Ana SayfaBilim KurguYıldız Gezgini

Yıldız Gezgini

Yıldız Gezgini – Jack London

Tür:Bilim – Kurgu
Yazar:Jack London
Yayınlanma Tarihi:1915
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Karakterler

Prof. Darrell Standing: Akademisyen arkadaşını öldürmüş ve bu yüzden San Quentin hapishanesine düşer. Burada görmüş olduğu işkence ve bu işkencelerden kurtulmak için yaratmış olduğu gerçek dışı olayları anlatır.

Edd Morrell: Jake Oppenheimer ile beraber San Quentin hapishanesinde yatarlar. Mahkumlar duvarlara vurarak iletişim kurarlar.

Jake Oppenheimer: Ed Morrell ile beraber San Quentin hapishanesinde yatarlar.

Konusu

Roman, cinayet suçlamasıyla bir ömür hapis cezasına çarptırılan Darrell Standing adlı bir üniversite profesörü tarafından anlatılıyor.

Darrell Standing hapishanede olduğu süre boyunca, vücudunu sıkıca saran ve göğsünde dayanılmaz bir acıya neden olan “Ceket” adı verilen bir tür elbise içinde sürekli işkence görür. Darrell Standing daha sonra kendini bu işkencelerden korumak için kendine özgü bir trans yöntemi geliştirir ve kendini, yaşayarak belirli bir sırayla takip etmeyen rastgele geçmişlere atıfta bulunmaya başlar. Bu geçmiş deneyimler farklı çağlarda ve kültürlerde gerçekleşmiş ve okuyucuya çok güçlü bir anlatımla sunulmuştur.

Yıldız Gezgini Özeti

Prof. Darrell Standing, akademik bir meslektaşını öldürdükten sonra San Quentin Hapishanesine düşer. Cezası bir ömür müebbettir. Karıştığı birçok olaydan sonra sırtında kanvas ceketle bir hücreye atılır. Bu ceket onu sıkıca sarar ve rahat hareket etmesini engeller, bu ceket yüzünden kanı neredeyse donar. Günleri gece gündüz bu karanlık hücrede geçirilir. Ölmeyecek kadar yiyecek ve içecekler sağlanır. Gardiyanlar, ölüme zarar verdiklerini düşündükleri mahkumları dövebilir ve hatta birçok mahkum sakat bırakmıştır. Bu korkunç işkenceyle Darrell Standing, zihnini güvende tutmanın ve hayatta kalmanın yollarını aramaya başlar. Yaşadıkları zorluklara göğüs germek için işkenceler arasında durup hayal gücünü kullanarak zihninden bir satranç oyunu kurmaya başlar. Hayalindeki satranç tahtası ve satranç taşlarıyla hayali satranç oyunları oynamaya başlar. Bir gün yandaki tecrit odalarındaki mahkumların duvarlara vurarak iletişim kurduğunu fark eder. Jake Oppenheimer ve sonraki hücrelerde yatan Ed Morrell’in kurduğu bu iletişimi deşifre ederek bu oyuna da dahil oluyor.

Ed Morrell ona “küçük ölüm” oyununu oynamasını önerir. Bu oyun, bedeni ayak parmaklarından başına kadar uyuşturma, ruhu vücuttan ayırma, geçmiş yüzyıllara geri dönme, ruhunuzu diğer bedenlere göç ettirme ve geçmiş olayları insan veya hayvan bedenleri ile deneyimleme oyunudur. geçmiş yüzyıllar. Böylece Darrell Standing, zihninde yarattığı satranç oyunlarından başka bir oyun geliştirir.

Böylelikle kendini sımsıkı ölüme sarılan bu ceketin içinde yaşamayı da öğrenen Darrell Standing, diğer işkencelere, açlığa ve susuzluğa dayanmayı başarır. Böylelikle cezaevinde ve hücrede yaşadığı korkunç olayların neden olduğu dertlerden kurtulmak ve bunlara katlanmak için geçmiş yaşamların hayallerine sığınır. Darrell Standing, bu oyun sayesinde diğer yüzyıllarda yaşayan diğer insanların bedenlerine giren ruhla hayatlarını hayal etmeye başlar. Tarihin farklı dönemlerinde farklı coğrafyalara ve önceki yaşamlara ruhunu aktararak yolculuklara çıktı. Darrell Standing, hayal gücüyle geçmiş yaşamlara gidip gelmenin ötesinde ruhunu sineklerin vücuduna sokmayı başaracak. Vücudunu terk ederek, önce yıldızlar arasındaki maceraları hayal eder. Bundan sonra derin uykusundan uyandı ve Hz. İsa dönemine, Roma çağlarına, tarihteki çeşitli medeniyetlere gidip gelmeye, bu medeniyetlerdeki tanınmış kişilerin bedenlerine girip çıkmaya başlar.

Kısa Bilgiler
  • Romanda bahsi geçen işkence gömleği gerçektir ve o yıllarda San Quentin hapishanesinde kullanılmıştır.
  • Amerikalı yazar Jack London ‘un en başarılı romanlarından birisidir , orijinal adı “The Star Rover” olan roman 1915 yılında yayımlanmıştır .
  • The Pianist filminden de tanıdığımız Adrien Brody’nin baş rolü oynadığı ve Türkiye’de Çıldırış adı altında gösterime girmiş filmdir.Temelde Yıldızlar Korsanı romanından etkilenmiş olmasına rağmen ,romanda anlatılanlarla uzaktan yakından ilişkisi yoktur.

Yıldız Gezgini – Kitap Açıklaması

Bir akademisyen meslektaşını öldürerek San Quentin Hapishanesi’ne düşen eski bir profesör, burada yaşam boyu hapis cezasını çekerken maruz kaldığı korkunç işkenceden kaçmak için zihinsel taktikler geliştirir. Acı çeken bedenini terk ederek, tarihin farklı dönemlerinde, farklı coğrafyalarda geçen önceki yaşamlarına geri döndüğü yolculuklara çıkar. JackLondon’ın korkunç San Quentin’de beş yılını geçiren arkadaşı EdMorrell’dan esinlenerek yazdığı Yıldız Gezgini’nin anlatıcısının her bir geçmiş yaşam deneyimi, bağımsız birer öykü olarak da okunabilir. London bu en özgün yapıtında, astral seyahat ve yeniden doğuş çevrimi üzerine kafa yorar. Ancak insanlık durumunun bu dirayetli gözlemcisinin asıl derdi, ABD’nin gaddar ve çürümüş hapishane sistemini gözler önüne sermektir.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular