Anton Çehov

Doğum:1860, Taganrog – Rusya
Ölüm:1904, Badenweiler – Almanya
Meslek:Oyun yazarı

Anton Çehov Kimdir?

Anton Çehov, Rusya’nın güneyinde, Azak Denizi’ndeki bir liman kenti olan Taganrog’da 29 Ocak 1860’ta doğmuştur.  Büyük St. Anthony, bir ailenin üçüncü çocuğu olarak doğdu. Altı çocuklu ailedir. Eski bir serf ve Ukraynalı bir kadının oğlu olan babası Pavel Yegorovich Chekhov, Kobeliaky yakınlarındaki Vilkhovatka köyündendi ve bir bakkal işletiyordu. Koro şefi, dindar Ortodoks Hıristiyan ve fiziksel olarak tacizci babası Pavel Chekhov, bazı tarihçiler tarafından oğlunun ikiyüzlülük portrelerinin çoğu için bir model olarak görülüyor. Çehov’un annesi Yevgeniya (Morozova), kumaş tüccarı babasıyla Rusya’daki seyahatlerinin hikâyeleriyle çocukları eğlendiren mükemmel bir hikâye anlatıcısıydı. Çehov, “Yeteneklerimizi babamızdan aldık ama ruhumuz annemizden” şeklinde belirmiştir.

Çehov, Taganrog’daki Yunan Okulu’nda ve Taganrog Gymnasium’da okudu ve on beş yaşında Taganrog Gymnasium’da Antik Yunanca sınavında başarısız oldu. Taganrog’daki Rum Ortodoks manastırında ve babasının korolarında şarkı söyledi.

1876’da Çehov’un babası, yeni bir ev inşa etmek için harcadıktan ve Mironov adlı bir müteahhit tarafından aldatıldıktan sonra iflas etti. Borç için hapse girmemek için, üniversitede okuyan en büyük iki oğlu Alexander ve Nikolay ile birlikte yaşadığı Moskova’ya kaçtı. Aile Moskova’da yoksulluk içinde yaşadı ve Çehov’un annesi bu olayla fiziksel ve duygusal olarak çöktü. Çehov ailesinin eşyalarını satmak ve eğitimini tamamlamak için geride kaldı.

Çehov, Taganrog’da üç yıl daha yaşadı ve Kiraz Bahçesi’ndeki Lopakhin gibi Selivanov adında bir adamla yatılı olarak kaldı ve aileyi evlerinin maliyetinden kurtardı. Özel hocalar tutarak aldığı eğitimin parasını ödemek için Çehov saka yakalayıp sattı ve diğer şeylerin yanı sıra gazetelere kısa eskizler sattı. Moskova’daki ailesine gönderebildiği her rubleyi, onları neşelendirecek mizahi mektuplar eşliğinde gönderdi.

1879’da Çehov okulundan mezun oldu, ailesiyle birlikte Moskova’ya gitti ve burada I. S. Sechenov Moskova Devlet Tıp Üniversitesi tıp fakültesine kabul edildi.

Ölümü

Mayıs 1904’te Çehov’un tüberkülozu ölümcül bir şekilde ilerlemişti. Mihail Çehov, “Çehov’u gören herkes gizlice sonun çok uzakta olmadığını düşünür ve [Çehov] bunu son yakınken anlar” demiştir. 3 Haziran’da Olga ile Kara Orman’daki Alman kaplıca kasabası Badenweiler’e gitmek için yola çıktı ve buradan kız kardeşi Masha’ya çevre ve yemek hakkında bilgi veren neşeli görünen mektuplar yazdı ve annesini ve kız kardeşini ikna etti. Sağlığı düzeliyordu. Son mektubunda Alman kadınlarının giyim tarzından şikâyetçiydi.

Çehov’un ölümü “edebiyat tarihindeki en önemli sanat eserlerinden biri”[87] haline geldi ve birçok kez kurgulandı, süslendi ve özellikle Raymond Carver’ın “Errand” adlı kısa öyküsü defalarca yeniden anlatıldı.

Kısa Bilgiler
  • Kısa öykü alanında tarihteki en büyük yazarları arasında sayılmaktadır.
  • Oyun yazarı olarak kariyerinde dört klasik eser üretmiş ve en iyi kısa öyküleri, yazarlar ve eleştirmenler tarafından olumlu eleştiriler almıştır.
  • Çehov, Henrik Ibsen ve August Strindberg ile birlikte çoğu zaman tiyatroda erken modernizemin doğuşundaki üç yaratıcı figürden biri olarak anılmaktadır.
  • Çehov, edebî kariyerinin çoğunda tıp doktoru olarak çalışmış ve “Tıp benim nikâhlı karım, edebiyat ise metresim.” sözlerini dile getirmiştir.
  • Çehov, 1896’daki Martı gösteriminden sonra tiyatroyu bırakmıştır fakat oyun, Konstantin Stanislavski’nin Moskova Sanat Tiyatrosu tarafından 1898’de yeniden canlandırılmıştır.
  • Moskova Sanat Tiyatrosu, daha sonra Çehov’un Vanya Dayı’sını sahnelemiş ve Çehov’un son iki oyunu Üç Kızkardeş ile Vişne Bahçesi’nin galasını yapmıştır.
  • Çehov geleneksel eylem yerine bir “ruh hali tiyatrosu” ve “metinde batık bir yaşam” sunduğu için bu dört eser, hem seyirciye hem oyuncu topluluğuna meydan okumayı sunmaktadır.
  • Çehov ilk başta sadece maddi kazanç için yazılar yazmış ancak sanatsal hırsları arttıkça modern kısa öykünün evrimini etkileyen biçimsel yenilikler yapmıştır.
  • Okuyuculara verdiği zorluklardan ötürü özür dilememiş ve bir sanatçının rolünün soru sormak olduğunu ve sorulara cevap vermek olmadığını belirtmiştir.

Anton Çehov Eserleri

Türkçe Yayımlanan Eserleri
Öykü / Hikayeler
Oyun

Anton Çehov’un Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Anton Çehov’un sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular