Ana SayfaOyunBir Adam Yaratmak

Bir Adam Yaratmak

Bir Adam Yaratmak – Necip Fazıl Kısakürek

Tür:Oyun
Yazar:Necip Fazıl Kısakürek
Yayınlanma Tarihi:1937
Yayınevi:Büyük Doğu Yayınları
Karakterler

Hüsrev: Psikolojik sorunları ile savaşan 38 yaşında bir yazardır. Oyunun ana karakteridir.

Selma: Hüsrev’in yanlışlıkla öldürdüğü, 23 yaşındaki halakızıdır.

Ulviye: 56 yaşında olan Hüsrev’in annesidir.

Nevzat: Doktor.

Diğer karakterler; Mansur, Şeref, Zeynep, Turgut, Osman, Hükümet Doktoru

Konusu

Üç perdelik oyun. Eser, bir oyun yazarının yaşadığı büyük manevi çileyi anlatıyor. Ölüm korkusuna, sanatın çilesine, kadere ve deliliğe değiniyor.

Bir Adam Yaratmak Özeti

Birinci Perde

Oyun yazarı Hüsrev, “Ölüm Korkusu” adlı eserini tamamlamıştır. Yazdığı eserin kahramanı annesini kazara bir kurşunla öldürünce aklını yitirmiş ve daha önce babasının yaptığı gibi kendini bir incir ağacına asarak intihar etmiştir. Oyun yazarı Hüsrev de babasını yaşadığı konağın bahçesindeki incir ağacına asarak intihar ederek kaybetmiş biridir. Halen oturdukları konakta annesi, teyzesinin kızı Selma, oyunun başrol oyuncusu Mansur, gazete patronu Şeref, Şeref’in Hüsrev’e âşık olan eşi Zeynep ve psikiyatrist arkadaşı Nevzat ile birlikte yaşadıkları konakta, yaşadıklarını tartışmaktadırlar. Bir gün oyna Eserdeki annesini kazara vurma bölümünü gerçekçi bulmayan misafirlerine sahneyi anlatmaya çalışırken Hüsrev boş olduğunu düşündüğü tabancayla ateş ederek yanlışlıkla Selma’yı vurarak ölümüne neden olur.

İkinci Perde

Hüsrev annesine, kazadan yaklaşık beş ay sonra Maçka’daki kışlık apartmanında babasının intiharını sorar. Kazadan sonra bunalıma giren Hüsrev büyük bir yalnızlık içindedir. Arkadaşı Doktor Nevzat bunu bir reklam aracı olarak kullanmak isterken, Şeref olayı sansasyonel eştirerek gazetesinin satışlarını artırmaya çalışmaktadır. Bu kargaşa içinde babasının neden intihar ettiğini öğrenmeye çalışan Hüsrev, ölümü sorgulayıp yaratılışın sırrını çözmeye çalışırken deliliğe sürüklenir.

Üçüncü Perde

Hüsrev’in annesi, oğlunun da babası gibi intihar edeceğinden korkarak konağın bahçesindeki incir ağacını hizmetçi Osman’a keser. Hüsrev, kendisine kumpas kuran arkadaşları gibi, ağacı kesen annesini de düşman görmeye başlar. Onunla babasının portresinin önünde çılgın bir halde ölümden bahsediyor. Oyunun son sahnesinde Hüsrev, kendisini tımarhaneye götürmeye gelen devlet doktoru, hastane bekçisi Nevzat ve Şeref’e teslim olur.

Bir Adam Yaratmak – Kitap Açıklaması

Eser ilk olarak 1937-1938 kışında İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda temsil edilmiştir.

Olay meçhul bir tarihte İstanbul’da geçer.

“Husrev – Bir adam yaratmağa kalkıştım. Ona bir surat ve kader bulmak… Nerede bulayım? Kendimi buldum. Suratsız ve kadersiz adam şahlandı. Zincirini kırdı. Elimden kaçtı. Ben insanım. Beni arkamdan vurdu. Suratsız ve kadersiz adam benim suratımı takındı. Kalıbımı giyindi. Kaderimin içine yattı. (Bir an sükut) Benim de kaderim buymuş.”

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular