Ana SayfaBilim KurguGece Yarısı Kütüphanesi

Gece Yarısı Kütüphanesi

Gece Yarısı Kütüphanesi – Matt Haig

Tür:Bilim – Kurgu
Yazar:Matt Haig
Yayınlanma Tarihi:2021
Yayınevi:Domingo Yayınevi
Karakterler

Nora: İntihar edip bu hayattan kurtulmak isterken, hiç beklenmedik bir kütüphaneye düşer.

Joe: Nora’nın abisidir. Müzikle ilgilenen ve daha sonra Nora’nın da içinde bulunduğu bir grup kurarlar.

Dan: Nora’nın sevgilisidir. Ancak Tam evlenmek üzereyken Nora kendisinden ayrılır.

Bayan Elm: Gece Yarısı Kütüphanesinin kütüphanecisidir.

Izzy: Nora’nın en yakın arkadaşıdır.

Ash: Nora ile kahve içip tanışmak isteyen gençtir.

Konusu

Yanlış bir karar bir insanın tüm hayatına mal olabilir mi? İngiliz edebiyatının önemli isimlerinden Matt Haig; Nora’nın pişmanlıklar, olasılıklar ve yeniden seçim olasılığı arasındaki yolculuğu, en temel insani sorunları ele alan sürükleyici bir kurguyla ona eşlik edecek bilim kuğuyu okuyuculara sunuyor.

Gece Yarısı Kütüphanesi Özeti

Nora erken yaşlardan itibaren yüzme dersleri almaya başlar. Babasının isteği üzerine bunu yapar. Ağabeyi Joe, müzikle ilgileniyor. Müziğe olan ilgisi Nora’nın da ilgisini çeker ve yüzmeyi bırakıp müziğe başlamak istediğine karar verir. O sıralarda hayatında Dan adında bir sevgilisi vardır. Kardeşiyle birlikte kurdukları rock grubu Labyrinths’te hem solist hem de söz yazarı olan Nora, Dan’in Labirentler’de kalmasını istememekte ve birlikte bir Pub açma hayalleri kurarak gruptan ayrılmasına neden olmaya çalışır. Ancak bir sürtüşme yaşanmaya başlar. Kardeşiyle, Babasını küçük yaşta kaybeden Nora, Dan ile evlenmeye çok az kalmışken annesinin ölümüyle düğünü ertelemek ister ama Dan kabul etmez. Sonra Dan’den ayrılır. En yakın arkadaşı Izzy’nin Avustralya’ya gitme teklifini reddederek kendi hayatını yaşamaya ve felsefe okumaya başlar.

Okuldan sonra yaşadığı yerde kalır. Artık ağabeyi ile çok sık görüşür ve müzik aletleri satan bir yerde çalışmaya başlar. Bir gece Ash’ten kedisinin evde öldüğü haberini alır. Ve sabahları bu duruma çok üzülerek işe gider ama işten de atılır. Hiçbir ümidi kalmayan Nora, antidepresan ilaçlarını alarak intihar eder. Ve bir Gece Yarısı Kütüphanesine ışınlanır. Kütüphaneci, çocukken gittiği ilkokulun kütüphanecisi olan Bayan Elm’dir. Bu kütüphanede saat her zaman 00:00’dır. Bir de insanın pişmanlık duyduğu bir kitap var, farklı seçimler yapsaydı hayatın nasıl olacağını gösteren sonsuz bir kitap.

Nora büyük pişmanlıklarını düşünür. Dan ile evlenmek, Izzy ile gitmemek, Labirent grubundan ayrılmak, yüzmeyi bırakmak, Ash’in kahve teklifini geri çevirmek gibi bir çok pişmanlığı vardır. Ve bu hayatları yaşamaya başlar.

Dan ile hayatına girdiğinde, Dan’in kendisini aldattığını öğrenir ve kütüphaneye geri döner, buna boş yere pişman olduğunu görür. Izzy ile birlikte gittiğinde, Izzy’nin öldüğünü öğrenir ve bir daha pişman olmaması gerektiğini görerek kütüphaneye döner. Labirentler grubundan ayrılmazsa çok ünlü bir kişi olacağını görür, ilk başlarda bu hayatı sevmeye başlasa da daha sonra kardeşi Joe’nun öldüğünü öğrenince pişman olmaması gerektiğini görür ve tekrar kütüphaneye döner. Bu şekilde birçok hayat yaşar. Ebedi hayatından çok şey denemiş olmasına rağmen, henüz mutlu olacağı hayatı bulamamış olan Nora, sonunda Ash ile kahve içmeyi kabul ettiği hayata gitmek istemektedir. Uzun süre canlı kalır. Kızları Molly’yi, köpekleri Plato’yu ve ağabeyi ile olan ilişkisini gördükten sonra bu hayattan kurtulmak ister ama isteksizce kütüphaneye geri döner.

Saat ilk kez işlemeye başlar ve kütüphane deprem olmaya başlar. Bunu gören Nora, yaşamak istediğini haykırır. Bayan Elm, Nora’ya bir kalem verir ve ona boş kitabın nerede olduğunu söyler. Nora depremle yangın arasındaki o kitabı zar zor bulur ve yaşıyorum diyerek yaşama azmi ile kendi hayatına döner. Artık intihar etmek istemez. İntihar etmeden önce kardeşine gönderdiği mesaj nedeniyle kardeşi de onunla birlikte hastaneye döner. Böylece düzelir. İyileştikten sonra piyano dersleri vermeye devam eder ve hayata sımsıkı sarılır.

Gece Yarısı Kütüphanesi – Kitap Açıklaması

42 Dile Çevrilen Uluslararası Çoksatan

2020 Goodreads Yılın En İyi Romanı

“Yaşamla ölüm arasında bir kütüphane var,” dedi. “Bu kütüphanedeki raflar sonsuza kadar gider.  Her kitap yaşamış olabileceğin başka bir hayatı yaşama şansını sunar sana. Farklı seçimler yapmış olsan, şu an nasıl bir hayatın olacağını görürsün…

Pişmanlıklarını telafi etme şansın olsaydı, bazı konularda farklı davranır mıydın?”

Nora Seed berbat halde. Kedisi öldü. İşinden kovuldu. Abisi onunla konuşmuyor. Kimsenin ona ihtiyacı yok. Art arda alınmış kötü kararların sonucunda bir kütüphanede buluyor kendini. Zamanın hiç akmadığı bir gece yarısı kütüphanesinde, sonsuz sayıda kitabın ortasında… Kitapların her birinde Nora’nın farklı bir hayatı yazılı. Başka kararlar verseydi yaşamış olabileceği hayatlar.

Farklı kariyerler, farklı eşler, farklı arkadaşlar, farklı şehirlerarasında gidip gelen Nora’nın aklı sorularla doluyor. Mutluluk sadece önemli sandığımız seçimlerde mi gizli? Yanlış giden her detayın sorumlusu gerçekten biz miyiz? Hayatı yaşanılır kılan ne? Yanlış bir karar insanın tüm hayatına mal olabilir mi?

İngiliz edebiyatının önemli isimlerinden Matt Haig; Nora’nın pişmanlıklara, ihtimallere ve yeniden seçme imkânına dair çıktığı bu yolculukta, ona eşlik edecek okurlara sürükleyici ve insanın en temel sorunlarını konu alan bir kurgu sunuyor.

“Değişmesini istediğimiz bir dünyada hep birlikte sıkışıp kalmışken, tam zamanında yazılmış bir modern çağ masalı, günümüzün Şahane Hayat’ı.”

Jodi Picoult

“Kitapların yaşamı değiştirme gücünü kutlayan, içtenlikle ve mizahla yazılmış, baştan çıkarıcı bir roman.”

Sunday Times

“Matt Haig sözcükleri konserve açacağı gibi kullanıyor. Konserve de biziz.”

Jeanette Winterson

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,520TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular