Benim Adım Kırmızı

Benim Adım Kırmızı – Orhan Pamuk

TürYazarYayınlanma Tarihi
Roman, PolisiyeOrhan Pamuk1998
Karakterler

Kara: Romanın merkezindeki ana karakterdir. Aşık olarak tasvir edilmiştir. Romandaki cinayeti çözmeye çalışır ve bitmemiş kitabı bitirmek ister.

Şeküre: Kara’nın eşidir. Eski eşinin ortadan kaybolup bir süre gelmemesinden sonra kadıya gider. Ve kadıdan nikahın düştüğünü öğrendikten sonra Kara ile evleniyor. Ayrıca eski eşinden çocukları var. Romandaki en canlı kişidir. Aktif bir kadın, olayları yönetme gücü var, öldürülen Enişte’ninde kızı olur.

Efendi Enişte: Zengin, saygın bir kişidir. Batılı sanat anlayışını bilen ve savunan yenilikçi bir sanatçıdır.

Zeytin: Romandaki katil odur. Kendisi aynı zamanda bir nakkaş ustasıdır. Hem Zarif’i hem de Enişteyi öldürür. Romanın sonunda da oda öldülür.

Hasan: Kara’nın Şekür’e ulaşmasına engel olarak algılanan kişidir. Şekure’nin kayınbiraderidir. Romanın kötü adamı olarak bilinen karakterdir.

Konusu

Nakkaş, üslup, özgünlük, Doğu ve Batı’nın sanatta bireysellik görüşü, gerçekçi olmayan anlatıcılar ve mizahi unsurların birleştirildiği bir polisiye hikayesidir.

Benim Adım Kırmızı Özeti

Romandaki Frenk usullerine göre örneklendirmek istediği kitabın aydınlatıcı Zarif Efendi öldürülür. Enişte Efendi ise Kara’yı çağırır. Başnakkaş’ın karşı çıktığı bu kitabı hazırlamak için Nakkaşhane’deki minyatürcüler Enişte Efendi adına gizlice çalışırlar. Kitaba muhalefet sebebi, bir şeytanın eseri olarak görülmesidir. Amca’nın kızı Şeküre’nin de Kara ile ilişkisi vardır. Şeküre, Kara’nın kitabı bitirmesini ister ve eğer bitirirse onunla evlenir. Zarif Efendi’nin katili Enişte Efendi’yide öldürür. Kızı Şeküre, uzun yıllardır bulunduğu yerden dönmeyen kocasını terk etmek için boş sayılmak üzere Kadı’dan bir kağıt alır ve Kara ile evlenir.

Bu süreçten sonra Kara’nın katili bulma macerası başlar. Romanın kurgusu olağanüstü olaylarla yaratılmıştır. Nefes kesici bir patika sürüşü var. Hasan’ın romanının büyük bölümünü Leylek, Zeytin ve Kelebek adlı Nakkaş’la ilişkiler oluşturmaktadır. Olayların iç yüzünü bilen Zeytin, romanın sonunda katil olduğunu itiraf eder. Zeytin de Nakkaşhane’de öldürülür.

Benim Adım Kırmızı Ödülleri

  • Benim Adım Kırmızı 2002 yılında Fransa’da Prix du meilleur livre étranger ödülünü kazandı.
  • İtalya’da Premio Grinzane Cavour ödüllerini kazandı.
  • 2003 yılında da İrlanda’da çok prestijli bir ödül olan International IMPAC Dublin Literary Award kazandı.
  • 2006 yılında Çin’de en iyi roman seçildi.

Benim Adım Kırmızı – Kısa Bilgiler

  • Kırmızı ‘nın bir özelliği de kitabın her karakterinin kendi dilinden konuşması, ölülerin ve cansız nesnelerin dile gelerek kitabın öyküsünü kendi bakış açılarından anlatmalarıdır.
  • 60 değişik dile çevrilmiş olan Benim Adım Kırmızı Orhan Pamuk’un en çok okunan romanlarından biridir.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 6 Ortalama: 4.2]
Önceki KonuBeyaz Kale
Sonraki KonuYeni Hayat
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular