Portre

Portre – Nikolay Gogol

Tür:Hikayeler
Yazar:Nikolay Gogol
Yayınlanma Tarihi:2019
Yayınevi:Remzi Kitabevi
Karakterler

Andrey Petroviç Çartkov: Parasız, genç ve yetenekli  bir sanatçıdır.

Konusu

Portre, bir sanat mağazasında dehşet verici bir şekilde gerçekçi bir portre gören ve satın almaya çalışan genç ve parasız bir sanatçı, Andrey Petroviç Çartkov’un hikâyesidir.

Portre Özeti

Hikâyenin ilk kısmı on dokuzuncu yüzyıl Saint Petersburg’da yani Rusya’da geçer ve parasız ama yetenekli genç bir sanatçı Andrey Petrovich Chartkov’u takip eder. Bir gün Chartkov eski bir sanat mağazasında durur; orada, gözleri sanki garip canlılıkları uyumunu bozuyormuş gibi portreden bile dışarı bakan yaşlı bir adamın biraz gerçekçi bir portresini keşfeder. Açıklanamayan bir dürtüyle Chartkov, sanat mağazasının satıcısının hayatta kaldığı anlaşılan portreyi satın almak için son parasını kullanır. Ve onu aldıktan sonra Chartkov eski püskü evine geri döner.

O gece Chartkov, Portre’deki yaşlı adamın canlandığını ve bir çuval parayla çerçevesinden çıktığını görür ve uyandığında bunun bir Rüya olduğunu anlar, ancak üçüncü kez gerçekten uyanır ve hayal ettiğini fark eder. Hem portrenin hareketi hem de parasıdır. Ancak, rüya gerçeğin korkunç bir parçası gibi görünür. Bundan kısa bir süre sonra Chartkov’un kira arayan ev sahibi bir polis müfettişi ile birlikte gelir. Beceriksiz müfettiş, yanlışlıkla portre çerçevesini açıp bin altınlık bir kese ortaya çıkarana kadar ne yapacağından emin değildir. Chartkov paranın kendisine ait olduğunu söyler, ama bazılarıparayı ele geçirir, neden ödemek istemediği yalanını uydurur. Ve ev sahibine öder ve ayrılır. Eski akıl hocalarının her şeyi düşünme için cesaret verici sözlerini hatırlayarak tamamlayabileceği projeler için büyük planlar yapmaya başlar ve yüzeysel, şık portreler hakkında düşünür.

Portre – Kitap Açıklaması

Genç ve yoksul ressam Andrey Petroviç Çartkov’un hayatı, bir resim dükkânında gerçeğe ürkütücü derecede benzeyen bir portreyle karşılaşınca değişir. Gizemli portre onu bir seçim yapmak zorunda bırakır. Ya dünyada sanatçı kimliğiyle bir yere gelmeye çalışacak ya da kolay yolu seçip, ün ve servet uğruna başkalarını taklit edecektir.

Ölü Canlar, Taras Bulba, Bir Delinin Hatıra Defteri, Müfettiş gibi yapıtlarıyla ünlenen N. V. Gogol (1809-1852) uzun öyküleriyle de klasik Rus edebiyatı içinde seçkin bir yere sahiptir. Tüm dünya dillerine de çevrilen Palto, Burun, Mayıs Gecesi gibi öykülerinde ince bir mizahla çarpıcı kişilikler yaratmıştır. Portre’de ise büyük yazara özgü üslup derinliği çok belirgindir.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,260TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular