Ana SayfaOyunKanlı Düğün

Kanlı Düğün

Kanlı Düğün – Federico García Lorca

Tür:Oyun
Yazar:Federico García Lorca
Yayınlanma Tarihi:2013
Yayınevi:İz Yayıncılık
Karakterler

Anne La Madre: Damadın annesi

El Novio: Damat

La Novia: Gelin

El Padre De La Novia: Gelinin babası

La Mujer De Leonardo: Leonardo’nun karısı

La Suegra de Leonardo: Leonardo’nun kayınvalidesi

La Criada: Hizmetçi kız

La Vecina: Komşu kadın

Muchachas: Kızları

La Luna: Ay ışığı

La Muerte (como mendiga): Azrail (dilenci kılığında)

Lenadores: Oduncular

Konusu

Oyun, üçlemedeki diğer oyunlar gibi 1930’larda Endülüs’te geçiyor ve geleneksel geleneklerin insan doğasına uymadığını, dolayısıyla özgürlük ve mutluluk getirmediğini anlatıyor. Oyunda aşk ve ölüm gibi temel temalar şiirsel bir dille ve çokça sembolizm kullanılarak aktarılır.

Kanlı Düğün Özeti

Kocası ve oğlu kan davasında öldürülen Anne, diğer oğlunu da kavga ettiği ailenin kızıyla evlendirecektir. Son Leonardo (oyunda ismi olan tek karakter Leonardo’dur) sevdiği kız tarafından kesintiye uğrar ama kız tarafı zengin olmadığı için onu geri çevirir. Leonardo sevdiği kızın kuzeniyle evlenmek zorunda kalır. Annesiyle evlilik koşullarını tartışmaya giderken eski sevgilisinin de evleneceğini öğrenir. Leonarda evlenir ama geceleri hep atına biner, sevgilisinin evini dolaşır ve karısının sorularına cevap vermez. Eski sevgilisi Gelin, düğünün sabahı Leonardo’yu bulur ve birlikte kaçarlar.

Düğün sırasında gelinin kaçtığı fark edilir. Leonardo’da değil. Kan davası yeniden başlar. Damat, arkadaşlarıyla birlikte kaçanların peşine düşer. Mehtaplı bir gecedir ve ay ışığı kaçanların izlerini gösterir. Kaçaklar yakalanır ve Damat ile Leonarda ay ışığının altında bıçaklarıyla kavgaya tutuşurlar. Hem ölür hem de cesetler Anne’nin evine getirilir. Anne tek oğlunu kaybetmiştir. Leonardo’nun karısı kocasını kaybetti. Gelin ise hem kocasını hem de sevgilisini kaybetmiştir. Çaresizlik içinde Anne’ye sorar: Bunda bir günahı yok. Benim de günahım yok Peki günah kimde?

Kanlı Düğün – Kitap Açıklaması

Federico Garcia Lorca’nın şiirsel kaleminden, bir düğünün orta yerine düşen iki cenazeye, geride bıraktıkları yüreklerine ateş düşmüşlere bir ağıt…

Belli başlı dillere çevrilmiş, defalarca sahnelenmiş, sinemaya aktarılmış bu klâsik, A. Turan Oflazoğlu’nun Türkçesiyle İz Yayıncılık’ta…

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular