Beyaz Lale

Beyaz Lale – Ömer Seyfettin

Tür:Hikayeler
Yazar:Ömer Seyfettin
Yayınlanma Tarihi:1976
Yayınevi:İnkılap Kitabevi
Karakterler

Binbaşı Radko Balkaneski: Zeki ve akıllı bir karakterdir. Halka zulüm ve işkence yapan acımasız, duygusuz bir karakterdir.

Hacı Hasan Efendi: Maddi durumu iyi, halk tarafından sevilen, iki çoçuğu ve eşiyle yaşayan bir adamdır.

Lale Hanım: Ailesi tarafından iyi yetiştirilmiş kültürlü ve yapılan işkencelere boyun eğmektense ölmeyi tercih etmeyi seçen, köyün en güzel kızıdır.

Konusu

Beyaz Lale, Balkan Savaşı sırasında Bulgar asıllı bir binbaşı tarafından Türk köylerinde kadınlara ve kızlara yapılan işkencelerin tamamı gözler önüne serildiği, Türkleri vaftiz edilip Hıristiyanlaştırıldıktan sonra nasıl öldürdükleri konu edinmiştir.

Beyaz Lale Özeti

Balkan Savaşı’ndan sonra bazı Türk köyleri yenilir. Bunda Bulgar asıllı Binbaşı Radko Balkaneski’nin payı büyük olur. Bu Binbaşı, Galatasaray Sultanlığını tamamlamış iyi eğitimli bir kişidir. Serez’deki Türkler oldukça zengindir. Bu binbaşının amacı, kaçamayan Müslümanları toplamaktır, önce kasalarındaki ve bankalarındaki paralar işkence ile alınacak ve bu para Bulgar okullarına verilecektir. Daha sonra Türkler vaftiz edilip Hristiyan olduktan sonra öldürüleceklerdi.

Binbaşı Rako’nun bir diğer amacı da bu köylerdeki en güzel Türk kızını seçmektir. Binbaşıya göre, 45 yaşın üzerindeki kadınlar ve 60 yaşın üzerindeki erkekler vaftiz olmaya uygun değildir. Genç bir Türk kadınının karnında on beş düşmanı olduğunu düşünür. Yani genç bir kadını veya bir kızı öldürmek, aynı anda on beş düşmanı öldürmek demektir.

Bir gün Binbaşı Radko köydeki 45 yaş altı kadınları toplayıp işkence etmeye karar verir. Kadınların soyunmasını ister. Kadınlar bu istek karşısında inatçıdır. Radko, çocuğu olan bir kadının çocuğunu alıp ateşe atar. Kadın daha sonra Radko’nun boynunu sıkmaya çalışır. Ancak komiteler buna engel olur. Kadının elinden tutup karnını at nalı ile oyup ateşe atarlar.

İşkencelerin en ünlüsü “canlı çukur” dedikleri tekniktir. Önce şişman bir kadını yere sererler, üstüne beğendikleri başka bir güzel kadını koyarlar ve bu kadını da aşağıdaki kadına bağlarlardı. Bu kadının karnını güveçle oyarlardı. Böylece kadın bir iki saat içinde inleyerek ve kıvranarak ölüyordu.

Tüm bu olayların yanı sıra Binbaşı Radko tüm köyü dolaşarak köydeki en güzel Türk kızını seçmeye çalışır. Herkesten topladığı isimler arasında en dikkat çekenler Hacı Hasan Bey’in kızı Lale Hanım, Müderris Ahmet Efendi’nin kızı Naciye Hanım ve Kadri Ağan’ın kızı İclal’dır. Bunlardan Lale Hanım beyaz, Naciye Hanım kahverengi tenli ve İclal Hanım koyu tenlidir. Bu kızlardan Lale Hanım’ı seçer.  Onu dünyanın güzelliğini ilan eder.

Hemen Lale Hanım’ın babası Hacı Hasan Bey’i arar. Çarın oğlu ziyarete geleceği için birkaç günlüğüne evlerini kullanacağını söyler. Ayrıca evde sadece kızı Lale Hanım’ın hizmetçi olması gerektiğini ve diğer herkesin evi terk etmesi gerektiğini söyler. Hacı Hasan Bey bunu kabul eder. Hemen oğlu ve karısıyla birlikte evden çıkar ve kızını evde bırakır. Binbaşı Radko, Hacı Hasan Bey’in evine gider ve kapıyı çalar. Lale Hanım kapıyı açmamakta ısrar ediyor. Radko kapıyı açmamakta ısrar ediyor. Radko niyetinin kötü olmadığını, sadece çarın oğlunun gelip birkaç günlüğüne evde misafir olacağını söylüyor. Lale Hanım buna inanmaz ve kapıyı açmamakta ısrar eder. Binbaşı Radko yine nezaketle, niyetinin kötü olmadığını, sadece birkaç dakikalığına evde bir tur atmak için yanıt verir. Lale Hanım sonunda dayanamaz ve kapıyı açar. Radko girer ve Lale Hanım’ı tam da hayal ettiği gibi bulur. Evin odalarını gezmeye başlarlar. Birkaç oda dolaştıktan sonra artık dayanamaz ve Lale Hanım’ı taciz etmeye çalışır. Leydi Lale, Radko’nun eylemlerine tüm gücüyle direnir. Radko onu zorla öpmeye çalışır. Ona sarılır ve onu yatağa götürür. Lale Hanım’ın artık bu işkencelere dayanacak gücü kalmamıştır. Aklına bir fikir gelir. Artık sıkıldığını ve biraz hava alması gerektiğini söylüyor. Radko, sonunda Lale Hanım’ın yolda olduğunu düşünmekten mutludur. Nefes almasına izin verir. Lale Hanım açık pencereye gider ve hiç düşünmeden kendini pencereden çalıların arasına bırakır.

Bunu gören Radko, öfkesinden ne yapacağını bilemez. Hemen pencereden dışarı bakar. Yerde cansız yatan Lale Hanım’ı görür. Yanına koşar ve Lale Hanım’ın öldüğünü görür. Onu alır ve yatağına geri götürür. Ölü olmasına rağmen, vücudunun daha sıcak olduğunu düşünerek onu taciz etmeye çalışır. Tam o sırada bir komita gelir ve aşağıdan Binbaşı Radko’yu çağırır. Hemen aşağı iner. Komita, Radko’ya durumu öğrenmek için geldiğini söyler. Bu sırada Lale Hanım’ın cesedi soğumuştur. Ona bir şey yapamadığı için öfkesinden kırılır.

Beyaz Lale – Kitap Açıklaması

… o akşam Demirhisar’dan Cumayıbala’ya geç ve yorgun gelmiştim. Gündüz hava pek sıcaktı. Baş ağrısı bana eski, pis otelin aç tahtakurularını bile duyurmadı. Fakat sabahleyin zurna, davul seslerine karışan naralar, türküler beni uyandırdı. Gözlerimi açtım. Tozlu ve soluk kırmızı perdelerden yakıcı bir güneş taşıyor, bütün odayı dolduruyordu. Gerinirken yalancı inkılabımızın, bu kansız ve hakikatte ancak manasız alkış tufanlarından ibaret olan zavallı düzme Türk inkılabının ikinci senesi olduğunu hatırladım. Evet, bugün milli bir bayramdı!..”Ancak, acaba hangi milletin bayramı_” diye düşünerek kalktım.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular