Ana SayfaÇocukLodos Yolcuları

Lodos Yolcuları

Lodos Yolcuları – Sevim Ak

Tür:Çocuk
Yazar:Sevim Ak
Yayınlanma Tarihi:2019
Yayınevi:Can Çocuk Yayınları
Karakterler

Güzin Hanım: Evde bir başına yaşayan emekli bir müzik öğretmenidir. Evine ve kişisel eşyalarına özen ve titizlikle özen gösterir.

Evsiz Adam Behçet: Yatacak yeri olmayan, sokakta yorganı ile uyuyan evsiz barksız bir adamdır.

Aykut: Ailesinin tek çocuğu olan Aykut, aşırı kilosundan kurtulmak için spor ve diyet yapmaya çalışan çocuktur.

Satılmış: Kâğıt helva satarak geçimini yapmaya çalışan on iki kardeşli bir çocuktur.

Sami Bey: Emekli polis.

Konusu

Kitap, güneybatıdan esen bir rüzgârın sonucu olarak insanların hayatlarının karmaşıklığını konu ediniyor.

Bu bir çocuk kitabı, ancak aslında insanın hayatında rüzgârların esebileceğini, var olanın yok olabileceğini, dünyevi şeylerin ne sahiplenilmesi ne de sahip olunması gerektiğini anlatır. Hem çocuklara hem de yetişkinlere okunabilecek kitap.

Lodos Yolcuları Özeti

Güzin Hanım, yalnız yaşayan emekli bir müzik öğretmenidir. Bir apartman dairesinde rahat bir hayat sürüyor. Evinin ve kişisel eşyalarının temizliğine çok önem verir. Ancak kişisel eşyalarına gösterdiği özeni ortamın temizliği için göstermez. Aksine balkondan örtüleri silkeleyip bir şeyler fırlatmaktan çekinmez. Bir sabah balkonda kahvaltı yapmak ister. Böylece kendisine güzel bir kahvaltı sofrası hazırlar. Kahvaltıya oturduğunda evinin yanındaki boş arsada evsiz bir adam görür. Büyük tarlada yatağı ve yorganıyla küçük bir yer kaplayan adam, Güzin Hanım’ın sinirlerini bozar. Evsiz adamdan çok rahatsız olan Güzin Hanım, onu araziden kovmaya çalışır. Aynı zamanda komşularından destek için bağırır. Ancak bu çaba boşunadır. Çünkü komşuları evsiz adamdan rahatsız olmadıklarını söylerler. Hatta Güzin Hanım’ın evsiz adama görüntü kirliliği yaptığını söylemesine çevreyi daha çok kirlettiğini söyleyerek itiraz ederler. Güzin Hanım evsiz adam tarafından rahatsız edilmeye devam ederken büyük bir gürültü duyar. Balkona çıkıp gürültünün sebebini araştırdığında komşunun çocuğunun bisikletten düşerek bisikletin altına girdiğini görür. Çocuğun adı Aykut’tur. Anne ve babasının tek çocuğu olan Aykut aşırı kiloludur. Günlerini sürekli hamburger yiyerek ve bilgisayar oyunları oynayarak geçiriyor. Ayrıca kilo vermek için spor salonuna gider.

Evsiz adam, Aykut’un dikkatini çeker. Böylece Aykut, evsiz adamla bir gün geçirmeyi kabul eder. Aykut ve evsiz adam buluşup sohbet ederken yanlarına kâğıt helva satan bir çocuk gelir. Bisiklete binmeye meraklı olan ve Aykutlara yaklaşan çocuk, Aykut ile evsiz adamın sohbetine katılır. On iki kardeşi olan Satılmış, diğer kardeşleri gibi eve para getirmek için bütün gün kâğıt helva satmaktadır. Birbirinden çok farklı hayatlara sahip olan bu dört kişinin yolları işte böyle kesişir. Ertesi gün Güzin Hanım, evsiz adam yüzünden yeni aldığı ayakkabılarını incelemeyi unuttuğunu fark eder. Oldukça pahalıya aldığı güzel ayakkabılarını evinde dener. Ayakkabılar ayağına gelmeyince değiştirmeye karar verir. Bunun üzerine ayakkabıcıya gitmek için evden çıkar ve otobüs durağında bekler. Günü birlikte geçirecek olan Aykut ve evsiz adam önce sahile inip balık tutmaya karar verirler. Sahile gitmek için otobüs durağına gelirler ve otobüsü beklerler. Otobüs durağında beklerken Satılmış otobüs durağına gelir. Hepsi otobüs durağında toplanmışken şiddetli bir fırtına meydana gelir. Böylece bu dört kişinin hikâyeleri birbirine karışır. Aykut’un yerine Satılmış gelir. Güzin Hanım ile evsiz bir adam. Satılmış ‘ın yerine geçen Aykut kendini tanımadığı bir evde, tanımadığı insanların arasında bulur. Birçok çocukla kalabalık bir masada çorba ve kuru ekmek yer. Geceleri çimlere uzanır ve kardeşleriyle yıldız seçmeleri oynar. Sonra eve girer ve yerde uyuyakalır.

Güzin Hanım ise eski püskü kıyafetleriyle sokak ortasındadır. Onun bir lokma ekmeğe ihtiyacı var. Eski bir yatak ve kirli bir yorgandan başka bir şeyi yoktur. Neyse ki, kısa sürede iyi insanlar karşınıza çıkacaktır. Bir süre sonra kendine bir meslek bulur ve içinde bulunduğu durumdan kurtulmaya çalışır. Böylece yavaş yavaş yeni bir yaşam düzenine kavuşur. Evsiz bir adam olan Behçet, kendisini Güzin Hanım’ın evinde bulur. Çeşitli yiyecekler yer ve televizyonun önünde yan yatar.

Lodos Yolcuları – Kitap Açıklaması

Bir gün mahalleye, kimsenin tanımadığı, evsiz takımından bir adam çıkagelir; döşeğini bir köşeye serer, oraya yerleşir. Bu garip adam, mahallenin bütün düzenini değiştirecektir. Apartmanın şişko çocuğu Aykut, sokaklarda kâğıt helva satan Satılmış, apartmanda oturanlar: Güzin Hanım, emekli Sami Bey, ister istemez bu yeni adamın neden olduğu değişikliğe bir ucundan katılırlar. Bir gün deli bir lodos, ortalığı altüst eder. Lodos, bilirsiniz, güneyden esen yeldir. Her şey birbirine karışır, herkes kendini bir başka yerde bulur. Çocuk edebiyatımızın usta yazarı Sevim Ak, her zamanki hayal gücünü kullanarak, yine çocukların dünyasına çok renkli bir serüven romanıyla sokuluyor. Lodos Yolcuları ‘nda çok değişik ortamlarda çok değişik çocuklarla tanışacaksınız.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,260TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular