Ana SayfaHikayelerGülünesi Aşklar

Gülünesi Aşklar

Gülünesi Aşklar – Milan Kundera

Tür:Hikayeler
Yazar:Milan Kundera
Yayınlanma Tarihi:2018
Yayınevi:Can Yayınları
Konusu

Gülünesi Aşklar, Komik durumlarla ilişkilerinde trajedinin uç noktalarını karıştırmak için vahşi mizahı kullandığı yedi kısa öyküden oluşan hikayeler konu edinir.

Gülünesi Aşklar Özeti

Kimse Gülmeyecek

Genç bir profesör, aşağılık olarak gördüğü insanlarla akıl oyunları oynamayı sever. Hevesli bir bilim adamı, çalışmalarını gözden geçirmeyi geciktirdikten sonra, genç kadınını, onu sevdiğini anladıktan kısa bir süre sonra kaybeder.

Ebedi Arzunun Altın Elması

Orta yaşlı iki adam birçok kızla flört eder ve onlara evlenme teklif eder. Adamlardan biri sevdiği kadınla evli, diğeri ise kitap okumayı tercih ediyor.

Otostop Oyunu

Bir çift, başlangıçta onları heyecanlandıran ama sonra birini korkutan ve diğerini iten bir rol yapma oyunu oynar.

Sempozyum

Dr. Havel karakterini içeren iki hikâyeden ilki, birkaç doktor ve bir hemşire ile birlikte bir hastanede geçiyor. Dr. Havel, birden fazla cinsel istismarı ile tanınır ve hemşire onunla ilgilenir, ancak Dr. Havel onu reddeder.

Yaşlı Ölülerin Genç Ölülere Yer Açmasına İzin Verin

Bir kadın bir mezarlıkta kocasının mezarını ziyaret eder, ancak mezarın ‘daha yakın zamanda’ ölen bir adam lehine kaldırıldığını öğrenir. Bu, bir insan olarak hayatını etkiler ve eski bir kişiyi ziyarete gittiğinde önemli bir faktördür.

Yirmi Yıl Sonra Dr. Havel

İkinci Dr. Havel’in öyküsü Dr. tarafından yazılan “Sempozyum”dan on yıl sonra başlar. Dr. Havel’in kendisini daha az güçlü ve çekici hissettiği, ancak genç ve güzel karısı tarafından çekiciliğinin hatırlatıldığı zaman gerçekleşir.

Eduard ve Tanrı

Eduard adında genç bir adamın dindar bir kız arkadaşı vardır ama okuldaki işi nedeniyle kişisel olarak dinden uzak durmak zorundadır. Kız arkadaşıyla bir kilisede görülmek onun için zor zamanlar yaratır.

Gülünesi Aşklar – Kitap Açıklaması

Milan Kundera, bütün yapıtları arasında en çok Gülünesi Aşklar’ı büyük keyifle, zevkle yazmış olduğunu söyler. Yedi öyküden oluşan bu kitapta, yazarın daha sonraki romanlarında geliştireceği aşk, yalan, yanılsama gibi temaların özünü, özgün ve yenilikçi anlatım tekniklerini bulmak mümkün. Hayatı, yanılsamalar üzerine kurulu bir parodi olarak sunduğu Gülünesi Aşklar’daki öyküler, 1958 ile 1968 arasında yazılmış. Milan Kundera, o eşsiz kara mizahı ve ironisiyle kahramanlarının kimlik sorunlarını, oyun gibi başlayan cinsel yanılsamalarını, trajik bir tutsaklıktan başka bir şey olmayan erotik güç tutkularını işliyor, cinsellik ve erotizmi benzersiz gözlem gücü ve duyarlılığıyla, kusursuz bir estetik düzeye oturtarak işliyor. Bu öykülerin her birinde ‘gülünesi aşklar’ yer alıyor, ya da gerçek aşk oyunları. Yirminci yüzyıl edebiyatına damgasını vuranlardan olan Çek yazar Milan Kundera’nın Gülünesi Aşklar’ı, zamana karşı durabilen bir başyapıt.

Gönderen: Memduh Hacioğlu

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Misafir Yazıları
Misafir Yazıları
Bir kitabın ne kadar okuyucusu varsa o kadar değişik çeşidi var demektir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular