Gülün Adı

Gülün Adı – Umberto Eco

Tür:Polisiye, Araştırma Tarih
Yazar:Umberto Eco
Yayınlanma Tarihi:2019
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Melkli Dom Adso: William’ın çömezi (Anlatıcı rahip)

Baskerwille’li William: Araştırmacı rahip

Manastır rahipleri:

Fossonova’lı Abbonne: Benedict manastırı başrahibi

Hildesheim’li Malachi: kütüphaneci

Arundel’li Berengar: Kütüphane yardımcısı

Sankt Wendel’li Severinus: Şifalı bitkiler uzmanı

Otranto’lu Adelmo: Minyatür ustası

Casale’li Ubertino: Fransisken tarikatından sürgün edilen kişi.

Grottaferata’lı Alinardo: Yaşlı rahip

Varagine’li Remigio: Kilerci başı

Salvatore: Kilerci başının yardımcısı

Burgos’lu Jorge: Yaşlı, bilgili kör rahip

Morimondo’lu Nicola: Cam ustası

Allessandria’lı Aymaro: Kitap kopyacılığı yapan kişi.

Upsala’lı Benno:  Sözbilimci

Salvamec’li Venantius: Yunanca, Arapça çevirmenidir.

Diğer karakterler: Bernardo Gui – Cesena’lı Michele

Konusu

Ortaçağ İtalya’sında geçen romanda, Papa ile İmparator arasındaki atama gücü savaşı, Hıristiyan mezhepleri arasındaki görüş ayrılıkları, cinayetler, bir manastır ve çevresindeki olaylar bir anlatıcı tarafından köklü bir dedektif hikâyesiyle aktarılır.

Gülün Adı Özeti

1314’te Frankfurt’ta, beş Alman Prensi imparatorluk tahtında Bavyeralı Ludwig’in yerini alır. Aynı gün, Main’de hüküm süren Ren Kontu ve Köln Başpiskoposu, Avusturyalı Frederick’i aynı göreve seçerler. 1322’de Bavyeralı Ludwig rakibi Frederick ile savaşır. Ludwig yenilir, ancak tek imparatordan daha fazla korkan Papa XXII Loannes tarafından aforoz edilir. Ludwig ayrıca Papa’yı sapkınlıkla suçlanır. Fransisken Tarikatı Ruhani Mahfili lideri Cesenalı Michelle de İsa ve havarilerinin yoksulluğunu savunur. Bu, kilisenin fakir olması gerektiği anlamına gelir! “İmparatorun piskoposları seçmesinin ve Papa’nın imparatoru atamasının tezlerini olumsuz etkileyeceğini düşünen Papa da bu durumdan oldukça rahatsız olur. İmparator, Fransiskenleri kendisine yakın görmeye başlar. Ludwig, Milano’da düzenlenen bir törenle taç giyer ve daha önce mağlup ettiği Frederick ile anlaşma yapar. Bu törende babası, genç Rahip Dom Adso’yu (anlatıcı), bilgiye ve dürüstlüğe inandığı çılgın bir Baskerwille rahibi William ile tanıştırır. William’ın öğrencisi ve yazarı olur.

İtalya’nın kuzeyindeki bir kilisede bir cinayet işlenir. Eski bir sorgucu rahip olan William, davayı araştırmak için görevlendirilir. William, çırağı Dom Adso’yu da yanına alarak yola çıkar. Uzun ve yorucu bir yolculuğun ardından manastıra gelir.

William, geleceğinden haberdar olan manastırın başrahibi tarafından karşılanır ve cinayet hakkında konuşurlar. Kütüphanenin el yazmalarını resimlerle süsleyen minyatür ustası Otrantolu Adelmo, aedificium’un doğu kulesinin altında ölü bulunur.  İntihar olasılığı zordur. William, keşişleri sorgulama ve manastırda serbestçe dolaşma yetkisini başrahipten alır. Kütüphane hariç! Kütüphaneci rahip ve çırağı dışında hiç kimse kütüphaneye giremez. Kütüphaneci, kitapları nereye koyacağını, nerede bulacağını ve gizlilik derecesini bilir ve korur. Rahipler yazıhanede çalışırlar. Çalışmalarına yardımcı olmak için bazı ciltler okuyabilirler. Kütüphanenin dünyanın en zengin kütüphanesi olduğunu, yıllardır katı kurallarla korunduğunu ve bu kuralı ihlal edemeyeceğini söyler. Birçok rahip el yazmaları hazırlar, kopyalar, çevirir ve sayfaları düzenler, ancak kütüphanedeki kitaplardan haberdar değildir. Gerekçe olarak bazı kitapların sapkın ve yanlış bilgiler içerdiği ve okunmaması gerektiği düşünülmektedir. Kütüphane, odalardan odalara açılan, içinden çıkılmaz bir labirent şeklinde inşa edilmiştir. Bir rahip kütüphaneden kitap istediğinde zor da olsa kütüphaneye giren kimse çıkamaz ve yakalanır, ne zaman iade edeceğini söyler ve kütüphaneci karar verir. William ve Adso, dünyanın her yerinden manastırın ilginç keşişlerinden bazılarıyla tanışır. Yasak kütüphane, William’ın merak duygusunu alevlendirir.

Yüksek bir tepe üzerine kurulu, korku ve gizli bir huzursuzluk veren bu manastırda rahipler William ve Adso cinayetin ipuçlarını bulmak için çalışmalara başlarlar.

Kısa Bilgiler
  • Gülün Adı, İtalyan yazar Umberto Eco’nun ilk romanıdır.
  • Kısa zamanda birçok dile çevrilmiştir.
  • 1986 yılında filmi de yapılan roman aynı yıl Türkçeye çevrilmiştir.
  • Polisiye Yazarlar Derneği ve Amerika’nın Gizemli Yazarlarının yayınladığı en iyi 100 polisiye romanı listelerinin her ikisinde de yer almıştır.
  • Yedi günlük zaman dilimine bölünerek yazılmıştır.
  • Yazarın İtalya’da, Bologna Üniversitesinde profesör, filozof, tarihçi, estetikçi, Orta Çağ uzmanı, dolayısıyla Orta Çağ konusunda derin bilgi sahibi oluşu, romanı hem başarılı kılmış, hem de tarihi bilgilerle kuşanmış bir yapıt olmasını sağlamıştır.

Gülün Adı – Kitap Açıklaması

“Gülün Adı” adlı bu dev romanıyla bir anda dünyanın dört bir yanında ünlenen İtalyan yazarı Umberto Eco, aslında çok yönlü bir bilimadamı. İtalya’da, Bologna Üniversitesinde öğretim üyesi, semiolog, tarihçi; filozof, estetikçi, ortaçağ uzmanı ve James Joyce üzerine derin araştırmalar yapmış biri. Umberto Eco’nun bu ilk romanı, 1980’de İtalya’da ilk yayımlanışından bu yana sayısız basım yaptı ve dünyanın pek çok diline çevrildi. Dünyada olağanüstü bir ilgi uyandıran bu romanın yankıları hala sürüyor. Filmi de dünyada büyük yankılar uyandırdı. Bu romanın başarısında, kuşkusuz, yazarın ortaçağ konusunda derin ve dolaysız bilgisinin büyük payı var. Tam anlamıyla ve her bakımdan ortaçağ dünyasını yansıtmakla birlikte “Gülün Adı” kesinlikle çağdaş bir roman; çağdaş romana yepyeni ve uzun soluk getiren özgün bir roman. Bir anlamda ortaçağda geçen, Hıristiyanlık düşüncesini tartışan tarihsel bir roman, bir anlamda da ustaca kurulmuş polisiye ve sürükleyici bir öykü. Ve en önemlisi olağanüstü bir dil ve benzeri az bulunur bir sanat yapıtı. Bu ünlü romanı İtalyanca aslından başarıyla Türkçeye çeviren Şadan Karadeniz’in titiz ve uzun çalışmasını da burada hayranlıkla belirtmemiz gerekiyor. Umberto Eco’nun yayınlarımız arasında çıkan ikinci dev romanı “Foucault Sarkacı” da, “Ortaçağı Düşlemek” adlı deneme kitabı da yine Şadan Karadeniz’in çevirisi…

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,260TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular