Ana SayfaBiyografilerJerome David Salinger

Jerome David Salinger

Doğum:1919, Manhattan New York – ABD
Ölüm:2010, Cornish New Hampshire – ABD
Meslek:Roman ve öykü yazarı

Jerome David Salinger Kimdir?

İlkokulda tiyatro oyunlarında yer almasından dolayı oyuncu olacağına inanılıyordu. New York Üniversitesini kazanmış ve kısa bir dönem devam ederek daha sonraları bırakmıştır.

Babasının işine geri dönerek (Yazarın babası Sol Salinger, koşer peynir satıcısıydı.)  Viyana’ya gitti. 1939 yılında Columbia Üniversitesinde yazarlık okumaya başlayarak burada öğretmeni olan Burnett bir dergide editörlük yapmaktaydı ve Salinger’in yeteneğini keşfederek yazdığı hikayesini dergide yayınladı.

Platonik aşkı olan Oona O’neill ile mektuplaşarak ona olan duygularını anlatır ve beraberliğin vereceği mutluluk hayallerini yaşarlardır. başladı. Ve daha sonraları evlenmişlerdir.

 Jerome David Salinger ABD’nin II. Dünya savaşına girmesinden sonra orduya katıldı ve havacılık eğitmeni olarak da görev yapmıştır.

Savaşta yaşanan o çirkimliklere şahit olmuş Normandiya kampında Fransız ve Alman Tutuklukların sorgulandığı departmanda görevli olduğu dönemlerde Ernest Hemingway ile tanışmış Savaştan sonra ruhsal bir çöküntü içine girmiştir.  Bundan ötürü bir süre hastane de tedavi görmüştür.

1951 yılında başyapıtı olan Çavdar Tarlasında Çocuklar isimli kitabı yayınlanmış Elleştirmenler tarafından çok eleştirilere maruz kalsa da  daha sonraları okuyucular tarafından ilgi odağı haline gelmiş bir kitap olmayı başarmıştır.  

Bu kitabından sonra Dokuz Öykü gibi önemli eserlerinin yayınlamasından sonra tanınırlığı hızla arttı. Salinger bir süre sonra ilgiden kaçmak için New Hampshire ’ye taşındı. Röportaj vermiyordu hayranlarına içten davranmıyordu. Agresif tavırları ile gözlerden uzak yaşamayı seçmiştir.

Sonraki dönemde Salinger, ilgiden uzak yaşamanın mücadelesini verdi. 1980’lerde biyografi yazarı, Hamilton’a dava açmıştır. 1990’larda, anılarını yazan eski sevgilisi Joyce Maynard ve kızı Margaret Salinger ile sorunlar yaşadı. 1996’da ufak bir yayınevi, Hapworth 16, 1924 öyküsünü kitap olarak yayımlamak konusunda yazar ile anlaşmaya vardığını açıkladı, ancak duyurunun ardından gelen yoğun ilgi sebebiyle bu tasarı süresiz olarak ertelendi.[5] Haziran 2009’da başka bir yazarın, Gönülçelen’deki karakterlerden birini kendi eserinde kullanması sebebiyle açılan telif hakkı ihlali davası uzun süre gündemde kaldı.[6] Salinger, 27 Ocak 2010’da Cornish, New Hampshire’daki evinde doğal sebeplerden vefat etti.

Jerome David Salinger Eserleri

 • Muz Balığı İçin Mükemmel Bir Gün
 • Sarsak Dayı Connecticut’ta
 • Eskimolarda Savaştan Hemen Önce
 • Gülen Adam
 • Teknede
 • Esme İçin – Sevgi ve Yoksunlukla
 • Yeşil Gözüm, Al Dudaklım
 • De Daumier-Smith’in Mavi Dönemi
 • Franny
 • Zooey
 • Yükseltin Tavan Kirişini, Ustalar ve Seymour; Bir Giriş
 • Yükseltin Tavan Kirişini, Ustalar
 • Seymour; Bir Giriş
Türkçe'ye Çevrilen Eserleri

Jerome David Salinger’in Sözlerine ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Jerome David Salinger’in sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,485TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular