Emrah Serbes

Doğum:1981, Yalova
Ölüm:
Meslek:Yazar ve Senarist

Emrah Serbes Kimdir?

Emrah Serbes, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nin, tiyatro tarihi ve teorisi anabilim dalından mezun olmuştur. Bazı dönemlerde Birgün gazetesi için söyleşiler yapmıştır. Aynı zamanda Radikal 2 için de tiyatro eleştirileri yazmıştır. Bundan sonraki süreçte ise Havan dergisinin Ankara temsilciğini yapmıştır. Görev aldığı bu dergide Ahmet İnam ve Cengiz Güleç gibi isimler ile çalışmış ve söyleşiler gerçekleştirmiştir. Ardından bu söyleşileri “Şen Profesörler: Metaforla Saadet Olmaz” ismi ile kitaplaştırmıştır. İlk romanı ise “Her Temas İz Bırakır” olmuştur. Bu roman daha sonraları Almancaya da tercüme edilmiştir. İkinci romanı ise “Son Harfiyat” olmuştur.

Yazarın kaleme aldığı ilk öykü kitabı “Erken Kaybedenler” 2009 yılının haziran ayında okuyuculara sunulmuştur.  Aslında yazarın adı ilk romanının ana kahramanı olan “Behzar Ç” karakterinin aynı isim ile bir televizyon dizisi uyarlamasına dönüştürülmesi ile oluşmuştur. Yazar bu dizinin de 10 bölümden oluşan senaryosunu ele almıştır.

“Hikayem Paramparça” başlıklı kitabında ise hayata dair düşüncelerine ve aforizmalara yer vermiştir. Aradan geçen zamanın ardından 2014 yılında “Deliduman”, 2016 yılında ise “Müptezeller” isimli romanlarını yayınlamıştır. Ot ve Kafa dergilerinde ise kısa hikayeler yayımlamıştır.

Emrah Serbes Hayatında Yaşanan Olumsuzluklar

22 Eylül 2017 tarihinde İzmir ve Ayrın otoyolunda seyir halindeyken kendi kullandığı araçla bir trafik kazası geçiriştir Bu kazaya karşılan diğer araçta aynı aileden 3 kişi hayatını kaybetmiştir. Olay sonrasında ise kazayı araçta bulunan arkadaşı olan Kenan Doğru üstlenmiştir. Medyada ise yazarın adı yer almamıştır. Daha sonrasında yazar 28 Eylül 2017 tarihinde kazayı kendisinin yaptığını ve tutuklanan arkadaşının suçsuz olduğunu sosyal medya hesaplarından itiraf etmiştir.

Gerçekleşen bu itirafın ardından Torbalı Adliyesi’ne ifade vermeye gitmiştir ve ardından tutuklanmıştır. Arkadaşı ise serbest bırakılmıştır. Olay yerinde ele alınan tutanağa göre doğrudan yazar kusurludur. Kaza sonrasında 112 yardım ekiplerini aramadıkları ve sağlık kontrolünü kabul etmedikleri tespit edilmiştir. Yaşanan bu olay sonrasında 13 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmıştır. Ancak günümüzde pandemi tedbirleri çerçevesinde tahliye edilmiştir.

Emrah Serbes Eserleri

Emrah Serbes yıllar geçtikçe birçok farklı eser kaleme almıştır. Kitaplaştırdığı söyleşinin ardından ele aldığı roman ve hikaye kitapları ile okuyucularının beğenisini kazanmayı başarmıştır. Bu bağlamda yazarın kaleme aldığı eserler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Müptezeller
  • Deliduman
  • Meraforla Saadet Olmaz
  • Her Temas İz Bırakır
  • Son Hafriyat
  • Erken Kaybedenler
  • Hikayem Paramparça

Eserlerini birbirine oldukça yakın tarihlerde ortaya koymuştur. Kimisinde doğrundan yaşanabilecek olayları ele alınırken kimisinde de insanların hayatına derinden bir dokunuş gerçekleştirmiştir. Özellikle kitabının bir dizi haline getirilmesi ve bu dizinin halk tarafından fazlası ile sevilmesi adının duyulmasında büyük bir etki yaratmıştır. Aynı zamanda yazar bu dizinin ilk 10 bölümünü de kendisi ele aldığından başarılı sonuçları ortaya çıkartmıştır. Dizinin başrol oyuncusunun da yaşanan olayları açıkça dışa aktaran yapısı, yazarın tarzının ve olaylara bakış açısının net bir şekilde anlaşılmasına imkan tanımıştır. Bununla birlikte kitaplarında gerçeğe yakın olay ve hikayelerden söz ediyor olması okuyucuların beğenisini kazanmada son derece etkili olmaktadır. En yakın tarihte çıkan kitaplarından bir tanesi olan Müptezel isimli kitabında da gerçekliğe son derece yakın olaylara profesyonel bir şekilde değinmeyi başarmış, okuyucuların dikkatini çekmiştir. Sadece bu yapısı ile dahi okuyucuların dikkatini başarı ile çekmektedir.

Emrah Serbes’in Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Emrah Serbes’in sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular