Ana SayfaÇocukYeşilin Kızı Anne

Yeşilin Kızı Anne

Yeşilin Kızı Anne – Lucy Maud Montgomery

Tür:Çocuk
Yazar:Lucy Maud Montgomery
Yayınlanma Tarihi:1908
Yayınevi:Ephesus Yayınları
Karakterler

Marilla Cuthbert: Matthew’un kız kardeşidir. Biraz hoşgörüsüz ve sert bir karaktere sahip orta yaşlı bir kadındır. Hiç evlenmemiştir. Geçmişte John Bryton ile yakın olmasına rağmen, aralarındaki kavgadan sonra bir daha asla konuşmadığı için gücenmiştir. Çiftliğe yardım etmesi için bir erkek çocuk ister, Anne’yi görünce hoşgörüsüze geri göndermek ister ama daha sonra fikrini değiştirir ve küçük kızı evlat edinmeye karar verir. Anne’nin yaratıcı ve sıra dışı niteliklerini zaman zaman bastırmaya çalışsa da konuşkan ve meraklı küçük kızın kalbinde büyük bir yer edindiğini görür.

Matthew Cuthbert: Anne’yi gördüğü ilk andan itibaren kanı kaynar. Kız kardeşinin aksine, en başından beri hassas ve sevecendir. Utangaç kişiliğinden dolayı özellikle kadınlarla iletişim kurmaktan korkar.

Anne Shirley: Her ikisi de öğretmen olan anne ve babasını çok küçük yaşta kaybetmiş, bir süre amcası ve yengesinin yanında kaldıktan sonra amcasının ölümüyle ortada kalmış ve halası kendi çocuklarını onun yanına dağıtmıştır. Akrabaları ve çalışmak için şehre taşınır. Bazı ailelere verilmesine rağmen her seferinde ayrılmak zorunda kalır ve sonunda yetimhaneye gelir. Küçük bir hatadan sonra Greengables’a girer. İlk defa bir ailesi, yakın arkadaşları ve âşık olabileceği bir adam olmuştur. Marilla ve Matthew Cuthbert tarafından evlat edinen, On bir yaşında kızıl saçlı, yeşil gözlü, zeki ve bir o kadarda tatlı olan Anne, büyümüş ya da küçülmüş gibi cümlelerle konuşan, hayattan ve yaşamaktan keyif alan, olumsuzluklar karşısında bile olumlu davranabilen bir çocuktur.

Diana: Anne’nin en iyi arkadaşıdır. Tanıştıktan sonra çok iyi arkadaş olurlar. Biraz iri, esmer ve güzel bir kızdır. Minnie May adında bir kız kardeşi var. Okulda Anne gibi göz alıcı bir öğrenci değildir.

Gilbert Blythe: Yakışıklı, havalı, akıllı ve biraz da baş belası. Çocuklar arasında popülerdir. Kızlarla dalga geçmekten ve onlarla dalga geçmekten hoşlanır.

Konusu

Kitap, kızıl saçlı ve yeşil gözlü on bir yaşında yetim bir kız olan Anne Shirley ve kazara evlat edinilmesinden sonraki deneyimleri konu edinir.

Yeşilin Kızı Anne Özeti

Green Gables’da güzel bir çiftlik evinde huzur içinde yaşayan Marilla ve Matthew Cuthbert kardeşler, bahçe işlerinde kendilerine yardımcı olabilecek bir oğul evlat edinmek istiyorlar. Bunun için köylerinde yaşayan bir komşudan rica ederler ve ondan bununla ilgilenmesini isterler. Ancak işler umdukları gibi gitmez. Çünkü bir yanlış anlaşılma sonucu yetimhaneden bir erkek çocuk yerine dokuz yaşında şirin bir kız onlara gönderilmiştir. Bu duruma şaşıran kardeşler ne yapacaklarına karar vermek zorunda kalırlar. Sonuçta bu onların iradesi dışında gerçekleşen bir olaydır. Marilla bu kızı geri göndermekten yana olsa da, Matthew onun onlarla yaşamasını ister. Sonunda ortak bir karara varırlar ve bu dokuz yaşındaki şirin kız onlarla birlikte yaşamaya başlar.

Bu sevimli çocuk, saçlarının rengi ve yüzündeki çiller nedeniyle çok çabuk fark edilen ve masmavi göz rengine sahip Anne Shirley adında tatlı bir kızdır. En belirgin özelliklerinden biri çok konuşmasıdır. Marilla başta Anne’den hoşlanmaz ama zamanla ona alışır ve onu sever. Matthew için durum biraz farklı. Bu küçük kız, konuşması ve tavırlarıyla en başından beri onu büyülemiştir. Marilla gibi köy halkı onu başta sevmese de bu kız kısa sürede herkesin kalbini fethetmeyi başarır.

Anne, yeni ailesiyle birlikte yaşamaktan son derece mutludur. Daha önce hiç bu kadar sıcak bir evde yaşamamış olan Anne, bu duyguyu yaşadığı için çok şanslı hissediyor. Ayrıca komşu çiftlikte yaşayan Diana adında bir kızla arkadaş olur. İkisi çok iyi anlaştıkları için harika zaman geçiriyorlar. Anne, yeni yaşamaya başladığı bu şirin ve şirin köyde gününü geçirir. Vaktini köyü keşfederek, okula giderek, ders çalışarak ve yaşına uygun ev işlerinde Marilla’ya yardım ederek geçirir.

Anne, Son derece zeki, tıpkı hülyalı, büyümüş ya da küçülmüş gibi cümlelerle konuşan, hayattan ve yaşamaktan keyif alan, olumsuzluklar karşısında bile olumlu davranabilen bir çocuktur. Ancak Anne, rüya gördüğünde her şeyi unutan bir yapıya sahiptir. Öyle ki Marilla’nın ona yapması için verdiği görevleri bile unutuyor. Ama Marilla da bir müddet sonra ister istemez bu duruma alışır. Yapabildiği tek şey ise daha dikkatli olması konusunda bu küçük kızı uyarmaktır.

Zamanla, Marilla ve Matthew biraz daha büyür, Anne de büyür ve genç bir kız olur. Birlikte mutlu ve huzurlu bir hayat yaşayan bu üçlüyü zor günler beklemektedir. Çünkü Matthew hastalanır ve kısa bir süre sonra ölür. Bu duruma alışmaları hem Anne hem de Marilla için kolay olmayacaktır. Üstelik Marilla da gözlerinden rahatsızdır ve kör olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bütün bu problemlerde anne ne yapacağına karar vermek durumundadır.

Kısa Bilgiler
  • Eser, her yaştaki okuyucuya dönük bir kurgu roman olarak kaleme alındı ve yirminci yüzyılın ortalarından bu yana klasik çocuk edebiyatı romanı olarak kabul edildi.
  • Eser yayımlandıkdan sonra 50 milyon adet sattı ve 20 dile tercüme edildi.

Yeşilin Kızı Anne – Kitap Açıklaması

Hayal kurmayı her şeyden çok seven

Anne Shirley, sizi kâh güldürüp kâh hüzünlendirecek

Unutulmaz bir yolculuğa çıkarıyor.

Matthew ve Marilla Cuthbert kardeşler kendilerine yardım edecek bir oğlan çocuğu evlat edinmeye karar verir. Ama ufak bir yanlış anlaşılma sonucu Green Gables’a renkli hayal gücü, büyük fikirleri ve hiç sevmediği kızıl saçlarıyla sevimli Anne Shirley gelir. Green Gables’a varır varmaz çiftliğin güzelliğiyle büyülenen ve hayaller kurmaya başlayan bu küçük kız çocuğu maceradan maceraya koşarken becerileri, aklı, mizahı ve bitmek tükenmek bilmeyen heyecanıyla karşılaştığı herkesi şaşırtır, eğlendirir ve etkiler. Bu sırada yaptığı hatalardan da ders çıkaran Anne dostluğu, aile sevgisini ve büyümeyi öğrenir.

L. M. Montgomery’nin çok sevilen ve Netflix tarafından diziye de uyarlanan bu kitabı, sizleri Anne’in uçsuz bucaksız hayallerle bezenmiş dünyasını keşfetmeye davet ediyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Melike
Melike
Ziyaretçi
5 ay önce

Ben kitabı çok severek okudum. kitabı da okicanmm

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular