Ana SayfaHikayelerMaça Kızı

Maça Kızı

Maça Kızı – Stephen King

Tür:Hikayeler
Yazar:Stephen King
Yayınlanma Tarihi:1999
Yayınevi:Altın Kitaplar
Karakterler

Hermann: Rus ordusundaki mühendislerden biri olan Alman kökenli bir subaydır.

Lizavyeta: Hermann ile bir aşk ilişkisi içinde olan kişidir.

Konusu

Kitabın adını taşıyan hikâyesi, tutkuyla bağlı oldukları bir kart oyunu aracılığıyla savaşı protesto etmenin kendi yollarını keşfeden bir grup üniversite öğrencisinin kalplerinin karanlık tarafındaki kötülükle yüzleşip çığlıklarını bastırmalarını konu alıyor.

Maça Kızı Özeti

Etnik bir Alman olan Hermann, Rus İmparatorluk Ordusu’ndaki mühendislerin bir subayıdır. Sürekli olarak diğer subayların kumar oynamasını izler, ancak asla kendi kendine oynamaz. Bir gece Tomsky, yaşlı bir kontes olan büyükannesi hakkında bir hikâye anlatır. Yıllar önce, Fransa’da, faro’da bir servet kaybeder ve ardından, ünlü St. Germain Kontu’ndan öğrendiği üç kazanan kartın sırrıyla geri kazanır. Hermann, sırrı elde etme konusunda takıntılı hale gelir.

Kontesin genç bir koğuşu vardır, Lizavyeta Ivanovna. Hermann, Lizavyeta’ya aşk mektupları gönderir ve onu eve alması için ikna eder. Orada Hermann, kontese yaklaşır ve sırrı sorar. Önce ona hikâyenin bir şaka olduğunu söyler ama Hermann ona inanmayı reddeder. Taleplerini tekrarlar, ama konuşmaz. Bir tabanca çeker ve onu tehdit eder ve yaşlı kadın korkudan ölür. Hermann daha sonra aynı binada Lizavyeta’nın dairesine kaçar. Orada, kontesi tabancayla korkutarak öldürdüğünü itiraf eder. Tabancanın dolu olmadığını söyleyerek kendini savunur. Aşk mesleklerinin açgözlülük için bir maske olduğunu öğrenmekten iğrenen Lizavyeta’nın yardımıyla evden kaçar.

Hermann kontesin cenazesine katılır ve kontesin tabutta gözlerini açıp ona baktığını görmekten korkar. O gecenin ilerleyen saatlerinde kontesin hayaleti ortaya çıkar. Hayalet, gizli üç kartı (üç, yedi, as) adlandırır, ona her gece sadece bir kez oynaması gerektiğini söyler ve ardından Lizavyeta ile evlenmesini emreder. Hermann, tüm birikimini, zengin erkeklerin yüksek bahisler için faroda kumar oynadığı Chekalinsky’nin salonuna götürür. İlk gece, hepsini üçüne bahse girer ve kazanır. İkinci gece, yedide kazanır. Üçüncü gece, as üzerine bahse girer – ancak kartlar gösterildiğinde, Maça Kızı üzerine bahse girdiğini görür, yerine as ve her şeyi kaybeder. Kraliçe ona göz kırpıyormuş gibi göründüğünde, onun yaşlı kontese olan olağanüstü benzerliğine şaşırır ve dehşet içinde kaçar. Kısa bir sonuç olarak, Puşkin, Lizavyeta’nın Kontes’in eski kâhyasının oğluyla, iyi bir maaş alan bir devlet memuruyla evlendiğini yazar. Ancak Hermann çıldırır ve akıl hastanesine gider. Obukhov hastanesinde Oda 17’ye yerleştirilir; hiçbir soruya cevap vermez, sadece alışılmadık bir hızla mırıldanırr: “Üç, yedi, as! Üç, yedi, vezir!”

Maça Kızı – Kitap Açıklaması

Stephen King’in ilk romanı ‘Göz’ 1974’de yayınlandıktan bir yıl sonra Amerika son askeri birliklerini de Vietnam’dan çekti. O günlerin savaş ve savaş karşıtı protesto gösterilerinin görüntüleri on yıl boyunca TV ekranlarından silinmedi.

Birbirine bağlı öykülerden oluşan King’in son romanı ‘Maça Kızı’ 1960’la 1999 yılları arasını kapsamaktadır. Her öykünün temelinde altımışlı yılların ve Vietnam Savaşı’nın derin izleri yatmaktadır.

Kitaba adını veren öykü bir grup kolej öğrencisinin tutkuyla bağlandıkları kâğıt oyunu sayesinde savaşı kendilerince protesto etme yolunu keşfetmelerini ve hepsinin kalplerinin karanlık yüzündeki kötülükle yüzleşerek, içlerinde uyumakta olan canavarın çığlıklarını kahkahalarla bastırışını anlatmaktadır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,485TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular