktarılmıştır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

1 Yorum

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Ayşegül Can
Ayşegül Can
8 ay önce

Etkisinden uzun süre çıkamadığim bir kitap tavsiye edilir 🎀

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular