Ana SayfaÇocukKüçük Kara Balık

Küçük Kara Balık

Küçük Kara Balık – Samed Behrengi

Tür:Çocuk, Roman
Yazar:Samed Behrengi
Yayınlanma Tarihi:1968
Yayınevi:Sia
Karakterler

Kara balık: Çevresindeki baskılara rağmen, denize ulaşma çabası ile özgürlüğe canı pahasına ulaşmak isteyen bir balıktır.

Konusu

Denizin en derin sularında yaşayan yaşlı bir balığın 12.000 çocuğuna ve torununa anlattığı hikâyede, bir nehirde yaşayan küçük kara balık; çevresindeki tüm baskılara rağmen muhafazakâr zihniyeti, denize ulaşma çabası, özgürlüğe, canı pahasına amacına ulaşmak, geride kalıp onu engellemeye çalışan bütün balıklara yol gösterici olması anlatılmaktadır.

Küçük Kara Balık Özeti

Hikaye, balık büyükannenin yüzlerce yavruya masallar anlatması ile başlar. Bir zamanlar, bir kayanın altın anası olan küçük siyah bir balık varmış. Bu balık yaşadığı yerden sıkılır ve yeni yerler görmek ister. Annesi ona ne zaman başka bir yer olmadığını söylese, balıklar bundan bahsederken, çevresinde bunu duyanlar ve onu dışlamaya başlayanlar olur. Bir gün balıklar, annelerini geride bırakarak yaşadıkları gölü terk etmişler. Biraz yüzdükten sonra, bir derenin akıntısına karışır ve uzaklara gider. Bir yere gelir ve iribaşlar görür, ancak ilk kez farkı gören kurbağa ondan korkar ve onu istemez, az ötede bir kertenkele görür ve onunla konuşmaya başlar. Kertenkele kendisinin farklı bir insan olduğunu anlarsa ve ana pelikanın çantasına düşerse, ya ölmemesi için torbayı delecek bir kama verirse, küçük Kara Balık çevreyi gördükçe merakı ve düşünceleri artar, gördüklerini sorgulamaya başlar ve fikir üretir.

İlerlemeye devam ettikten sonra bir balık sürüsü görür. Onlarla nehre gitmek istediğini söyler. Ancak tüm balıklar nehirde bulunan pelikanlardan korkar. Bazılarıyla konuştuktan sonra birkaçıyla yola çıkar. Biraz ilerledikten sonra küçük kara balık ve yanındaki balıklar pelikanın çantasına düşer, bütün balıklar onu suçlar ve pelikana onları bırakması için yalvarır. Pelikan onlara alaycı kara balığı öldürürlerse onları serbest bırakacağını söyler. Küçük siyah balık ölü taklidi yaparak kertenkelenin verdiği kama ile pelikanın çantasını deler ve oradan kaçar.

Pelikanın çantasından denize düşer ve orada büyük bir balık topluluğuyla karşılaşır, tüm hayalleri gerçekleşmiş, ancak siyah bir bataklık onu hızla yakalar ve yavrularını beslemek için karaya çıkarır. Kara bataklıkla ne kadar konuşursa konuşsun onu ikna edemez ve kaçmaya çalışır ama başarısız olur ve kara bataklık onu yutar. Orada küçük bir yavru balık görür. Ağlayarak ve korkarak yavru balığın kaçmasına yardım eder ama midede kalır, son çare olarak elindeki kama ile kara bataklığı öldürür ama o günden sonra küçük kara balıktan bir daha kimse haber alamaz.

Küçük Kara Balık – Kitap Açıklaması

Annesiyle birlikte bir derede yaşayan Küçük Kara Balık’ın hikâyesini duydunuz mu?

Bakın anlatalım: Bu sevimli Küçük Kara Balık’ın en sevdiği şey, ay ışığının evlerinin üstüne vurmasıymış. Küçük Kara Balık, her gün, sabahtan akşama kadar, annesiyle birlikte derenin içinde yüzermiş. “Anneciğim, burada daha fazla kalamam ben, gitmeliyim!” demiş bir gün Küçük Kara Balık. “Gitmek istediğine emin misin?” diye sormuş annesi.

“Evet,” demiş Küçük Kara Balık. “Bu derenin ucunun nereye çıktığını gidip görmek istiyorum.”

“Başka yerlerde neler olup bittiğini gerçekten bilmek istiyorum… Böyle amaçsızca yüzmekten  bıktım usandım.” Böylece çıkıp gitmiş.

Küçük Kara Balık, bütün çocuklar için unutulmaz bir öykü, bir başucu kitabı.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular