Ana SayfaPolisiyeBenim Adım Kırmızı

Benim Adım Kırmızı

Benim Adım Kırmızı – Orhan Pamuk

Tür:Roman, Polisiye
Yazar:Orhan Pamuk
Yayınlanma Tarihi:1998
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Karakterler

Kara: Romanın merkezindeki ana karakterdir. Aşık olarak tasvir edilmiştir. Romandaki cinayeti çözmeye çalışır ve bitmemiş kitabı bitirmek ister.

Şeküre: Kara’nın eşidir. Eski eşinin ortadan kaybolup bir süre gelmemesinden sonra kadıya gider. Ve kadıdan nikahın düştüğünü öğrendikten sonra Kara ile evleniyor. Ayrıca eski eşinden çocukları var. Romandaki en canlı kişidir. Aktif bir kadın, olayları yönetme gücü var, öldürülen Enişte’ninde kızı olur.

Efendi Enişte: Zengin, saygın bir kişidir. Batılı sanat anlayışını bilen ve savunan yenilikçi bir sanatçıdır.

Zeytin: Romandaki katil odur. Kendisi aynı zamanda bir nakkaş ustasıdır. Hem Zarif’i hem de Enişteyi öldürür. Romanın sonunda da oda öldülür.

Hasan: Kara’nın Şekür’e ulaşmasına engel olarak algılanan kişidir. Şekure’nin kayınbiraderidir. Romanın kötü adamı olarak bilinen karakterdir.

Konusu

Nakkaş, üslup, özgünlük, Doğu ve Batı’nın sanatta bireysellik görüşü, gerçekçi olmayan anlatıcılar ve mizahi unsurların birleştirildiği bir polisiye hikayesidir.

Benim Adım Kırmızı Özeti

Romandaki Frenk usullerine göre örneklendirmek istediği kitabın aydınlatıcı Zarif Efendi öldürülür. Enişte Efendi ise Kara’yı çağırır. Başnakkaş’ın karşı çıktığı bu kitabı hazırlamak için Nakkaşhane’deki minyatürcüler Enişte Efendi adına gizlice çalışırlar. Kitaba muhalefet sebebi, bir şeytanın eseri olarak görülmesidir. Amca’nın kızı Şeküre’nin de Kara ile ilişkisi vardır. Şeküre, Kara’nın kitabı bitirmesini ister ve eğer bitirirse onunla evlenir. Zarif Efendi’nin katili Enişte Efendi’yide öldürür. Kızı Şeküre, uzun yıllardır bulunduğu yerden dönmeyen kocasını terk etmek için boş sayılmak üzere Kadı’dan bir kağıt alır ve Kara ile evlenir.

Bu süreçten sonra Kara’nın katili bulma macerası başlar. Romanın kurgusu olağanüstü olaylarla yaratılmıştır. Nefes kesici bir patika sürüşü var. Hasan’ın romanının büyük bölümünü Leylek, Zeytin ve Kelebek adlı Nakkaş’la ilişkiler oluşturmaktadır. Olayların iç yüzünü bilen Zeytin, romanın sonunda katil olduğunu itiraf eder. Zeytin de Nakkaşhane’de öldürülür.

Ödülleri
  • Benim Adım Kırmızı 2002 yılında Fransa’da Prix du meilleur livre étranger ödülünü kazandı.
  • İtalya’da Premio Grinzane Cavour ödüllerini kazandı.
  • 2003 yılında da İrlanda’da çok prestijli bir ödül olan International IMPAC Dublin Literary Award kazandı.
  • 2006 yılında Çin’de en iyi roman seçildi.
Kısa Bilgiler
  • Kırmızı ‘nın bir özelliği de kitabın her karakterinin kendi dilinden konuşması, ölülerin ve cansız nesnelerin dile gelerek kitabın öyküsünü kendi bakış açılarından anlatmalarıdır.
  • 60 değişik dile çevrilmiş olan Benim Adım Kırmızı Orhan Pamuk’un en çok okunan romanlarından biridir.

Benim Adım Kırmızı – Kitap Açıklaması

Orhan Pamuk’un “En renkli ve iyimser romanım” dediği Benim Adım Kırmızı, yazarın dünyada şimdiye dek en çok satan romanı oldu; Fransa ve İtalya’da yılın kitabı seçildi, dünyada bir romana verilen en prestijli ödüllerin başında gelen Uluslararası IMPAC Dublin ödülünü kazandı. Eski resim sanatımız, Doğu ve Batı’nın dünyayı görme biçimleri, aşk ve ölüm hakkında unutulmaz bir tarihi roman olan bu çağdaş klasiği, ilk yayımlanışından 15 yıl sonra, yazarın sonsözü ve kapsamlı bir sanat-tarih kronolojisiyle birlikte sunuyoruz.

Benim Adım Kırmızı, hem Orhan Pamuk’un en çok dile çevrilen ve en çok hayranlık duyulan eseri hem de modern edebiyat tarihimizin dünyada en çok okunan kitabı.

Orhan Pamuk’un “en renkli ve en iyimser romanım” dediği Benim Adım Kırmızı, 1591 yılında İstanbul’da karlı dokuz kış gününde geçiyor. İki küçük oğlu birbirleriyle sürekli çatışan güzel Şeküre, dört yıldır savaştan dönmeyen kocasının yerine kendine yeni bir koca, sevgili aramaya başlayınca, o sırada babasının tek tek eve çağırdığı saray nakkaşlarını saklandığı yerden seyreder. Eve gelen usta nakkaşlar, babasının denetimi altında Osmanlı Padişahı’nın gizlice yaptırttığı bir kitap için Frenk etkisi taşıyan tehlikeli resimler yapmaktadırlar. Aralarından biri öldürülünce, Şeküre’ye âşık, teyzesinin oğlu Kara devreye girer. İstanbul’da bir vaizin etrafında toplanmış, tekkelere karşı bir çevrenin baskıları, pahalılık ve korku hüküm sürerken, geceleri bir kahvede toplanan nakkaşlar ve hattatlar sivri dilli bir meddahın anlattığı hikâyelerle eğlenirler. Herkesin kendi sesiyle konuştuğu, ölülerin, eşyaların dillendiği, ölüm, sanat, aşk, evlilik ve mutluluk üzerine bu kitap, aynı zamanda eski resim sanatının unutulmuş güzelliklerine bir ağıt.

“Türk romancısı Orhan Pamuk, Avrupa’ya roman nasıl yazılır, gösteriyor.”

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular