Sivrisinek

Sivrisinek – Ömer Seyfettin

Tür:Hikayeler
Yazar:Ömer Seyfettin
Yayınlanma Tarihi:2011
Yayınevi:Günışığı Kitaplığı
Karakterler

Yazar: Köyün kalabalık ve karmaşasından, huzurlu bir yer bulana denk kaçan adamdır.

Efruz: Yazar’ın arkadaşıdır. Burnundan kıl aldıramayacak biri olduğu için Yazar kendisine tavsiyeler verir.  

Konusu

Hikâyenin toplumsal yozlaşma olarak değerlendirilecek küçük bir anekdotunda, köşkte çalışan ve işe alınan hizmetliler hırsızlık yapmaktadır. Hatice Hanım’ın topuklu ayakkabıları bu anekdotun hikâyenin başında yer almasını engeller. Batı hayranlığının simgesi olan topuklu ayakkabılar terk edilince konakta görülen diğer sorunlar Ömer Seyfettin’in vurguladığı önemli temalar haline gelir.

Sivrisinek Özeti

Şehrin karmaşasından bir köyden uzaklaşarak kaçan bir adam burada huzurlu bir kırk gün geçirir. Bir gün Efruz isimli bir arkadaşından bir mektup gelir. Arkadaşı mektubunda büyük adamlara ve ustalara olan öfkesini dile getiriyor. Şikâyetlerini anlatıyor. Kendisi kadar eğitimli olmayanların kendisinden daha yüksek mevkilerde olduğundan yakınır.

Yazar, kendisine yazdığı cevap mektubunda, arkadaşının liyakat sahibi olmadığı için yüksek mevkilere ulaşamadığını yüzüne karşı söyler. Bunu bir hikâyeyle destekliyor:

Bir gün, sivrisinek büyüklüğündeki etine bakmadan rüzgâra güldü ve onunla dalga geçer. Öte yandan, rüzgâr biraz sert estiğinde sivrisinek çaresizce kendini bir çatıya attı. Ama yine de rüzgârla eğlenmeye devam eder. Rüzgâr fırtına hızına ulaşıp sivrisineği korkutsa da sivrisinek ona karşı kibirlenmekten vazgeçmez.

Yazar, arkadaşı Efruz’un bu hikâyedeki sivrisinek gibi çaresiz olmasına rağmen sürekli şikâyet etmesini bir yetersizlik olarak görmektedir. Bu davranışı durdurmasını tavsiye eder.

Sivrisinek – Kitap Açıklaması

“… Sivrisinek’de yer alacak öyküleri seçmeden önce karar vermiştik: Ömer Seyfettin’in öylesine çok sayıda aydınlık, güler yüzlü, çağdaş öyküsü vardı ki, onlardan yapılacak bir seçki onun tam da bu (aydınlık) yüzünü göstersin. Sivrisinek her yaştan okura, ama özellikle genç okurlara ve öğretmenlere Ömer Seyfettin’in alışılagelenden başka bir yüzünü gösterebilirse, bunun her şeyden önce bu büyük yazarımıza katkısı olacağını düşünüyorum.”

-Semih Gümüş-

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular