Ana SayfaRomanGeneral Uçtu

General Uçtu

General Uçtu – Mehmet Zaman Saçlıoğlu

Tür:Roman
Yazar:Mehmet Zaman Saçlıoğlu
Yayınlanma Tarihi:2014
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Karakterler

Harun Karakoç: İdealist bir öğretmendir. Münevver hanım ile evlidir. Hayatı boyunca tek amacı çocuklara iyi bir eğitim ve gelecek sunmaya çalışmasıdır.

Münevver Hanım: Harun Karakoç gibi idealist bir öğretmendir. Beş çocukları vardır.

Murat: Harun ve Münevver’in büyük oğullarıdır. Üniversitede sol görüşlü örgütlerde yer alır ve mitinglere katılır.

Yüksel: Harun ve Münevver’in büyük kızıdır.

Sinan: Yüksel’in nişanlısı ve başarılı bir kimyagerdir.

Konusu

Roman, 12 Eylül Darbesi sonrası işkence, infaz, kaybolma gibi birçok trajedi yaşayan bir köy-enstitü öğretmeni ve aile üyelerini; Yaşlı öğretmenin, darbe ortamında kaybettiği küçük oğlunun intikamını almak için darbeci generalle kaçırılması ve hesaplaşması anlatılır. Eserde, oğlunu kaybeden bir babanın içine sürüklendiği intikam, vicdan ve pişmanlık duyguları ele alınmaktadır.

General Uçtu Özeti

Bir köy enstitüsünde yetişmiş idealist bir öğretmen olan Harun Karakoç, Marmaris’te bir hastane yatağında uyanır. Hayat hikâyesi geriye dönüşlerle anlatılan Harun, kendisi gibi idealist bir öğretmen olan Münevver Hanım ile evlenerek bir aile kurar. Hayatı boyunca tek amacı iyi öğrenciler ve çocuklar yetiştirmek olmuştur. Yıllarca Anadolu’nun köy ve kasabalarında çalışan Harun ve ailesinin barışçıl düzeni 1980’de bozulur; Felsefe, iktisat, tiyatro ve hukuk eğitimi alan çocukları dönemin siyasi kavgalarına girer.

12 Eylül darbesi gerçekleştiğinde işkence, infaz, gözaltında kaybolma ve o dönemde yaşanabilecek tüm trajediler bu aileyi buluyor. O sırada ailenin en büyük kızı nişanlı ve evlenmek üzeredir. Yapacakları ev için alışveriş yaparken genç nişanlısı bir hata sonucu tutuklanır. Aynı günlerde İktisat Fakültesi’nde okuyan solcu büyük oğulları polis tarafından aranıyor. Ailenin iki küçük oğlu da sorguya alınır; biri işkence görür, diğeri Almanya’ya kaçmak zorunda kalır.

Ailenin fertleri yıllar sonra bile yaralarını iyileştirmekte zorlanırlar. İdam edilen oğlunun görüntüsü Harun’u yalnız bırakmaz. Marmaris’e yerleşen diğer çocuklarının yanına gider. Marmaris, 12 Eylül darbesinden sorumlu generalin de yaşadığı yer. Harun’un intikam duygusu onu hasta eder ve Marmaris hastanesindeki yoğun bakım ünitesine yatırılmasına neden olur.

Tiyatro eğitimi alan oğlu, babasının en azından generalin yüzüne tükürdüğünü düşünür ve intikam duygusunun bir nebze olsun hafifleyeceğini umar ve tiyatro arkadaşlarıyla bir oyun kurar. Beklenmedik bir tesadüfle, General gerçekten de intikamın kurbanı olur.

Kısa Bilgiler
  • Yazarı, ilk romanı olan bu eser ile 2014 yılı Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazanmıştır.
  • Yazar, tiyatrocu Ayhan Kavas’ın sipariş ettiği senaryoyu yazmak için karakterleri oluşturmak üzere bu romanı yazmış; ardından bazı farklılıklar bir senaryo kaleme almıştır.

General Uçtu – Kitap Açıklaması

Gencecik oğlu elinden alınan bir babanın yıllarca beklediği adaleti hukuk sistemi sağlayamazsa ve bir gün oğlunu öldürten kişi o babanın eline düşerse ne olur?

İntikam duygusunun karşısında insani değerlerin gücü nedir? Ya bu intikam duygusu bir başka büyük acıyı doğurursa, vicdan kendini nasıl cezalandırır?

Mehmet Zaman Saçlıoğlu, General Uçtu’da Köy Enstitülü bir öğretmenin ve ailesinin askeri darbeyle aldıkları yaraları, yaşamı kutsal bilen insanların bile intikam duygularıyla nasıl değişebileceklerini, rastlantılarla, oyunlu, hızlı, dinamik bir anlatımla ve 1970’li yıllara geri dönüşlerle ele alıyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular