Ana SayfaBilim KurguDünyaya Düşen Adam

Dünyaya Düşen Adam

Dünyaya Düşen Adam – Walter Tevis

Tür:Roman
Yazar:Walter Tevis
Yayınlanma Tarihi:2014
Yayınevi:Everest Yayınları
Karakterler

Thomas Jerome Newton: Başkalarını kendi gezegeni Anthea’dan Dünya’ya taşımak için bir uzay gemisi inşa etmek amacıyla Dünya’ya gelen insansı bir uzaylıdır. Dünya’nın daha sıcak ikliminde ve daha yüksek yerçekiminde çalışmak için gerekli fiziksel güce sahiptir.

Betty Jo: Newton’u kilise, moda ve alkol gibi birçok Dünya geleneğiyle tanıştıran ve ona aşık olan karakterdir.

Nathan Bryce: Newton’un uzaylı olduğunu anlayan ve onu CIA tarafından tutuklatan kişidir.

Konusu

Dünyaya Düşen Adam, şiddetli bir kuraklıktan mustarip olan Anthea gezegeninden insanlarını Dünya’ya taşımanın bir yolunu arayan bir uzaylının yaşamı konu edinir.

Dünyaya Düşen Adam Özeti

Thomas Jerome Newton, başkalarını kendi gezegeni Anthea’dan Dünya’ya taşımak için bir uzay gemisi inşa etmek amacıyla Dünya’ya gelen insansı bir uzaylı. Anthea, birçok nükleer savaştan sonra korkunç bir kuraklık yaşar ve nüfusu 300’ün altına düşer. Kendi yıldız gemileri, yakıt eksikliği ve 500 yıllık ihmal nedeniyle kullanılamaz durumdadır. Anthealıların suyu yok, yavaş yavaş azalan bol miktarda yiyecek ve zayıf güneş enerjisi vardır. Tüm Anthealılar gibi, Newton da süper zekidir, ancak bu görev için seçilmiştir çünkü o, Dünya’nın daha sıcak ikliminde ve daha yüksek yerçekiminde çalışmak için gerekli fiziksel güce sahiptir.

Dünya’ya gelen Newton, ilk olarak Kentucky eyaletine iner. Hızla çevreye aşina olur ve bir plan oluşturur. Kendi gezegenindeki ileri teknolojiyi kullanan Newton, birçok buluşun patentini alır ve teknoloji tabanlı bir holdingin başı olarak inanılmaz bir servet biriktirir. Bu serveti, Anthean nüfusunun geri kalanı için uzay araçları inşa etmek için kullanmayı planlar.

Yolda kendisine âşık olan Betty Jo ile tanışır. Bu hislerine karşılık vermez, şirketini gölgelerde yönetirken onu ve meraklı yakıt teknisyeni Nathan Bryce’ı arkadaş olarak alır. Betty Jo, Newton’u kilise, moda ve alkol gibi birçok Dünya geleneğiyle tanıştırır. Ancak, alkole olan iştahı kısa sürede sorunlara yol açar, çünkü Antheans’a aşina olmayan yoğun duygular yaşamaya başlar.

Sonunda, Newton’un uzaylı doğası Nathan Bryce tarafından keşfedilir ve sırrını birine ifşa edebilmek Newton için bir rahatlama olarak gelir. Dünya’ya taşıyacağı Antheanların gelişecekleri ve üstün zekâlarını Dünya’nın barış, refah ve güvenliğe ulaşmasına yardımcı olmak için kullanacakları ümidini ifade eder. Ancak, CIA Newton’u tutuklar. Dünya’ya gelişinden beri onu takip eder ve Bryce ile bu özel görüşmeyi kaydeder. Onu, uzaylı kimliğine dair kesin kanıtlarla sonuçlanan titiz testlere ve analizlere tabi tutarlar, ancak bunlara inanılmayacağından ve muhtemelen hükümeti utandıracaklarından korktukları için sonuçları açıklamamaya karar veriyorlar. Newton serbest bırakılır, ancak hemen kendi incelemelerine başlayan FBI tarafından tutuklanır. Son muayeneleri, Newton’un kafatasının gözlerinden bir röntgenidir. Gözleri X ışınlarına duyarlı olan Newton onları durduramaz ve kör olur. Newton’un kör olmasının hikâyesi bir kamu skandalı haline gelir, ancak hükümete karşı misilleme peşinde koşmaz ve sırayla yalnız bırakılır.

Bryce ile son kez konuşan Newton, körlüğü ve tutsaklığı sırasında değişen gezegen dizilimleri nedeniyle uzay gemisi projesine devam edemediğini acı bir şekilde açıklar. Kendi gezegenine radyo aracılığıyla yayınlamayı umduğu bir mesajı kaydeder. Bryce, Newton’u tek başına içmesi için bırakır.

Dünyaya Düşen Adam – Kitap Açıklaması

“Tıpkı izleyenler gibi ben de, bu filmdeki rolümü yaşamım boyunca hatırlayacağım.”

-DAVID BOWIE-

Dünyaya düşen insan kılığında bir uzaylı; gezegeni susuzluğun ve türlü savaşların sonucunda yok olmanın eşiğine gelmiş bir Anthea’lı, üstün teknolojik bilgisini kullanarak kısa zamanda dünyadaki en büyük şirketlerden birini kuracak ve kazandıklarıyla kendi “insanlarını” kurtarabilmek için bir uzay gemisi inşa edecektir. Fakat ziyareti uzadıkça bütün planları tersine işlemeye başlar. Alkol, televizyon, yozlaşma… insanlık onu ele geçirmektedir. Dünyaya Düşen Adam hem Walter Tevis’in romanıyla hem David Bowie’nin hafızalara kazınan bir performans sunduğu sinema uyarlamasıyla iki kez kült mertebesine erişmiş bir modern klasik.

“Muhteşem güzellikte bir bilimkurgu… Başka bir gezegenden gelen bu ziyaretçinin dünyamız hakkında söyleyecek pek çok sözü var.”

-THE NEW YORK TIMES-

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,260TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular