Othello

Othello – Shakespeare

Tür:Oyun
Yazar: Shakespeare
Yayınlanma Tarihi:1604
Yayınevi:Remzi Kitabevi
Karakterler

Othello: Venedik Cumhuriyeti’nin hizmetinde olan bir asil, ayrıca oyunun başkahramanıdır.

Desdemona: Brabantio’nun kızı ve Othello’nun karısıdır.

Iago: Sancaktar, oyun kahramanının baş rakibidir.

Roderigo: Venedikli bir asilzadedir. Desdemona’ya karşılık görmeden aşık olur.

Michael Cassio: Othello’nun yardımcı kurmayıdır.

Brabantio: Bir Venedik Senatörü, Desdemona’nin babası ve Venedik’te zengin bir karakterdir.

Gratiano: Brabantio’nun erkek kardeşidir.

Lodovico: Brabantio’nun akrabası ve ayrıca Venedikli bir asilzade, Desdomona’nin kuzenidir.

Montano: Othello’dan bir önceki Venedik’in Kıbrıs valisidir.

Soytarı: Montano’un uşağıdır.

Emiliya: Iago’nun nişanlısı, Desdemona’nin nedimesidir.

Bianca: Cassio’nun metresidir.

Diğer karakterler: Subaylar, Asılzadeler, Mesaj kuriyeri, Müzisyenler, Haberci, Denizci, Hizmetkârlar, uşaklar.

Konusu

En ünlü İngiliz oyun yazarı William Shakespeare’in 1604 yılında trajedi biçiminde yazdığı Othello oyununun konusu, yıllarca hizmette savaşmış bir Mağribi siyahi komutan ile Venedikli beyaz bir kızın dizginlenemez aşkını konu ediniyor.

Othello Özeti

Othello, 5 perdelik bir trajedidir ve çok çeşitli konuları ele alır. Bu konulardan bazıları ırkçılık, aşk, kıskançlık, ihanet ve ahlaktır. Eserin başkahramanı Othello, siyahi bir komutandır ve işini çok iyi yapmaktadır. Iago işin kötü adamı, neredeyse tüm olaylar Iago etrafında dönüyor. Kalbi kin ve nefretle dolu, acımasız, ikiyüzlü bir adamdır. Iago aynı zamanda Othello’nun çavuşudur, ama aynı zamanda Othello’ya düşmandır çünkü onun yerine Cassio adında bir adamı işe almıştır. Eserde meydana gelen tüm olayların ana nedeni budur. Desdemona, Othello’nun çok sevdiği kadındır. Bu kişiler başrolleri oynarken, Roderigo adında saf bir adam, Iago’nun karısı Emilia ve Othello’nun yaverine âşık olan Bianca, eserdeki yan karakterlerden bazılarıdır. Eser, Othello ve Desdemona’nın birbirlerine olan aşkları konusuyla başlar. Ancak Desdemona’nın babası Brabantio çok ırkçıdır ve kızını siyahi bir adamla evlenmek istemez. Kızı defalarca Othello’yu sevdiğini söylese de Brabantio onu evlendirmeyi reddeder ve Desdemona sevdiği adama kaçar ve evlenirler. Kızın kaçtığı gece, olaya tanık olan birkaç kişi hemen durumu Brabantio’ya açarak Brabantio’nun kızını bulup siyah bir adamla evlendiği için onu evlatlıktan reddettiğini söyler.

Sonraki günlerde Osmanlı-Venedik Savaşı patlak verir ve Othello ve Desdemona Kıbrıs’a gitmek zorunda kalır. Ama denizde o kadar çok fırtına var ki gemiler Kıbrıs’a zar zor ulaşır. Desdemona, Cassio, Iago ve karısı Emilia, karaya ilk varmış olsalar bile, Othello’nun geldiği gemiyi endişeyle beklerler. Cassio, kocasının başına kötü bir şey gelebileceğini düşünen Desdemona’yı teselli eder. Bu tabloyu gören ve şimdiden fırsat kollayan Iago’nun aklında çok kötü planlar vardır. Sonunda Othello Kıbrıs’a ulaşır, ancak şiddetli fırtına nedeniyle gemileri hasar gören Osmanlılar savaşı başlatmaz.

Iago’nun saf bir arkadaşı var: Roderigo. Bu adam karşılıksız olarak Othello’nun karısı Desdemona’ya âşıktır. Iago ise Desdemona ile yeniden bir araya geleceğine dair verdiği sözlerle bu adamın dikkatini dağıtır ve onun parasını yer. Othello’yu beklerken planlarını hemen uygulamaya koyar ve Roderigo’ya Cassio’nun Desdemona’ya âşık olduğunu söyler. Bu durum karşısında birleşmeye karar verirler ve Cassio’nun yardımcısı olarak görevden alınması her ikisinin de lehine olur. Bir gece, Roderigo, dışarıdan Cassio’nun neden olduğu düşünülen bir kavgaya girer ve planlar işe yarar. Othello, Cassio’yu yaverinden kovdu. Bir yandan, Cassio ile arkadaş olan Iago, Othello’nun karısı Desdemona’ya affedici olmasını ve yaver kampına dönüşü hakkında kocasıyla konuşmasını söyler. Bu fikri akıllıca bulan Cassio, bir an önce Desdemona ile konuşmaya gider. Iago’nun planları bir bir işlemeye başlar ve Iago bundan memnundur. Bundan sonraki planı aslında kendini düzeltmeye çalışan Cassio’ya sanki Desdemona’ya âşıkmış gibi göstermek ve Othello’ya her şeyi anlatmaktır. Yine her şey yolunda gider ve Iago her şeyi tek tek Othello’ya aktarır. Karısına çok âşık olan Othello, Iago’ya başta inanmaz ve her seferinde ondan delil ister. Iago ne yaparsa yapsın Othello’ya inanacağı bir şey teklif eder ve şimdi genç komutan intikamını alır. Karısını sevmesine rağmen aldatılmayı göze alamaz ve bir gece Desdemona’yı kendi yatağında boğar. O gece işler karışır ve Iago’nun tüm hileleri ortaya çıkar. Sevgilisini haksız yere öldürdüğünü anlayan Othello, yıkılır ve Iago’nun derhal işkence görmesinin öldürülmesini emreder. “Bana budala ama çok sevecen deyin, kolay kıskanmayan, kıskanınca kendini kaybeden biri” dedikten sonra kendini bıçaklayarak öldürür.

Othello – Kitap Açıklaması

Shakespeare uzmanı olan Bülent Bozkurt’un özenli çevirisi ve açıklayıcı sunuşuyla…

Othello ile Shakespeare’in öteki üç büyük tragedyası, Hamlet, Macbeth ve Kral Lear arasında önemli farklar vardır. Othello, ne Lear gibi bir kral, ne Hamlet gibi bir prens, ne de Macbeth gibi kral olma ihtirası olan ve bu ihtirası gerçekleşen bir soylu. Othello sadece Venedik devletinin hizmetinde bir komutandır.

Othello, öteki üç büyük tragedyadan farklı olarak daha “dünyasal” bir oyundur. Ağırlıklı konuları, aşk, evlilik, kıskançlık ve kötülük üstünedir. Her dört tragedyada ortak olarak (genel olarak tragedya türünde ve özellikle Shakespeare’in tüm tragedyalarında olduğu gibi) farklı boyutlarıyla ölüm işlenmektedir.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular