Harry Potter

Harry Potter – J. K. Rowling

Tür:Bilim – Kurgu
Yazar:J. K. Rowling
Yayınlanma Tarihi:1997 – 1999
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Karakterler

Harry Potter: Kitabın ana karakteridir. Lilly ve James Potter’in oğludur. Horkuluk olduğu düşünülen Harry Potter Dumbledore tarafından büyücülük okulundan eğitilmek üzere eğitimler görür. Gryffindor bölümünün öğrencisi ve etkinlik olarak düzenlenen Ouidditch takımında oynar.

Albus Dumbledore: Hogwarts büyücülük okulunan görmüş olduğu en başarılı müdürüdür. Zeki, sakin yapılı ve tüm zamanların en büyük büyücüsü olarak görülür. Gençliğinde güç meraklısı olarak daha sonraları karşımıza çıkar. Lord Voldemort’u yenmek için mücadele eder ve bu yüzden de Severus Snape tarafından kendisini öldürtür.

Hermione Granger: Büyücülük okulunun en başarılı ve zeki kızıdır. Hermione ayrıca Muggle ve yarı büyücüdür. Harry Potter’in en yakın iki arkadaşından biridir. Daha sonraları yakın arkadaşı olan Ron ile evlenir ve Sihir bakanlığı bürosunda işe girer.

Ronald Weasley: Harry Potter’in en yakın iki arkadaşından olan Ron, sadık güvenilir ve her şarta Harry’in yanında olmuştur. Şaka yapmayı seven ve her fırsata abur cubur yer. Kitabın başından itibaren sevdiği Hermione ile evlenir.

Rubeus Hagrid: Harry, Ron ve Hermione’nin yakın arkadaşı olarak gördükleri koca cüseli, yarı dev, yarı insan bir karakterdir. Dumbledore sadık biridir. Aynı amaç için hareket etikleri için her fırsatta Harry yanında olmaya çalışır. Ayrıca büyücülük okulunda herkesler tarafından sevilen bir karakterdir.

Draco Malfoy: Saf kan oldukları için diğer büyücülerden farklı ve onlardan üstün olduklarını görürler. Slytherin takımında yer alır. Harry Potter serilerinde Harry’nin hep ezeli düşmanı olurken, kötülüğün yanında savaşsa da hep içinde bir yerde iyilik yatan ve son seride yaptığı hataların farkına varan bir karakterdir.

Lily Potter: Harry Potter’ın annesidir. Zümrüdüanka Yoldaşlık üyesidir. Lord Voldemort tarafından Felsefe Taşı serisi başlamadan öldürülür.

James Potter: Harry Potter’ın gözlüklü babası, gençliğinde Quidditch takımında sayısız başarılara imza atmış, gençliğinde kibirli ve havalıydı ama olgunlaştığında daha mantıklı davranmış ve Lily ile evlenmiştir. Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın bir üyesi olan James, Felsefe Taşı serisi başlamadan önce Lord Voldemort tarafından öldürülür.

Sirius Black: Harry Potter’ın vaftiz babası, Lily ve James Potter’ın en yakın arkadaşıdır. Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın bir üyesi ve dolunaylarda aldığı lanetten dolayı bir kurt adam karakteridir. Dizide Lily ve James Potter’ı öldürmekle suçlanır ve Azkaban’da hapsedilir. Ancak Harry Potter için kaçan Sirius, onu korumak ve kurtarmak için hayatından vazgeçtiği gibi bir baba gibi davranır ve ona bir ömür bakmak ister.

Profesör Quirrell: Felsefe Taşı serisinde sarık takan profesördür. Lord Voldemort’u kafasının arkasında saklayan bu karakter, Harry ile arkadaş olır ve onu öldürmeyi planlar, ancak başarısız olur.

Ginny Weasley: Ron’un kız kardeşi, Harry Potter’ın evleneceği kişidir. Ailenin en küçük çocuğu olan Ginny, Quidditch takımında oynar, Dumbledore ordusunda yer aldığı gibi her koşul ve şarta Harry yanında olur.

Neville Longbottom: Korkak, büyüleriyle her zaman yanlışlıkla bir şeyleri havaya uçuran karakterdir ve kitabın sonlarına doğru yılanı kesip kahraman olarak korkusunu yenmeyi başarır. Hannah Abbot ile evlenir.

Minerva McGonagall: Harry Potter serisinin şüphesiz en sevilen karakterlerinden biridir. Harry Potter’a her zaman yardım ettiği gibi Hogwarts Büyücülük Okulu’nda büyük rol oynayan ama aynı zamanda tüm öğrencilerini seven ve koruyan iyi niyetli bir profesördür.

Griphook: Serinin başında büyücü bankasında çalışan ve Lord Voldemort’un askerleri tarafından atılan Malfoys zindanında Harry Potter ve arkadaşlarını kurtaran elf cüce karakteridir.

Profesör Filius Flitwick: Cüce karakterlerden biri olan Profesör Filius, Hogwarts büyücülük okulunda tılsım öğretmenidir. Aynı zamanda Ravenclaw binasının başındaki kişidir.

Garrick Ollivander: Harry Potter serisinde asırlardır ailesiyle birlikte gizemli asayı yapıp satan kişidir. Dünyanın en iyi asa yapımcısı olmasının yanı sıra, Harry Potter’a Voldemort’un asasının ikizi olan Mürver asasını Fawkes asasını verdi. Bu şekilde, Harry ve Voldemort’un büyüleri savaşta kıstırılır.

Oliver Wood: Quidditch takımının eski kaptanı, şakacı, yakışıklı ve iyi kalpli bir karakterdir.

Argus Filch: Hogwarts büyücülük okulunun hizmetlisidir. Bayan Norris adında kedisi vardır.

Vernon Dursley: Harry Potter’ın eniştesidir. Harry’e her zaman kızıp emirler yağdıran, büyücülerden nefret eden bir karakterdir.

Petunia Dursley: Harry Potter’ın teyzesi, Lily Potter’ın kız kardeşidir. Harry Potter’ı sevmediği gibi emirler yağdıran, büyücülerden nefret eden bir karakterdir.

Dudley Dursley: Harry Potter’ın kuzeni, Petunia ve Vernon’un şımarık oğludur. Aşırı şımarık, kilolu ve her zaman yemeyi seven, bir o kadarda korkak bir tiptir.

Dean Thomas: Harry Potter’ın yanında savaşan, Zümrüdüanka üyesi olan, karanlık sanatlara karşı savunan grubun üyesidir.

Fred ve George Weasley: Harry Potter serisindeki kızıl saçlı ikizlerdir. Hogwarts büyücülük okulunun tüm yollarını bilen, ancak yaramazlığı, şakaları ve mizahı çok seven haritaya sahip olduğu için Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın bir üyesidir. Onlar da Ron’un ağabeyleridir.

Seçmen Şapka: Hogwarts büyücülük okuluna hangi takımların (Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw ve Slytherin) katılacağına karar veren şapkadır.

Rolanda Hooch: Hogwarts büyücülük okulunda süpürgeyle uçmayı öğreten profesör, komik gri saçlı, hiperaktif bir öğretmendir.

Seamus Finnigan: Hangi büyüyü yaparsa yapsın her zaman patlayan Gryffindor öğrencisi komik bir karakterdir. Seamus’un babası Muggle ve annesi bir cadıdır.

Katie Bell: Zümrüdüanka Yoldaşlığına katılan bir öğrencidir.

Firenze: Harry Potter Felsefe Taşı serisinde ormanda Harry Potter’ı Lord Voldemort’tan koruyan altı at, üstü insan olan at adamdır.

Percy Weasley: Ron’un abisi, Arthur ve Molly Weasley’nin ise üçüncü oğludur. Gryffindor takımının başkanı olan Percy, mezun olmasının ardından Sihir Bakanlığı’nda çalışmaya başlar.

Muggle: Sihir ve büyü yapamayanlara verilen isimdir.

Zümrüdüanka Yoldaşlığı: Lord Voldemort ve Ölüm Yiyenlere karşı dünyayı savunmak adına kurulan bir topluluğun adıdır. Albus Dumbledore tarafından kurulmuştur.

Dumbledore Ordusu: Harry Potter tarafından gelen saldırılarılardan okulu ve herkesi korumak için kurulmuş bir topluluk ismidir.

Ölüm Yiyenler: Karanlık Lordun hizmetçilerine verilen isimdir.

Ruh Emiciler: Ölüler dünyasından gelen bu gölge gibi siyah uçan yaratıklar, yaşayan her şeyin ruhunu emerek beslenir ve korkunç sesler çıkarırlar.

Konusu

Harry Potter on yıl boyunca hiç sevmediği halası Petunia, Vernon Amcası ve nefret ettiği salak kuzeni Dudley ile yaşamak zorunda kalır. Ailesinin bir araba kazasında öldüğünü düşünen Harry, Hogwarts’ta durumun böyle olmadığını, olayların anahtarların ve okul bahçesinin bekçisi Rubeus Hagrid’den gelen bir mektupla başladığını fark eder. Harry’nin Muggle doğumlu cadı annesi Lily Potter ve büyücü babası James Potter, Harry henüz bir yaşındayken Voldemort tarafından öldürülür. Harry, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na hiç başvurmamış olsa da, kabul mektubu geldiğinde kendisinin de bir büyücü olduğunu fark eder. Altı yıl okuyacağı bu gizemli ve devasa okulda onu bekleyen tehlikeli ve heyecanlı maceralarla ilk yılında yetenekli bir büyücüye dönüşür ve olaylar Harry’yi heyecanlı bir şekilde kaderine götürür.

Harry Potter Özeti

Felsefe Taşı

Harry Potter sıradan bir çocuk olduğunu düşünürken bir baykuşun getirdiği mektuplarla hayatı değişir. Başvurmadığı halde Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na kabul edilir. Burada birbirinden ilginç dersler alır ve iki arkadaşıyla maceradan maceraya koşar. Yaşayarak öğrendikleri sayesinde genç yaşta yetenekli bir büyücü olur.

Sırlar Odası

Dursley’ler o yaz o kadar dayanılmaz hale gelir ki, Harry bir an önce okula, Hogwarts’a dönmek için can atar. Eşyalarını toplarken ortaya çıkan ev cini Dobby onu uyarır: Hogwarts’a dönerse felaket olur. Olabilir: Sırlar Odası’nın açılmasıyla ortaya çıkan karanlık güç, Hogwarts’ı taşa çevirmeye başlar. Hayatını riske atan Harry, Oda’nın ölümcül elli yıllık gizemini çözmeye çalışır. Ve gerçekten de başımıza gelmeyen felaket yoktur. Harry Potter’ın okuldaki ikinci yılını anlatan Harry Potter ve Sırlar Odası’nda JK Rowling, tanıdık öğrenci problemlerini -kıskançlık, rekabet, utangaçlık- kısmen korkutucu, kısmen komik fantezi unsurlarıyla ustaca bir araya getiriyor.

Azkaban Tutsağı

Harry Potter serisinin 3. bölümünde okula başlar, tam yaz biter, dev siyah köpek ırkı yüzünden kafası iyice karışır. Özellikle Sihir Bakanı Cornelius Fudge’dan bahsetmek onunla ilgili bir şey değil. Okulda olduğu için Ruh Emiciler ve Ron’un Scabbers tuhaflıkları onun çocuklarıdır. Lord Voldemort’un kaç yıl önce, nasıl yaşayacağı tüylerle dolu ve tek bir lanetle 13 kişiyi öldürebilen kötü şöhretli katil Sirius Black Lord Voldem’in hizmetkârı olduğu düşünülür. Sirius Black, Ron Weasley’nin çalışmak için anlaşılmaz bir şekilde Hogwarts’a gelir. Çok hoş bir Siyah’ın bir Animagus halidir. Remus Lupin’le Çığlık Atma Kulübesi’nde karşılaşan, Harry ve arkadaşlarını peşlerine getiren Sirius (animagus bir köpektir), Scabbers’ın aslında bir animagus olduğunu itiraf eder. Scabbers, 12 yıl önce Sirius Black’in karıştığı olayda öldüğü düşünülen ve Lord Voldemort’un baş hizmetkârı olan Kılkuyruk lakaplı Peter Pettigrew’dir. Pettigrew tüm bu cinayetleri işler ve suçlamadan kaçarak kendini ölü bir adam gibi gösterir. Sirius, Harry’ye olan her şeyi anlatır ve Peter, sahibinden Lord Voldemort’a kaçmayı başarır. Olayların şokunu atlatmaya çalışan Harry, yakın zamanda vaftiz babası olduğunu öğrendiği ve ailesine ihanet ettiğine inandığı için nefret ettiği Sirius Black’in masum olduğunu öğrenir. Sirius’un onunla yaşama teklifi onu çok mutlu eder. Bu arada aileler, Harry’nin en sevdiği Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni Lupin’in bir kurt adam olduğunu öğrenir. Remus Lupin, dolunayda kontrolsüz bir şekilde dönüştüğü gerekçesiyle Hogwarts’taki işini bırakır ve istifa eder. Harry ve arkadaşları, kimsenin onun masum olduğuna inanmayacağını ve Ruh Emicilerin onu bulduklarında saldıracaklarını bilen Sirius’u, bir hipogrif (at bedeniyle uçabilen sihirli bir yaratık) ile birlikte kaçırmakla görevlendirilir. Kitap, Sirius’un Şahgaga’nın sırtında gökyüzüne uçması ve Harry’nin yaz tatili için halasının ve amcasının evine dönmesiyle sona eriyor.

Ateş Kadehi

Harry Potter’ın büyücülük okulundaki dördüncü yılındaki hikâyesini anlatan Harry Potter ve Ateş Kadehi, serinin önceki kitaplarında tanık olduğumuzdan hem çok daha eğlenceli hem de çok daha korkutucu bir büyücülük dünyasının kapılarını açıyor. Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda dördüncü sınıfa giden Harry, Dursley’lerden tatile çıkar ve arkadaşlarıyla Quidditch Dünya Kupası finalini izlemeye gider. Hogwarts’ta bu yılki en büyük yenilik Üç büyücü Turnuvası. Üç rakip büyücülük okulunun katılımıyla gerçekleşen bu etkinlik, yüzyılda bir ilktir. Harry, istemese de, yeterince büyük olmasa da kendini bu Yarışmada bulur. Ancak tek istediği, büyücülük standartlarında olabildiğince “normal” bir hayat yaşamak, yeni büyüler öğrenerek kendini geliştirmek, Cho hakkında hayaller kurmak ve Ron ve Hermione ile iyi vakit geçirmektir. Ancak alnındaki yara izinin çifte sancısı, başına gelecek korkunç olayların habercisidir.

Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Roman Ruh Emicilerin Harry Potter ve kuzeni Dudley’e saldırmasıyla başlar. Harry, bir Muggle’ın önünde Ruh Emicilere karşı büyü yapmakla suçlanır ve Sihir Bakanlığı’na çağrılır; Ama Harry, Dumbledore sayesinde mahkemedeki tüm suçlamalardan aklandı. Dumbledore, Voldemort’un dönüşü nedeniyle Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nı yeniden gruplandırır. Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Voldemort’a karşı kurulmuş gizli bir organizasyondur. Harry ve Dumbledore, Voldemort’un geri döndüğünü söylemesine rağmen, Sihir Bakanlığı ve büyücü dünyası buna inanmıyor veya inanmak istemiyor.

Hogwarts’ı kontrol altında tutmak için Sihir Bakanlığı, Dolores Umbridge adında bir bakanlık üyesini okula atar. Dolores Umbridge, Hogwarts’ı yarı diktatörlükle yönetmeye çalışır. Öğrencilerin karanlık sanatlara karşı sihir öğrenmelerine karşı çıkıyor ve Karanlık Sanatlara Karşı Savunma’nın sihirli kısmını müfredattan çıkarıyor. Harry buna itiraz etse de işe yaramaz ve bunun için cezalandırılır. Harry daha sonra Hermione ve Ron’un ısrarı üzerine Dumbledore’un Ordusu adlı gizli bir grup oluşturur. Grubun amacı öğrencilerin Karanlık Sanatlara karşı büyü yaparak kendilerini savunmalarını sağlamaktır. Romanın sonraki bölümünde, Harry ve arkadaşları Ölüm Yiyenler ile karşı karşıya gelir. Onlara yardıma gelen Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyelerinin katılımıyla büyük bir düello başlar ve bu düelloda Sirius Black, Lucius Malfoy’u etkisiz hale getirirken kuzeni Bellatrix Lestrange tarafından sırtından vurulmuştur. Daha sonra Dumbledore’un gelişiyle birlikte birçok Ölüm Yiyen yakalanır ama daha da önemlisi Voldemort’un geri döndüğü tüm sihir dünyası tarafından anlaşılır.

Melez Prens

Kitapta Lord Voldemort, Draco Malfoy’u Albus Dumbledore’u öldürmesi için görevlendirir. Draco başarısız olursa Snape; bunu kendi evinde, Bellatrix’in yaptığı bozulmaz yeminle söylüyor. Draco, ailesinin geçmişini öğrenir; Babasının bir Ölüm Yiyen olduğunu, Voldemort’un en sadık takipçilerinden biri olduğunu ve bu görevin ailesinde bir soy geleneği olduğunu öğrenir. Harry, Melez Prens’in iksir kitabının yardımıyla ödül olarak kazandığı Felix Felicis (Sıvı Şans) adlı iksiri içer ve Slughorn’dan Hortkuluklarla ilgili hafızasını geri alır. Bundan sonra, Dumbledore hortkuluklar hakkındaki fikrinden emindir ve onları Harry’e söyler. Harry, hortkulukları bulmak için kitabın sonuna doğru Dumbledore ile birlikte bir mağaraya gider. Sonunda Hortkuluk’u bulurlar, ancak onu elde etmek için bir iksir içmeleri gerekir. Dumbledore iksiri içer ve onun tarafından zayıflar. Harry madalyonu alır ve okula gitmelerine izin verir. Okula döndüklerinde üzerinde Kral Burcu’nu gördükleri için hemen Astronomi Kulesi’ne giderler. Orada, Dumbledore Harry’yi dondurur ve o anda Draco Malfoy belirir ve Dumbledore’un asasını üfler. Diğer Ölüm Yiyenler de okula gelir ve Draco’yu Dumbledore’u öldürmesi için kışkırtır. O anda Snape gelir ve Dumbledore’u Avada Kedavra Laneti ile öldürür. Harry daha sonra bunun planlandığını ve Dumbledore’un zaten öleceğini anlayacak. Melez Prens aslında Snape’tir.

Ölüm Yadigârları

…..

Kısa bilgiler
 • Harry Potter, İngiliz yazar J. K. Rowling tarafından yazılan yedi fantastik romandan oluşan seridir.
 • Romanlar, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda eğitim gören genç büyücü Harry Potter ile arkadaşları Hermione Granger ve Ron Weasley’nin yaşamlarını konu alır.
 • Serinin ilk romanı Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın 26 Haziran 1997’de yayımlanmasından bu yana kitaplar dünya çapında büyük bir popülerlik ve ticari başarı elde etmiştir.
 • Eleştirmenlerden olumlu eleştiriler alan kitaplar, çocukların yanı sıra geniş bir yetişkin kitlenin de ilgisini çeker ve genç yetişkin edebiyatının temel taşlarından biri olarak kabul görmeye başlar.
 • Şubat 2018 itibarıyla 80 dile çevrilerek dünya genelinde 500 milyondan fazla satan seri, tarihin en çok satan kitap serisi hâline gelir.
 • Serinin son dört kitabı arka arkaya tarihin en hızlı satan kitabı rekorunu kırar.
 • Son kitap, piyasaya çıktığı ilk 24 saat içinde ABD’de yaklaşık 11 milyon kopya satar.
 • Serinin yedi kitabı, Warner Bros. Pictures tarafından sekiz filmden oluşan bir seriye dönüştürülür.
 • Şubat 2020 itibarıyla Harry Potter film serisi tüm zamanların en yüksek hasılat yapan üçüncü film serisidir.
 • 2016 itibarıyla Harry Potter franchise’ının toplam değerinin 25 milyar dolar olduğu tahmin edilmekte ve bu da onu tüm zamanların en çok hasılat elde eden medya frenchise’larından biri yapmaktadır.
 • Harry Potter dünyası; fantezi, drama, büyüme, okul hikâyesi (gizem, gerilim, macera, korku ve romantizm unsurlarını içeren) dâhil olmak üzere birçok edebî türü kapsar.
 • Rowling’e göre serinin ana teması ölümdür.
 • Serideki diğer başlıca temalar ise ön yargı, yozlaşma ve çılgınlıktır.
 • Kitapların ve filmlerin başarısı, Harry Potter serisinin çeşitli çalışmalarla genişlemesine olanak sağlar.
 • 2009’da Chicago’da gezici bir sergi, 2012’de Londra’da film stüdyosu turu başlar.
 • 2016’da Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? Adlı ilk yan film gösterime girer.
 •  Dünyanın çeşitli yerlerindeki Universal Parks & Resorts tema parklarında Harry Potter temalı bölümler kurulur.

Harry Potter – Kitap Açıklaması

Dünyaca ünlü fantastik kurgu serisi Harry Potter’ın tüm kitapları, Harry Potter Özel Kutulu Set ile satışta! J. K. Rowling’in uzun yıllardır çok satan serisini tek set içerisinde okuyabilir, Harry Potter’ın büyülü serüvenine dâhil olabilirsiniz.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular