Amin Maalouf

Doğum:1949, Beyrut – Lübnan
Ölüm:
Meslek:Roman yazarı

Amin Maalouf Kimdir?

1949’da Lübnan’ın Beyrut kentinde doğdu. Annesi Türk kökenli Mısırlı ve babası Melkite Katolik cemaatindendi. Ekonomi ve sosyoloji okuduktan sonra gazeteciliğe başladı. Lübnan iç savaşının çıktığı 1975 yılına kadar Lübnan’da gazeteci olarak çalıştı. Bu tarihte Paris’e göç etti. Yazar hala Paris’te yaşıyor. Çeşitli yayın organlarında yönetmen ve köşe yazarı olan Maalouf, bugün vaktinin çoğunu kitaplarını yazarak geçiriyor.

Eserlerinde Asya ve Akdeniz kültürlerinin mitlerini başarıyla işleyen Maalouf, 1983 yılında yayımladığı ilk kitabı Les Croisades vues par les Arabes ile tanınıyordu. Bu kitap, sahip olduğu dillerde de büyük bir başarı elde etti.  Maalouf’un 1988’de yayımlanan ikinci romanı Samarcande de coşkuyla karşılandı ve birçok dile çevrildi.

Kitaplarında genellikle doğu unsurlarını çok iyi ele almıştır. Kitaplarında mutlaka Doğu’nun gelenek ve göreneklerini tanıtır. Pek çok kitabın da Osmanlı Türkiyesi hakkında yorum yaptığı görülüyor. Afrikalı Leo kitabında Osmanlı ve Yavuz Sultan Selim’in Kahire seferi sırasında 8000 kişiyi öldürdüğünü iddia etti. Kitaplarında doğudaki halkların neden az gelişmiş olduklarını analiz ediyor ve belirliyor. Kitapları roman tarzında yazılsa da sosyolojik temalar sürekli olarak kitaplarında işlenir.

Amin Maalouf Ödülleri
  • Maalouf, 1993’te yayımlanan romanı Tanios Kayası (Le Rocher de Tanios) ile Goncourt Akademisi Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

Amin Maalouf Eserleri

Amin Maalouf’un Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Amin Maalouf’un sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular