Petey

Petey – Ben Mikaelsen

Tür:Hikayeler
Yazar:Ben Mikaelsen
Yayınlanma Tarihi:2014
Yayınevi:Beyaz Balina Yayınları
Karakterler

Petey: Serebral palsi hastalığı ile doğan engelli bir çocuktur. Dış görünüşüne rağmen, samimi ruh yapısı sayesinde ön yargılı insanların bile sevgisini kazanıyor.

Estey: Petey ile ilgilenen iyi kalpli bir hemşiredir.

Konusu

Gerçek bir hayat hikâyesinden ilham alınarak kurgulanan Petey, engelli bir insanın doğumundan ömrünün son anına kadar olan yaşantısını konu ediniyor.

Bu kitap Petek Corbin ismindeki beyin felci bir hastanın hayat hikâyesini anlatıyor.

Petey Özeti

Beyin felciyle doğan ve yanlış teşhiş sonucu zihinsel engelli addedilen, vücudunun içine hapsedilen Petek’ın hayat hikâyesini anlatan kitabımız küçük büyük herkesin okuması gereken türden. Sade dili sayesinde akıcı olurken, gerçek hayattan uyarlanıyor olmasıyla sizi bir kat daha etkiliyor.

Petey Corbin, hayata hep gülümseyen bir insan ve bu yüzden her kötü durumdan galibiyetle çıkıyor.

Dış görünüşüne rağmen, samimi ruh yapısı sayesinde ön yargılı insanların bile sevgisini kazanıyor.

Hayatının zorluklarına rağmen asla pes etmeyen Petey, sıkıntılarını kolayca alt ediyor. En önemlisi de bize “mutlu olmayı” öğretiyor.

Kitabın sonunda bile ona yardım eden gence kendi diliyle “See baa gii” der bunun anlamı

“Sen balığa git”‘dir. Yani Petey ona balığa gidip mutlu olmasını söyler.

Merhamet duygusunun ince ince işlendiği bu kitabımız hem duygularınıza hitap edecek hem de gerçek hayatta yaşanmış olduğu için ilginizi çekecektir

Petey – Kitap Açıklaması

Petey

ABD’li çocuk edebiyatı yazarı Ben Mikaelsen, Petey romanı ile çocuklar için öğretici ve empati dolu bir okuma keyfi sunuyor. ABD’li okurları ile ilk olarak 1998 yılında buluşan roman, gördüğü büyük ilgiyle günümüzde de en sevilen çocuk romanları arasında yer alıyor.

Gerçek bir hayat hikayesinden ilham alınarak kurgulanan Petey, engelli bir insanın doğumundan ömrünün son anına kadar olan yaşantısını konu ediniyor. Böylece çocukların bedensel engelli bireyleri daha iyi anlamasını ve yardımseverlik duygusu geliştirmesini sağlayan eser, iyilik dolu ve merak uyandırıcı öyküsüyle çocuğunuza olduğu kadar size de çok iyi gelecek.

İyilik ve Dostluğun Unutulmaz Hikayesi

Petey romanı, zaman dilimi olarak 1920 ve 90 yılları arasını kapsıyor. Romanın başkahramanını, serebral palsi hastalığı ile doğan Petey adlı engelli bir birey oluşturuyor. ABD’nin Montana eyaletinde doğan Petey, doktorlar tarafından fiziksel ve bedensel engelli olarak teşhis ediliyor. Ailesinin uzun süren maddi ve manevi çabaları sonucunda çocuk, iki yaşındayken hekimlerin de etkisiyle bir kliniğe gönderilmek durumunda kalıyor.

Petey için tüm zorluklar, ailesi tarafından terk edilmesi ile başlıyor. Aslında sadece bedensel engeli bulunan küçük çocuğun kaderi, Esteban adlı bir hemşirenin yakın ilgisi sayesinde tersine dönüyor. Petey’in Estey adını verdiği bu iyi kalpli hemşire, çocuğun zihinsel olarak herhangi bir engelinin bulunmadığını anlıyor. Bunun üzerine Petey, 11 yaşındayken erkek hastaların bulunduğu daha farklı bir yere naklediliyor.

O ana kadar sadece kendisi hakkında verilen kararları yaşayan küçük çocuk, yaşadığı yere sonradan gelen Calvin adındaki bir çocuk ile yakın dost olarak sosyalleşmeye başlıyor. Ancak arkadaş grubunun zaman içinde farklı yerlere gönderilmesi üzerine yine yalnız kalıyor. Ve bundan dolayı arkadaş edinmekten çok uzun bir süre boyunca kaçınıyor. Ta ki yaşlanıp huzurevinde küçük bir dost edinene dek…

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Nazteacher
Nazteacher
Ziyaretçi
2 yıl önce

Sıcacık ,güzel bir hikaye…

Nazteacher
Nazteacher
Ziyaretçi
2 yıl önce

Okulumuzda bu ayki kitabımız Petey.
Bana İçinizdeki Müzik kitabını hatırlatsada öğrencilerimiz için faydalı olacaktır. Okunması gereken bir kitap. Emeğinize sağlık 👏

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular