Yeşil Yol

Yeşil Yol – Stephen King

Tür:Bilim – Kurgu
Yazar:Stephen King
Yayınlanma Tarihi:1996
Yayınevi:Altın Kitaplar
Karakterler

Paul Edgecomb: Romanın anlatıcısı ve ana karakteridir. İdam mahkumların bulunduğu E bloğun kıdemli gardiyanıdır. Adil ve sakin duruşu ile bilinen ve kişiliği ile ön plana çıkan biridir.

Brutus Howell: Romanın olumlu bakış açısına sahip olan diğer karakterlerinden biridir. ‘’Brutal’’ lakabı ile tanılan biridir. Son derece sakin, uyumlu, iyi niyetli ve güzel davranışlara sahip bir adamdır. Ayrıca Paul Edgecomb’un yakın arkadaşlarından biridir.

Percy Wetmore: Ufak tefek boyu ile romanın başlıca kötü karakterlerinden biridir. Kıdem olarak düşük mevkide ancak torpili yüzünden diğerlerinden daha rahat davranışlar sergilemektedir. Acımasız, kötü ahlaklı, uyumsuz, korkak ve aptaldır.

John Coffey: En son getirilen mahkûmdur.  Romanın en önemli karakterlerinden biri olan, dev görünümlü siyahi bir adamdır. Çocuksu, saf olan ancak bir çiftçinin iki küçük kızını öldürmekle suçlanarak idama çarptırılmıştır. Bir fareye can vermesi ve hastaları ileştirmesi ile büyük bir saygınlık kazanır.

Delacroix: Bezmiş bir görünümü ve tedirgin davranışları ile dikkat çeken diğer idam mahkûmlarından bir tanesidir.

Hal Moores: İyi niyetli ve hoş davranışları ile tanılan hapishanenin müdürüdür. Hasta olan eşi Caffey’in tarafından ileştirilir.

Klaus-Detterick: Caffey tarafından öldürüldüğü idea edilen kızların babası ve ayrıca çiftliğin sahibidir.

Konusu

Roman, hapishanede görevli bir gardiyan ve mahkûm arasında geçen olaylar konu edinmiştir.

Yeşil Yol Özeti

Roman, 1930’larda ABD’de ciddi suçlar işleyen ve ölüme mahkûm edilen mahkûmların yaşadığı Could Dağı hapishanesinin E bloğunda geçiyor ve gardiyanlardan biri olan Paul Edgecombe’un ağzından anlatılıyor. Ölüm sırasını bekleyen mahkûmlara da “Yürüyen Ölüler” adı verildi. Mahkûmlar ‘Old Sparky’ (Sparking) dedikleri elektrikli sandalyede idam edilmek için sıralarını beklerken, buraya dev cüsseli ve saf bir kalple getirilen John Coffey isimli mahkûm herkesin hayatını değiştirecektir.

John Coffey, iki küçük kıza tecavüz edip öldürmekten yargılanıp ve ölüme mahkûm edilir. ancak vücudu iri ama beyni ve kalbi bir çocuk gibi olan bu adam infaz koğuşuna getirildiği andan itibaren tüm insanlara gösterdiği derin sevgi ve şefkatle gardiyanların ve mahkûmların sempatisini kazanır, farelere bile. Gardiyanlar, Coffey’nin bu suçu işlememiş olabileceğini düşünmemeye başlar. Coffey’in de bazı garip güçleri var. Ölü bir fareyi diriltir, gardiyan Paul Edgecombe’un tedavi edilemez hastalığını nefesiyle iyileştirir ve gardiyanın ölümcül hasta karısını iyileştirir. Psişik güçleri ile Edgecombe’a suç anını, suçla hiçbir ilgisi olmadığını gösterir. Şimdi bu insanlar Coffey’nin masumiyetinden eminler ama mahkeme kararını verdikten sonra infaz yapılacak.

Kısa Bilgiler
  • Yeşil Yol, Amerikalı yazar Stephen King’in 1996 yılında yayımladığı korku/gerilim romanının adıdır.
  • Özgün adı The Green Mile olan eser bir ‘seri roman’dır.
  • Artık çoğunlukla tek kitapta toplanarak roman olarak yayımlanmaktadır.
  • Tamamlandığında toplam 400 sayfa olmuştu. Her bir cildi ayrı ayrı New York Times’ın çok satanlar listesine girmiş olan roman, 1999’da sinemaya aktarıldıktan sonra tek cilt halinde de yayımlanmıştır.
  • Bu tek ciltlik versiyonu da yine çok satan kitaplar listesinde yerini almıştı.
Ödülleri
  • Romana 1996 yılında “En İyi Roman” Bram Stoker Ödülü verildi.

Yeşil Yol – Kitap Açıklaması

Bir hapishanede kötü ve canavar olan her zaman mahkûmlar mıdır? Veya her mahkûm sanıldığı gibi suçlu mudur? Gelmiş geçmiş en azılı suçluların ölüme gönderildiği ünlü bir hapishane olan Cold Mountain Hapishanesi’nin E koğuşu yeni mahkûmunu beklerken gardiyan Paul Edgecomb ve arkadaşları, hayatları boyunca unutamayacakları bir macera yaşamak üzere olduklarından habersizdir. Hapishanedekilerin Yaşlı Sparky olarak adlandırdığı elektrikli sandalyenin yeni konuğu olan çocuksu ve saf, iri yarı siyahi bir adam olan ve iki küçük kızı öldürmekle suçlanan John Coffey; koğuşa geldiği andan itibaren herkes için unutulmaz bir isim olur.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular