Mevud Hüküm

Mevud Hüküm – Halide Edib Adıvar

Tür:Yaşam Öyküsü
Yazar:Halide Edib Adıvar
Yayınlanma Tarihi:1918
Yayınevi:Atlas Kitabevi
Karakterler

Kasım Şinasi: Avrupa eğitimi almış bir doktordur. Gelen hastası ile evlenir.

Sara: Hastalıktan korkan ve eşi Kasım Şinasi sayesinde bu durumun üstesinden gelen karakterdir.

Behire: Kasım Şinasi’nin yengesi ve Ayrıca Sara’nın üvey kız kardeşidir.

Atiye: Sara’nın kızıdır.

Kami: Kasım Şinasi’nin asistanıdır.

Süruri: Sara’nın ilk eşidir.

Konusu

Hastalıktan korkan bir kadın, ona yardımcı olup bu hastalığın üstesinden gelmesi için mücadele eden bir doktor ve bu olaylardan çıkan iftira ve olaylar kitabın konusunu oluşturur.

Mevud Hüküm Özeti

Kasım Şinasi, tedavi ettiği hastası Sara ile evlenir. Sara’nın eski kocası Süruri, zührevi bir hastalığa yakalanır. Sara’nın annesi de bir çılgınlık içinde ölür. Bu hastalıkların bir sonucu olarak Sara, annesi gibi delirmekten veya Sururi gibi zührevi bir hastalıktan korkunç bir şekilde ölmekten çok korkar. Hastalıkların ve olayların etkilerinden asla kurtulamaz. Ancak kocası Kasım Şinasi ona güvence verir ve anlaşırlar. Sara böyle bir hastalığa yakalanırsa, Kasım Şinasi en acısız, ani ve acısız şekilde ilaç yardımıyla sessizce ölmesini sağlayacaktır. Sara, kızı Atiye ve Kasım Şinasi henüz böyle bir durum olmadığı için çok mutlular.

Bir gün Kasım Şinasi, Balkan Savaşı’na katılmak için Edirne’ye gider. Bundan faydalanan kötü niyetli kişiler; Bunun üzerine Behire hemen dedikodu yapar. Sara, sözde kocasının yokluğundan yararlanarak Kami ve kocasını aldatır. Bu iftirayı duyan Kasım Şinasi, hemen evine döner ve iftiraya inanarak, araştırmadan söylenenleri doğru kabul eder. Sara uyurken, yüksek doz morfinle dolu bir şırıngayla Sara’yı öldürür. Bu ölümü cinayet olarak görmez, karısı Sara’ya söz verdiği ölüm olarak görür.

Mevut Hüküm – Kitap Açıklaması

Sanatının, ilminin vezaifini her şeyden mukaddes bilen Kasım! Şimdi aşk ve merhametin karşısında, hiçbir insanın aşkı için hususi bir aleti olamayacağına iman ettiği büyük sanatını Sara’yı kazanmak için bir vasıta yapıvermişti. Hem de nasıl bir şey için yemin etmişti! İlmi, kitapları, hocaları, laboratuvarları, o kadar fedakârlıkla elde ettiği sanatı, semadan muazzam simalarla başı üzerine eğilmiş, onu telin ediyorlar gibi geldi. O da Sara’nın elleri üstünde, ömründe ilk defa olarak ağlamanın harikulade hüzün ve lezzetini hissederek ağladı, ağladı.

Mevut Hüküm, Halide Edib’in ilk dönem romanlarındaki arzu ve delilik matrisinin içinde konumlanır. Aklın, arzunun kıyısında olan kadınlar, o sınırı aşsalar da aşmasalar da tehdit olarak algılanırlar ve toplumun eril simgesel düzlemini her an istikrarsızlaştırdıkları için bu dünyada onlara yer yoktur.

Fatih Altuğ

Kaleme aldığı her metinle yeniden tartışılan Halide Edib’in bütün eserleri, gözden geçirilmiş baskılarıyla Can Yayınları’nda.

(Tanıtım Bülteninden)

Gönderen: Mesut – Selvi

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Misafir Yazıları
Misafir Yazıları
Bir kitabın ne kadar okuyucusu varsa o kadar değişik çeşidi var demektir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular