Ana SayfaOyunVişne Bahçesi

Vişne Bahçesi

Vişne Bahçesi – Anton Çehov

Tür:Oyun
Yazar:Anton Çehov
Yayınlanma Tarihi:1904
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Karakterler

Lyubov Andreyevna Ranevskaya: Çiftlik Sahibidir. Kırk beş yaşlarında sakin tabiatlı feodal bir ailenden gelen aristokrat bir kadındır.

Anya: Lyubov Andreyevna’nın kızıdır. Kibar, hassas ve duygusal ve saf karakterli ve henüz on yedi yaşındadır.

Varya: Lyubov Andreyevna’nın evlatlık kızıdır. Yirmi dört yaşında olmasına rağmen erken olgunlaşmış bir kızdır

Leonid Andreyeviç Gayev: Lyubov Andreyevna’nın Ağabeyidir. Orta yaşlı geveze pinpon oynamayı seven geveze aristokrat bir adamdır.

Pyotr Sergeyeviç Trofimov: Üniversite öğrencisidir. Otuz yaşlarında felsefeye çok düşkündür.

Yermolay Alekseyeviç Lopahin: Tüccardır. Orta yaşlı, akıllı, paraya önem veren burjuvaları temsil eden bir tiptir.

Boris Borisoviç Simeonov Pişçik: Diğer çiftlik sahibidir. Köylü olmasına rağmen burjuva olmaya niyetlenen bir adamdır.

Şarlotta İvanovna: Mürebbiye

Dunyaşa: Hizmetçi

Firs: Uşak

Konusu

Vişne Bahçesi, ülkedeki değişen sosyal, politik ve ekonomik düzenin gerçeğiyle yüzleşemeyen aristokrat bir ailenin dokunaklı bir portresidir. İçinde büyük bir kiraz bahçesinin bulunduğu aile çiftliği borçlarından dolayı satılması ve akabinde oluşan olaylar konu edinir.

Vişne Bahçesi Özeti

Yıllardır Paris’te olan Lubov Andreyevna sevgilisi tarafından aldatılarak çok borca ​​girer ve borçları karşılığında satılan evini ve kiraz bahçesini kurtarmak için Rusya’ya döner.

Aristokrat bir hanedanın son üyeleri olan Ranevskaya ailesi, üretmeyi unutan ancak tüketim alışkanlıklarını sürdüren ve bu nedenle servetlerini tüketen insanlardan oluşur. Aile şimdi borç içinde ve son servetleri kiraz bahçeleriyle çevrili çiftlikleri. Ancak borçlar nedeniyle bu çiftlik de satılmaya başlanır. Aile üyeleri midelerini dolduracak kadar para bulamazken, parti vermekten de geri durmak istemezler. Parlak geçmişlerini sürekli hatırlar ve anarlar, ancak son varlıklarını korumak için bir adım atamazlar.

Eskiden fakir bir köylünün oğlu olan ve bu evin ve çiftliğin çalışanı olan Lopahin, şimdi zengin bir tüccar olmuştur ve bu işe yaramaz kiraz bahçesini satın alarak para kazanmaya kararlıdır. Aile bireyleri, uzun süredir devam eden alışkanlıklarını sürdürerek, üretmekten ve çalışmaktan habersiz bir şekilde yaşamaya devam etmektedir. Çiftlik sahipleri hala çocukluk anıları ve alışkanlıklarıyla yaşamakta, çalışmaya, üretmeye ve ticarete dayalı yeni bir hayata uyum sağlayamamaktadır. Dış dünyadaki değişimlerden habersiz olan bu insanlar, dış dünyaya kapılarını kapatmış ve servetlerinin son kalıntılarını tüketmekle meşguldürler. Ancak dış dünyadaki değişim ve gelişmeler sadece kiraz bahçelerini değil eski yaşam biçimlerini de ortadan kaldırmaya başlamıştır. Ancak gelişmelerden habersiz yaşarlar ve bu şekilde hayatlarına devam edebileceklerini düşünürler.

L. Andreyevna ve erkek kardeşi, evi kurtarmak için bir çözüm arar. Lopahin onlara kiraz bahçelerini kesmelerini, arsaya yazlık ev yapmalarını ve kulübeyi kiralamalarını tavsiye eder. Ancak önerilen bu çözümü de kabul etmezler. Ancak sonunda kiraz bahçesi satılır ve Lopahin çiftliğin yeni sahibi olur.

Kısa Bilgiler
  • Vişne Bahçesi dünyanın dört bir yanında 1904’ten beri defalarca sergilendi. Anton Çehov 44 yıllık oldukça kısa bir yaşam sürdürmüş olmasına rağmen, Rusya’da toplumsal anlamda önemli ve köklü değişiklikler yaşanan bir dönemde yaşadı.
  • Vişne Bahçesi’nde Çehov, Rusya’nın tarihini, basit bir hikâye görünümünde, sıradan insanların hayatlarına yansıttı.
  • Yazar genel kanının aksine, Vişne Bahçesi’ni dramdan ziyade komedi hatta yer yer fars olarak tanımladı.

Vişne Bahçesi – Kitap Açıklaması

Rusya’da 19. yüzyılın ortalarında toprak köleliği kaldırılmış, burjuvazi yükselişe geçmiştir. Vişne Bahçesi ülkede değişen toplumsal, politik ve ekonomik düzenin gerçekliğiyle yüzleşemeyen aristokrat bir ailenin dokunaklı portresidir. İçinde büyük bir vişne bahçesinin bulunduğu aile çiftliğinin borçlar nedeniyle satılması söz konusudur. Çiftlik sahiplerinin çocukluk anılarıyla birlikte, vişne bahçeleri de geçmişte kalmıştır artık. Yeni düzen karşısında kararlı davranıp mülklerini ellerinde tutmaktan acizdirler. Vişne Bahçesi, 1904 yılında Moskova Sanat Tiyatrosu’nda Stanislavski tarafından sahneye kondu. Çehov yapıtının “komedi, hatta yer yer fars” olduğunu vurgulasa da, Stanislavski oyunu “trajedi” olarak ele almakta ısrar etmişti. Stanislavski o güne dek aşırı duygusal olan Rus tiyatrosuna doğal ve gösterişten uzak bir anlatım getirmesiyle ünlenmiş olsa da, Çehov’un kendi oyunları için istediği yalınlığı ve doğallığı yakalayamamıştı.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular