Ana SayfaOyunTanrıdağı Ziyafeti

Tanrıdağı Ziyafeti

Tanrıdağı Ziyafeti – Reşat Nuri Güntekin

Tür:Oyun
Yazar:Reşat Nuri Güntekin
Yayınlanma Tarihi:1971
Yayınevi:MEB Yayınları
Karakterler

Diktatör: Akıllı, tedbirli, iyi kalpli bir adam.

Komutan Nola: Ülke ordusunun komutanı.

Ayel: Diktatör ’ün şımarık kızı.

Parti Reisi: Ülkenin Çıkarcı başkanı.

Diğer karakterler: Prenses, Telsizci, Büyükelçi, Nemrut, Lâhut, Başvekil, Dahiliye Nazırı, Şaman

Konusu

Oyun, diktatörlük kurallarından vazgeçemeyen ancak demokrasiyi uygulamak isteyen bir toplumun kısır döngüsünü konu ediniyor.

Tanrıdağı Ziyafeti Özeti

Olaylar, zamanımızda Çin sınırına yakın Karakum Cumhuriyeti’nde geçiyor. On iki asırlık bir imparatorluğu deviren Diktatör, ülkeyi otuz yıldır yönetiyor. Bu süre zarfında çevresinde kendisine tapan bürokrat ve askerlerden oluşan bir idari kadro oluşturur. Meclis, otuz yıldır kendisine söz hakkı verilmeyen aynı milletvekilleri tarafından yönetilmektedir. Sözde demokrasinin perde arkasında büyük bir baskı var. Ülkenin her yeri, olup biteni takip etmekten sorumlu radyo operatörleri ve bekçilerle dolu. Mareşal uyuyacağı zaman, arabaların şehirde dolaşması ve satıcıların bağırması yasaktır. Diktatör, adamların kurşuna dizilmesinden bıkar. Bu baskı ortamında diktatörün ailesi ve yöneticileri de bazı bağ, bahçe ve apartmanlara sahip olurlar ve yabancı bankalarda küçük hesaplar açarlar.

Her şey bu kadar güzel giderken Diktatör’ün ani bir kararıyla yöneticiler paniğe kapılır. Diktatör, iktidar partisi dışında ikinci bir partinin kurulmasına izin verir. Otuz yıldır işgal ettikleri yerleri kaybetmekten korkan yönetim kadroları Diktatör’e çok kızgın hale gelir. Bu kararı rejim düşmanlarına verilmiş bir koz olarak görseler de kimse sesini çıkaramaz. Ancak bu, Diktatör’ün çevresindekileri sınamak ve gerçek yüzlerini görmek için hazırladığı bir oyundur. Çünkü yeni partinin başkanı, Diktatör’e en sadık olan eski bir şamandır. Kimlerin oy kullanabileceği ve seçim sonuçları belli olur. Diktatör, seçim gecesi düzenlediği ziyafete tüm yöneticileri davet eder. Ziyafet sırasında Diktatörün emriyle önceden hazırlanmış, seçimleri kaybettiklerini bildiren sahte telgraflar gelir. Bunun yanı sıra Diktatör’ün eski düşmanlarından birinin tüm ülkeyi ele geçirdiği ve ziyafetin düzenlendiği sarayı ele geçirdiğine dair yalan haberler yayılır. Hem seçimden hem de baskından korkan parti üyeleri ve yöneticiler, ilk kez Diktatör hakkında olumsuz şeyler söylemeye başlar. Sonuç olarak, seksen beş eyaletin tamamında iktidar partisinin seçimleri kazandığı söylenen ve sarayı basacağı söylenen kişinin, sanılanın aksine, aslında Diktatörün eski bir dostu olduğu ve bunu yapan kişinin de eski bir dostu olduğu ortaya çıkar. Bu oyunu Diktatör hazırlamıştır. Amacına ulaşan Diktatör, tüm yöneticileri affeder. Çünkü yeni gelenler zaten aynı şeyleri yapacaktır. Olanları unutup seçim zaferini kutlamaya başlarlar.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,484TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular