Walter Tevis

Doğum: 28 Şubat 1928’de doğdu San Francisco, California, ABD

Ölüm: 9 Ağustos 1984 New York City, New York, ABD

Meslek: Roman ve Öykü yazarı.

Walter Tevis Kimdir?

İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru, 17 yaşındaki Tevis, Pasifik Tiyatrosu’nda USS Hamilton’da bir Donanma marangozunun arkadaşı olarak görev yaptı.

Terhis olduktan sonra, 1945’te Model Laboratuvar Okulu’ndan liseyi bitirdi. Kentucky Üniversitesi’ne girdi ve burada B.A. (1949) ve M.A. (1954) İngiliz edebiyatı dereceleri almış ve A.B. Guthrie, Jr. The Big Sky’ın yazarı. Orada bir öğrenci iken, Tevis bir bilardo salonunda çalıştı ve Guthrie’nin sınıfı için yazılmış bilardo hakkında bir hikaye yayınladı. Daha sonra Iowa Yazarlar Atölyesi’ne katıldı ve burada M.F.A. 1960 yılında yaratıcı yazımda.

Mezun olduktan sonra Tevis, Kentucky Otoyol Departmanı için yazdı. Science Hill, Hawesville, Irvine ve Carlisle’deki küçük kasaba Kentucky liselerinde bilim ve İngilizceden beden eğitimine kadar çeşitli alanlarda dersler verdi. Ayrıca Northern Kentucky Üniversitesi, Kentucky Üniversitesi ve Southern Connecticut Eyalet Üniversitesi’nde ders verdi.

Tevis, 1965’ten 1978’e kadar Atina, Ohio’daki Ohio Üniversitesi’nde İngiliz edebiyatı ve yaratıcı yazarlık dersleri verdi ve burada Üniversite Profesörü oldu. Tevis, Yazarlar Birliği’nin bir üyesiydi.

Walter Tevis Kişisel Hayatı

Tevis 1957’de Jamie Griggs ile evlendi ve boşanmadan önce yirmi yıldan fazla bir süre birlikte kaldılar. İki çocukları oldu, bir oğlu William Thomas ve kızı Julia Ann.

Tevis sık sık sigara içen, kumarbaz ve alkolik biriydi ve eserleri genellikle bu kötü alışkanlıkları ana temalar olarak içeriyordu. Oğlu Will’e göre, “[Walter Tevis] kendi kitaplarının [anti-] kahramanıdır.” Kalp rahatsızlığı olan Tevis’e genç yaşta fenobarbital verildi. Bu, The Queen’s Gambit’teki Beth Harmon karakterinin ilham kaynağının ve Tevis’e göre daha sonraki alkolizminin nedeninin bir parçası olarak kabul edilir. Tevis, 1970’lerde Adsız Alkolikler’in yardımıyla alkol alışkanlığını yenmeyi başardı.

Tevis son yıllarını New York’ta tam zamanlı bir yazar olarak geçirdi ve burada 1984’te akciğer kanserinden öldü. Tevis, Richmond, Kentucky’ye gömüldü.

2003 yılında Jamie Griggs Tevis otobiyografisi My Life with the Hustler’ı yayınladı. 4 Ağustos 2006’da öldü. İkinci karısı Eleanora Tevis, Walter Tevis Telif Hakları Vakfı’nın mütevellisiydi. 9 Aralık 2016’da Bellevue Hastanesinde intihar nedeniyle öldü. Walter Tevis’in edebi çıktısı, Susan Schulman Edebiyat Ajansı tarafından temsil edilmektedir.

Walter Tevis Eserleri

Romanları
  • Vezir Gambiti
  • Dünyaya Düşen Adam
  • The Steps of the Sun.
  • The Color of Money.
  • The Hustler. Harper & Row.
  • Mockingbird. 1980. Reprint: Del Rey Impact

Walter Tevis Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Walter Tevis’in Sözleri, Mesajları ve Kitaplardan Alıntıları yer alır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 4.3]
Önceki KonuVezir Gambiti
Sonraki KonuWalter Tevis Sözleri
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular