Ana SayfaBiyografilerF. Scott Fitzgerald

F. Scott Fitzgerald

Doğum:1896, St. Paul, Minnesota – ABD
Ölüm:1940, Hollywood, Los Angeles – ABD
Meslek:Şair, Roman ve Öykü Yazarı

Francis Scott Key Fitzgerald Kimdir?

Minnesota, Fitzgerald’da üst orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi ve erken çocukluğunu New York ve Batı Virginia’da geçirdi. Ailesinin Katolik olması nedeniyle bir süre Katolik okullarına devam etti. Eğitimine Princeton Üniversitesi’nde devam etti. Burada geleceğin yazarları ve edebiyat eleştirmenleriyle arkadaş oldu. Yazıları Triangle, Nassau Lit ve Princeton Tiger gibi dergilerde yayınlandı. Ancak, kötü bir ilişki ve zamanını dersler yerine yazarak geçirmesi nedeniyle okulu bıraktı. 1917’de Birinci Dünya Savaşı devam ederken orduya katıldı.

Askeri eğitim için Alabama’dayken Alabama’da Zelda Sayre ile tanışıp âşık olması Fitzgerald’ın hayatında önemli bir dönüm noktasıydı. Zelda’yı evlenmeye ikna etti; Ancak nişandan kısa bir süre sonra Zelda bu evlilikten vazgeçmiştir. Zelda’nın babası Yargıç, Fitzgerald’ın gelirinin ikisini desteklemek için yeterli olmayacağını hisseder ve bu da ayrılmalarına neden olur.

Zelda başlangıçta maddi durumu nedeniyle onu reddetmesine rağmen, ilişkileri düzenli olarak devam etti. Genç kadın Fitzgerald’ı yazmaya teşvik etti. Savaşın bitmesiyle New York’a dönen Fitzgerald, bir süre bir reklam ajansında yazar olarak çalıştı ve içinde bulunduğu bunalım nedeniyle çalıştığı ajanstan ayrılarak ilk taslağının adı olan romanına yoğunlaştı. Romanın eksikliklerini gidererek dönemin en önemli editörlerinden Max Perkins’e romanını kabul ettirmeyi başardı. Okurlar tarafından büyük ilgiyle karşılanan Cennetin Bu Yüzü, Fitzgerald’ın edebiyat kariyeri için büyük bir başlangıç ​​oldu. 1920 yılında yayınlanan kitabın ticari başarısı ile Zelda ve Sayre ailesi fikir değiştirip hemen evlendiler. 1921’de çiftin ilk ve tek çocuğu doğdu.

Ölümü ve Sonrası

Tüm bunların sonucunda Fitzgerald zor zamanlar geçirmeye başladı. Sık sık hastaneye kaldırıldı. Sürekli içiyordu ve kendine bakamıyordu. Maddi sıkıntılar yaşayan Fitzgerald, Hollywood’da senaryo yazarak ve başkaları tarafından yazılan senaryoları düzelterek geçimini sağladı. Rüzgâr Gibi Geçti, Madame Cruie ve Üç Yoldaş gibi dönemin önemli filmlerine dizeler yazdı. Bu dönem için, daha sonra “Hollywood’un sıhhi tesisat bakımı için bir heykeltıraş tuttuğu” yorumu yapılacaktı. 1930’ların sonlarında iki kalp krizi geçiren Fitzgerald, 1940 yılında 44 yaşında tekrar kalp krizinden öldü. Zelda ise 1948’de kaldığı akıl hastanesinde çıkan yangında öldü.

Fitzgerald öldüğünde, okuyucuları tarafından uzun zaman önce unutuldu. Ancak Edmund Wilson’ın son romanı Fitzgerald’ın tamamlanıp yayımlanmasıyla birlikte, daha önce yayımlanmış kitapları yeniden ilgi çekmeye başladı. Roman, İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan birlikleri için Silahlı Hizmetler Sürümlerinin bir parçası olarak seçildi ve daha da popülerlik kazandı. Kızıl Haç ile yapılan bir düzenleme sayesinde, Fitzgerald’ın bazı romanları Japon ve Alman savaş esirlerinin kamplarına bile gönderildi. 1945’te The Great Gatsby’nin 123.000’den fazla kopyası Amerikan birlikleri arasında dağıtılmıştı. Savaştan sonra okul müfredatına alınan roman ve öyküleri, ilerleyen yıllarda Elia Kazan’dan David Fincher’a kadar birçok yönetmen tarafından sinemaya uyarlandı.

Francis Scott Key Fitzgerald Eserleri

F. Scott Fitzgerald’in Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda F. Scott Fitzgerald’in sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

788BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular