Ana SayfaÇocukSaçlarında Soru İşaretleri

Saçlarında Soru İşaretleri

Saçlarında Soru İşaretleri – Sevim Ak

Tür:Çocuk
Yazar:Sevim Ak
Yayınlanma Tarihi:2016
Yayınevi:Can Çocuk Yayınları
Karakterler

Mert: On yaşında bir çocuktur. Küçük yaşlarda geçirmiş olduğu hastalık sonucunda korku duygusunu kaybetmiştir.

Saime: Mert’in annesidir. Mert’i koruma içgüdüsü yüzünden daha çok korumacı bir hale gelir.

Hayri: Mert’in babasıdır. Tam bir kontrol sapkınıdır.

Atıl: Mert’in ağabeyi, günlük kişisel sorunlarından öteye gitmeye niyeti olmayan bir ağabeydir.

Suso: Mert’in yol arkadaşı ve savaş kurbanı.

Şeker Nedim:

Konusu

Kitap, İlk olarak Mert’in ortadan kaybolduğunu öğrenen bir televizyon muhabiriyle karşılaşıyor. Ardından Mert’in kardeşi Atıl, babası Hayri, evsiz bir müşteri olan Şeker Nedim, Mert’in annesi Saime söz alıyor.

Romanın ikinci bölümünde Mert ve Suso kendi bakış açılarından yaşananları anlatıyor ve yaşadıkları macerayı konu ediniyor.

Saçlarında Soru İşaretleri Özeti

On yaşında olan Mert, dört yaşındayken geçirdiği ateşli bir hastalık sonucu korku duygusunu kaybetmiştir. Normalde onu korkutması gereken şeyler artık onu korkutmuyordu. Bu onun özgürlük, keşfetme ve merak duygusunu güçlendirir. Her şeyi anlamak ister, bu yüzden sürekli sorular sorar. Korkmayan çocuğunu korumak isteyen anne olması gerekenden daha koruyucu davranır. Mert’in korkusuzluğunun ardından annesinin başına gelenler. Annesi korkusuz çocuğu Mert’i koruma içgüdüsüyle terazinin topunu kaçırmaktadır. Böylece Mert kuşatılmış, sefil bir hayat yaşamaya başlar. Mert’in annesi Saime, Mert’i eve kilitler. Mert’i pencerenin önünde kuşlara, kedilere bakarak yaşamaya mahkûm eder. Mert, doğayla ancak kırk yılda bir ailenin gittiği pikniklerde buluşabilmiştir.

Annesi Saime yurt dışına çıkınca Mert biraz özgürleşir. Mert bir gün aniden ortadan kaybolur. Mert’in babası Hayri, sattığı ayakkabıları bile ne zaman ve nerede sattığını bilecek ve bunun için ayakkabılara gizli bir cip takacak kadar kontrol manyağıdır. Mert’in ağabeyi Atıl, günlük kişisel sorunlarından öteye gitmeye niyeti olmayan bir ağabeydir. Babası ve ağabeyi Atıl panik içindedir. Annesi gelmeden Mert’in bulunması gerekir.

Annesi Saime yurt dışından döndüğünde Mert’in yokluğunu gizlemek imkânsız hale gelir. Genç gazetecimiz de Saime ile konuşur ve zamanla Saime’nin ne yaptığını anlamaya başlar…

Kitabın ikinci bölümünde Mert ve yol arkadaşı savaş kurbanı Suso’dan duyduklarımız, hikâyenin açık uçlarına kurgusal bir çözüm ya da ruhani bir yolculuğa çıkmış, sorgulayan, meraklı, özgür ruhlu Mert’tir.

Saçlarında Soru İşaretleri – Kitap Açıklaması

Kayıp aranıyor!

Mert, para bozdurmak için babasının dükkânından çıkar ve bir daha geri dönmez. Mert’in kayboluşunun öyküsünü hem ailesinin hem de kendi ağzından dinliyoruz.

Gönderen: Ela Sevda

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Misafir Yazıları
Misafir Yazıları
Bir kitabın ne kadar okuyucusu varsa o kadar değişik çeşidi var demektir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular