Ana SayfaOyunMüfettiş

Müfettiş

Müfettiş – Nikolay Vasilyeviç Gogol

Tür:Oyun
Yazar:Nikolay Vasilyeviç Gogol
Yayınlanma Tarihi:1836
Yayınevi:Oda Yayınları
Karakterler

Hlestekov: Zengin bir toprak ağasının oğlu. Birkaç günlüğüne geldiği kasabada oyun ve kumar oynayarak rehin kalır. Bu esnada kendisini müfettiş sananlardan istifade eder.

Osip: Hlestekov’un uşağı.

Anton Antonoviç Skvoznik-Dmuhanovski: Kaymakam

Artemi Filippoviç Zemlyanika: Yoksulları Koruma Kurumları Müdürü

Luka Lukiç Hlopov: Lise Müdürü

Ammos Fyodoroviç Lyapkin-Tyapkin: Yargıç

Hristian İvanoviç Gibner: Doktor

Stepan İlyiç Uhovertov: Komiser

Konusu

Bilirsiniz, yazılı oyunlar vardır, her dönemin oyunlarıdır ve evrenseldir. Her zaman insanlığa söyleyecek çok önemli sözleri vardır. İşte çok değerli ve ustalıkla yazılmış bir oyun olan “Müfettiş”. Oyunda, bürokraside yüzyıllardır bitmeyen yozlaşmış ve kirli ilişkiler, sahtekârlık ve ikiyüzlülükler, dönemin toplumsal ve toplumsal sorunları içinde çok güzel bir mizahi üslupla konu edinen İlk kez 1836’da yayınlanan ve sahnelenen oyun, Çarlık Rusyası’ndaki yozlaşmış bürokrasiyi eleştiren bir komedidir.

Müfettiş Özeti

Yönettiği şehre kılık değiştirmiş bir müfettişin geldiğini öğrenen bir belediye başkanı, bütün bürokratlarını toplar ve müfettişin en iyi şekilde ağırlanmasını emreder. Yozlaşmış bürokratik ilişkilerdeki yöneticiler ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar; Birkaç gündür şehirde olan iyi giyimli Khlestekov’un beklenen müfettiş olduğunu düşünüyorlar. Ancak Hlestakov bir müfettiş değil, zengin bir ev sahibinin oğludur. Kumar oynayıp cep harçlığını çarçur ettikten sonra, parasız kalır ve hizmetçisi Osip ile bir handa borç para alarak kalır. Hlestakov, kendisini müfettiş zanneden belediye başkanının ziyareti sırasında durumdan yararlanır. Kendisine sunulan ikramları kabul eder ve halkın şikâyetlerini dinleyecek, çözüm getireceğine dair umut verecek, rüşvet alacak kadar ileri gider. Sahte müfettiş, belediye başkanının karısını ve kızını da baştan çıkarır ve uygunsuz bir şekilde yakalandığında belediye başkanının kızıyla evlenme sözü verir. Gerçek anlaşılmadan şehirden ayrılmak için hazırlık yapan sahte müfettiş, hizmetçisinin uyarısı üzerine Petersburg’daki gazeteci arkadaşına bir mektupla olanları aktarır. Mektubu alan posta müdürü kendisinden şikâyet edildiğinden şüphelenir ve mektubu açtığında müfettişin sahte olduğunu öğrenir. Kasaba yöneticileri aldatıldıklarını anlayınca gerçek müfettiş kasabaya gelir.

Müfettiş – Kitap Açıklaması

Amacımız, tam bir sanat eseri olarak yaratılan bir komedyanın ne tür nitelikler taşıması gerektiğini araştırmaktı. Böylece biz Müfettiş ’in ana fikrini belirlemek ve bunun sonucunda Hlestakov’u müfettiş zanneden Kaymakam’ın yanılgısının sadece doğal değil, zorunlu da olduğunu anlatmak istedik. Bu yanılgı komedyanın hem başlangıcını hem bitişini oluşturuyor. Gogol, yapıtı için bir dünya kurabilmiştir.

 (Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,479TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular