Ana SayfaBiyografilerHonore de Balzac

Honore de Balzac

Doğum:1799, Tours – Fransa
Ölüm:1850, Paris – Fransa
Meslek:Yazar

Honore de Balzac Kimdir ?

Honore de Balzac, 20 Mayıs 1799’da Fransa’da doğdu. Fransız romancı ve oyun yazarı olan Balzac, Avrupa edebiyatında gerçekçiliğin yaratıcısı olarak kabul edilir. Üretken bir yazar olan Balzac, 100’den fazla roman yazdı. Eserleri Dante’nin İlahi Komedya’sından esinlenmiştir. Ayrıca tüm eserlerini İnsanlığın Komedisi adlı eserinde toplamıştır. Hayatı boyunca borç içinde yaşadı ve ölümünden sonra ünlü oldu. 4 yaşına kadar yetimhanede büyüyen Balzac, 4 yaşında ailesine iade edildi. İlköğretime başlayan yazarın babası eğitim konusunda çok titiz olunca iyi bir eğitim aldı ve Hukuk okudu. Bir süre hukuk firmalarında staj yaptı.

Yazarın ana ilgi alanları edebiyat ve yazıydı. Bu alanda sanat ve edebiyatla tanışmamış ve yazarlığı bir araya getirmeyi başarmıştır. Ailesinin yazardan ayrılmasından sonra, Villeparis’in okuldan sonra kendisine öğretmediği bu hoşluk nedeniyle yazara. Fransız Devrimi’ndeki Saint Simon Hareketi’nden etkilenmiştir. Bu akım sola eğimli bir akımdır. Karanlık bir liberaldi ve ailesiyle yapacağınız şeye sebep oldu. Hayallerinin peşinden gittiler, bu da Misery’den ayrılmalarına yol açtı.

Yazarın ilk eseri Cromwell oyunuydu. Bu eserinde kendi ailesiyle olan sorunlarını yansıtmıştır. Devrimci bir baba ile kendisinden 19 yaş küçük mutsuz bir annenin resmi, onun küçükken karamsar bir ortamda büyümesine neden olmuştur. Bu çalışmanın ardından roman türüne yöneldi.

Edebi Yaşamı

Honore de Balzac romanlarında evlilik kurumunu eleştirdi ve kahramanları çoğunlukla kadındı. Kadın okuyucuların dikkatini çekmeyi başarmıştı. 30’lu yaşlarında edebiyat çevrelerinde tanınan Balzac, bu başarısını kaybetmek istememiş ve kendini tamamen yazmaya adamıştı. Bu ağır yazma maratonu onu aklını kaybetme noktasına getirdi. 1833 yılında yazar tüm kitaplarını tek bir eserde toplamaya karar verdi.

Bu büyük eseri yazabilmek için maddi kaynaklarını temin etmek için bir borç tuzağına düştü. Borçlarından kaçınarak hizmetçisinin adı altında saklandı. 1835’te bir gazete satın aldı ve bu dönemde Vadideki Zambak kitabını yazdı. Bu süre içinde kalp krizi geçirdi ve sevdiği kadını kaybetti. Depresyona girdi ve gazetesini kaybetti. Son olarak 12 cilt ve 3 bölümden oluşan eserini yayımladı. Eleştirel düşünce ve ideolojilerinin de etkisiyle hayata her zaman gerçekçi bir düşünceyle bakmıştır. Romanlarında daima gerçekçi ve doğal bir üslup kullanmıştır. Roman türünde gerçekçilik ve natüralizmin kurucusu olarak kabul edilir.

Ölümü

18 Ağustos 1850 yılında bronşit ve kalp yetmezliği nedeni hayata gözlerini yumuştur.

Honore de Balzac’ın Eserleri

Türkçeye Çevrilmiş Eserleri

Honore de Balzac’ın Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Honore de Balzac’ın sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

788BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular