Ana SayfaOyunRomeo ve Juliet

Romeo ve Juliet

Romeo ve Juliet – William Shakespeare

Tür:Oyun
Yazar:William Shakespeare
Yayınlanma Tarihi:2010
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Karakterler

Verona’da hükümdar ailesi;

Prens Escalus: Verona şehir devleti prensidir.

Kont Paris: Prens Escalus’un yakın akrabası ve Juliet’le evlenmek isteyen kişidir.

Mercutio: Prens Escalus’un yakın akrabası ve Romeo’nun arkadaşıdır.

Capulet sülalesi;

Lord Capulet: Capulet sülalesinin başındaki kişidir.

Lord Capulet’nin Karısı: Capulet sülalesinin baş kadınıdır.

Juliet: Capulet’in 13 yaşındaki kızıdır. Oyunun 2 önemli rolünden biridir.

Tybalt: Juliet’in kuzeni ve Lord Capulet’in karısının yeğenidir.

Mürebbiye: Juliet’in nedimesi ve sırdaşı bir karakterdir.

Rosaline: Lord Capulet’in yeğeni ve başlangıçta Romeo’nun büyük aşkıdır.

Peter, Sampson ve Gregory: Lord Capulet’in evinde uşaklardır.

Montague sülalesi;

Lord Montague: Montagu sülalesinin başındaki kişidir.

Lord Montague’nin karısı: Montague sülalesinin baş kadınıdır.

Romeo: Lord Montague’nin 17 yaşındaki oğlu ve Oyunun en önemli 2 rolünden biridir.

Benvolio: Romeo’nun kuzeni ve en iyi arkadaşıdır.

Abram ve ‘Balthasar: Lord Montegue’ nin evinde uşaklardır.

Diğer karakterler;

Keşiş Laurence: Francisken tarikatı kesişidir.

Keşiş John: Keşiş Laurence’nin Romeo’ya mektuplarını taşıyan kişidir.

Eczacı: Romeo’ya zehir satan kişidir.

Konusu

İngiliz edebiyatının klasiklerinden biri olan eser, yazarın en bilinen oyunlarından biridir. Dünya edebiyatında klasik bir konu olan birbirini seven iki düşman aile gençlerinin aşk serüvenini konu ediniyor.

Romeo ve Juliet Özeti

İtalya şehir devleti Verona’nın zengin ve soylu aileleri arasında yer alan ‘Montegue ve Capulet’ aileleri arasında geçmişi geçmiş yıllara dayanan bir husumet vardır. Oyun, bu ailelere mensup iki grup genç arasında bir sokak kavgası ile başlar. Şehir muhafızları kavgayı durdurur ve Verona hükümdarı Prens Escalus, iki grup arasında tekrar bir kavga olursa elebaşlarının idam edileceğini söylemekle tehdit eder.

O günlerde Capulet ailesinin evinin bahçesinde bir maskeli balo düzenlenir. Lord Capulet, Juliet adlı kıza talip olan Kont Paris’i de baloya davet eder. Montegue ailesinin bir üyesi olan Romeo da maskeli baloya gizlice katılır. Romeo, Capulet’in yeğenlerinden biri olan Rosaline adlı bir kıza çekilir, ancak Rosaline onu reddeder. Romeo’nun arkadaşı Benvolio, Romeo’ya yaklaşıp aşkını anlatabilmesi için gizlice baloya gitmesine yardım eder. Ancak baloda Romeo, Capulet’in on üç yaşındaki kızı Juliet’i görür ve ona aşık olur. Juliet de Romeo’nun hislerine karşılık verir. Eserin en önemli sahnesi olarak kabul edilen balkon sahnesi yaşanır. Yıldızlı gecede Juliet balkonda, Romeo ise balkonun altında. Işığa olan özlemlerini ifade etmek için resimler kullanarak birbirlerine olan duygularını ifade ederler. O geceden sonra, Romeo her gece balkondan Juliet’in odasına gizlice girer. Juliet’in bakıcısı iki sevgili arasındaki iletişimi sağlar. Çift evlenmeye karar verir. Rahip Laurance gizlice iki gençle evlenir.

Kısa bir süre sonra, Juliet’in kuzenlerinden Tybalt, Romoeo’nun gizlice baloya geldiğini öğrenir ve ona hakaret eder ve onu düelloya davet eder. Romeo artık akrabası olarak gördüğü Tybalt ile savaşmak istemese de, Romeo’nun arkadaşı Mercutio hakaretleri sindiremez ve düelloyu kabul eder. Romeo kavgayı ayırmaya çalışırken Mercutio ölümcül şekilde yaralandı. Acı içinde Romeo, Tybalt’ı öldürür. Bunun üzerine Verona prensi Escalus, Romeo’yu Mantua’ya sürgün etti. Romeo kaçar ve geceyi Juliet’in odasında geçirir ve ardından sürgün edildiği Mantua’ya gider. Ailesi Juliet ve Kont Paris ile evlenmek için hazırlıklara başlamıştır. Juliet bu istenmeyen evlilikten kurtulmak için rahip Laurence’a gider. Rahip ona onu kırk saat ölü gibi gösterecek bir iksir verir.

Rahip, Romeo’ya durumu açıklayan bir mektup yazar. Ancak mektup Romeo’ya zamanında ulaşmaz. Juliet iksiri içer ve ailesi onun öldüğünü düşünür ve onu gömer. Romeo, hizmetçisi Balthasar’dan Juliet’in öldüğünü duyduğunda, Juliet’in mezarında kendini öldürmeyi planlar ve yanında zehir alarak gizlice Verona’ya döner.

Juliet’in mezarına gelen Romeo, orada Kont Paris ile tanışır. Birbirleriyle kavga ederler, Paris ölür. Sonra Romeo, Juliet’in yanına yatar, zehri içer ve ölür. Peder Laurence mezarlığa gelir ve Juliet’i uyandırır. Romeo’nun öldüğünü gören Juliet, Romeo’nun hançerini alır ve kendini öldürür.

Baştan sona tek tanık olan Rahip Laurence, ailelere olan biteni anlatır ve ardından iki aile arasındaki husumet sona erer.

Romeo ve Juliet – Kitap Açıklaması

Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar, Romeo ve Juliet’de birbirinden farklı pek çok toplumda benzerleriyle karşılaşılan trajik bir ilişkiyi, düşman ailelerin çocukları arasında doğan aşkı ele alır. Romeo ile Juliet’in umutsuz aşkını romantik örgüsünün yarı karanlık örtüsüyle sarmalayan eser, buna rağmen insan ilişkilerini gerçekçi bir anlayışla gözler önüne serer.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
bal hasan
bal hasan
Ziyaretçi
1 yıl önce

kötü yazılmış

Zumra
Zumra
Ziyaretçi
Yanıtla  bal hasan
1 yıl önce

Sen yazsaydın o zaman

Melek
Melek
Ziyaretçi
Yanıtla  Zumra
2 ay önce

Aynen gayet iyi yazılmış

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular