Ana SayfaHikayelerKamil ile Meryem'e Dair

Kamil ile Meryem’e Dair

Kamil ile Meryem’e Dair – Artun Ünsal

Tür:Hikayeler
Yazar:Artun Ünsal
Yayınlanma Tarihi:1996
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Karakterler

Kamil: 12 yaşında babasını kaybettikten sonra hayatını devam ettirmek için köydeki insanların sığırlarını para karşılığında güder. Bu süre zarfında, kendisi ve ailesi maddi olarak çok acı çeker. Çocukluğundan beri zengin olmak ve çocukluk arkadaşı Meryem ile evlenmek istemiştir. Kamil, gerçekten sevdiğini alan çok kararlı ve çalışkan bir insandır.

Meryem: Kamil’den büyük olan Meryem, Kamil ile birlikte Pınarcık Köyü’ndendir. O gerçekten çok çalışkan biridir. Kamil’le birlikte Ankara’ya göç ettikten sonra birçok yerde hademe ve temizlik yaparak aile masraflarını karşılar. Ailesine bağlı, çocuklarını seven, onların geleceği ve sağlığı için her şeyi yapmaktan çekinmeyen bir insandır. Gerçekten de onlar için çok fedakârlıklar yapar.

Konusu

Özellikle 1940’lı yıllardan bu yana, köylerinden gelip büyük şehirlerin ışıltısına bir pervane gibi saplanıp kalmış milyonlarca Anadolulu insanlarımız vardır. Bunlardan ikisi Kamil ve Meryem’dir.

Ancak Kamil ve Meryem’in birlikteliği, nesilden nesile aktarılan bir destana konu olamayacak kadar gerçek ve sıradandır.

Kamil ile Meryem’e Dair Özeti

Ankara’nın geniş apartman dairelerinde yaşayan işçi, astsubay, esnaf, gündelikçi gibi yüzbinlerce köy kökenli çiftin örneğidir. Kamil ve Meryem, Çankırı’nın Kurşunlu ilçesine bağlı Pınarcık Köyü’ndendir. Kamil 12 yaşında babasını kaybetmiş ve gerçekten fakir bir ailenin çocuğudur. Kardeşleri Kazım ve Ali; ablası Habibe’dir. Kamil evin en küçüğüdür. Babasının ölümünden sonra, askerlik çağı gelene kadar ailesine yardım etmek için köydeki insanların sığırlarını para karşılığında güder. Ailesi, özellikle babasının ölümünden sonra maddi olarak çok acı çekti. Kamil’in o dönemdeki en büyük hayali, köyün hali vakti yerinde olan Bezcigillerden İbrahim’in kızı Meryem ile evlenmekti. Meryem, Kamil’den biraz daha küçük ama gerçekten çok tatlı bir kız. Sürekli bir okuma ve yazma arzusu vardır. Ancak o da sınıf öğretmeninin gazabına uğrayarak bu isteğini gerçekleştiremez. Nitekim Meryem’in de Kamil’de gözü vardır. Haftada birkaç gün Meryem’lerin ahırında buluşup orada konuşurlar ama bir gün Meryem’in annesi onları ahırda yakalar. Ardından Meryem’in evden çıkmasını yasaklar. Meryem’in babası İbrahim durumu öğrenince, kızı Meryem’i fakir Kamil’e vermemek için hemen kızı Meryem’i köydeki daha zengin birine vermek istedi. Bunu öğrenen Kamil, Meryem’i kaçırır. Meryem ve Kamil’in annesi önceleri iyi geçinir ancak Kamil süvari olarak Kars-Kağızman’a gittikten sonra aralarına kara kediler girer ve anlaşamazlar. Bu olaylar Kamil’in askerden dönüşüne ve Meryem ile Ankara’ya gitmesine kadar devam eder. Meryem ve Kamil, Ankara’ya gitmek isterler. Çünkü çiftlik artık fazla para getirmiyor. Bu nedenle Ankara’daki amcalarının yanına giderler.

Kamil ve Meryem’in o dönemdeki tek amacı kafalarını sokacak bir eve sahip olmaktır. Bu nedenle Kamil tren istasyonunda çalışırken, Meryem ev masraflarını karşılamak için akşamları evde çamaşır yıkar ve gündüzleri ev işlerine gider. Günler sonra kendilerine ait bir ev alırlar. Komşuların önerisiyle İzmir Caddesi Demirtepe’de kapıcı olarak çalışmaya başlarlar. Sonunda 2,5 yılın sonunda Haymanalı hemşerilerinden 500 liraya küçük bir gecekondu satın aldılar.

Bu arada Kamil ve Meryem’in Naile, Zeliha ve Yalçın adında üç çocukları vardır. Çocuklarının en büyüğü Naile’dir. Kamil Sağlık Bakanlığı’nda iş bulur. O zamana göre maaşı da iyidir. Bu maaşla ve Meryem’in kazandığıyla bu aile derin bir nefes alabilir. Ancak bu sırada Kamil Zekiye isimli dul bir kadına âşık olur. Meryem’lerin semtinde ikamet etmektedir. Kamil her geçen gün Zekiye’ye bağlanır ve eve geç gelmeye başlar ve sonunda Kamil’in Zekiye adında bir dul ile birlikte olduğunu ve Kamil’in onun için bir ev kiraladığını öğrenir. O sırada Kamil aldığı maaşı eve getirmez. Meryem o sıralarda pek iş bulamadığı için özellikle çocukların başı büyük beladaydı. Çocuklar artık yakındaki çöp kutusuna gidiyor ve oradan bulduklarını yemeye başlıyorlar. Bu arada Kamil’in Zekiye adında bir dul eşinden iki çocuğu vardır.

Meryem’in başına gelen bu olaylara rağmen gidip “Kamil” ile konuşur. Ona olanları anlatır ve sonunda onu ikna eder. Kusursuz insan yaptığından gerçekten pişmanlık duyar; Meryem ve ailesinden özür diler ve eve döner. Bir yıl sonra Kamil ve Meryem’in önce Yalçın sonra Gürsel olmak üzere iki çocuğu olur. Özellikle Kamil çocuklarıyla daha çok ilgilenmeye başlar. Sonra, yıllar sonra çocuklar büyür ve okula gitmeye başlar. Ancak şu anda aksilikler onları yalnız bırakmaz. En büyük kızı Naile komşusuyla kaçar ve en küçük çocuğu Gürsel kızamık olur. Buna ışık tutuyorlar ama Gürsel günden güne zayıflıyor ve bir deri bir kemik kalıyor. Son olarak Gürsel’i Hacettepe Hastanesi’ne götürürler. Oradaki Doktor Gürsel’e artık bir şey yapılamayacağını söyler. Bunu duyan Meryem ve Kamil yıkılır ve sonunda Gürsel’i diri diri gömerler. Aynı akşam Meryem kızının rüyasını görür ve onun hayatta olduğunu iddia eder. Bunun üzerine Kamil ve Meryem, Gürsel’i yerinden eder ve ardından uzun süre kendisine yoğurt ve sütle baktıktan sonra öldüğü iddia edilen Gürsel’i diriltir. Bu olayların yanında Yalçın evlenir. Aile, zorluklara ve sıkıntılara rağmen güzel bir düğüne sahiptir.

Sonunda yıllar geçer ve Kamil emekli olur. Aradan tam otuz sekiz yıl geçer ve bir zamanlar çekici olan Ankara, Kamil için artık bir taş yığınından başka bir şey değildir. Bu nedenle emekli maaşını aldıktan sonra köyde bir ev yapıp hayatına orada devam etmek ister ama Meryem’i ikna edemez. Sonunda köyde bir ev inşa ederler ve birlikte yazın köyde, kışın Ankara’da kalmaya karar verirler. Sonra emekli maaşıyla yeni bir daire satın alırlar. Çilekar Meryem ise yaşlanıyor ve romatizma nedeniyle doktor kontrolüne gidiyor. Çocuklarının hepsi şimdi evlenir ve çocukları olur.

Kamil ile Meryem’e Dair – Kitap Açıklaması

Tahir ile Zühre, Arzu ile Kamber, Kerem ile Aslı… Binlerce yılın yorgunu Anadolu´ da daha nice beraberlikler yaşandı. Ama Kamil ile Meryem’in beraberliği kuşaktan kuşağa geçen bir destan konusu olamayacak kadar gerçek ve olağan.

Özellikle 1940´lardan bu yana köylerinden, çift – çubuklarından koparak gelip, büyük kentlerin pırıltısına bir pervane gibi takılan milyonlarca Anadolu’muz var. Onlardan yalnızca ikisi Kamil ile Meryem.

Bu baskıda, öykü kahramanları Kamil ile Meryem´in 10 yıl sonraki -yani bugünkü- durumlarına ilişkin notlar da yer alıyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,118TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular