Ana SayfaRomanYüreğinin Götürdüğü Yere Git

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git – Susanna Tamaro

Tür:Roman
Yazar:Susanna Tamaro
Yayınlanma Tarihi:1994
Yayınevi:Can Yayınları
Konusu

“Yüreğinin Götürdüğü Yere Git”, 80 yaşındaki bir kadının torununa yazdığı gönderilmemiş mektuplarından oluşan bir romandır. İnançlar, kuşak çatışması, aile ilişkileri ve sırların bu ilişkiler üzerindeki etkilerine de yer vermiştir.

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git Özeti

Canlı bir kişiliğe sahip genç adam, genç yaşta yanlış bir kararla evlenir. Eşinden çocuk sahibi olmak için her şeyi denerler ama başarılı olamazlar. Daha sonra özel tedavi görmeye başlar. Ancak ilk görüşte bir doktora âşık olur ama onlarınki imkânsız bir aşktır. Bir araya gelmeleri mümkün değildir ancak bu yasak aşk sonucunda kadın hamile kalır. Kocasına çocuğun kendisinden olduğunu söyler ve hayatına devam eder.

Zor bir çocukluk geçiren kadın, kendi kızını mutlu bir şekilde büyütmeye kararlıdır. Bunun için her istediğini yapmaya başlar. Ancak bunun sonucunda kendisini pek ciddiye almayan şımarık bir genç kız çıkar. Kız kendini dönemin özgürlük ve hippi çılgınlığına kaptırır ve Amerika’ya gider. Döndüğünde hamiledir ve çocuğun kimden olduğu hakkında hiçbir fikri yoktur. Bunun üzerine kız psikolojik sorunlar yaşamaya başlar ve tedavi görür. Ancak tedavi olurken doktoruna yakınlaşır ve bu durum daha da büyük yıkıma neden olur. Âşık olduğu adam onu ​​aldattır ve onu terk eder. Daha sonra annesinin yardımına koşar ama annesiyle yaşadığı tartışma daha acı bir gerçekle yüzleşmesine neden olur. Kız öz babasının farklı olduğunu ve annesinin yasak bir aşktan sonra hamile kaldığını öğrenir. Bunun şokunu yaşarken bir trafik kazası geçirir ve ölür.

Kadın, kızının en iyisini vermek isterken, istemeden onu uçuruma sürüklemiş ve sonunda ölümüne sebep olmuştur. Ama önünde bir torunu vardır ve onun için yeniden hayata tutunması gerektiğini bilir. Bu sefer aynı hataları yapmayacak ve torununa en iyi şekilde bakacaktır. Ancak hayat kadına yeniden bir oyun oynar ve torunu büyüyünce annesi gibi Amerika’ya gitmeye karar verir. Yaşlı kadın, torunu onu yalnız bırakınca bir şok daha yaşar. Sonra kalemini alır ve torununa gönderilmeyecek mektuplar yazar. Ona en büyük tavsiyesi, Yüreğinin Götürdüğü Yere Gitmesidir.

Kısa Bilgiler
  • Kitap İtalya’da Eco’nun “Gülün Adı” romanından sonra en başarılı İtalyan romanı olarak karşılanmıştır.
  • Bu kitabın devamı niteliğinde olan “Yüreğimin Sesini Dinle” (Ascolta La Mia Voce) 2007 yılında yayımlanmıştır.

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git – Kitap Açıklaması

Genç İtalyan yazarı Susanna Tamaro’nun 1994’te yayımlandığı zaman İtalya’da büyük yankı uyandıran ve yılın olayı olan bu kitabı, çok satan kitaplar listesinin başındaki yerini uzun süre bir başka kitaba bırakmamıştır. Eco’nun `Gülün Adı’ adlı romanından sonra en başarılı İtalyan romanı olarak karşılanan Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, 80 yaşındaki bir kadının uzaklara giden genç torununa yazdığı ve hem bir iç döküş, hem de vasiyet sayılabilecek mektuplarından oluşuyor. Yalın, güncel bir dille, sevgiyle ve içtenlikle kaleme alınmış, ama asla gönderilmemiş olan bu mektuplarda, yaşlı kadın, kendisinin ve kızının dokunaklı yaşamlarının gizli kalmış yönlerini açığa vururken, bir yandan da hem kendini, hem de kızını irdeliyor; kendine karşı bir iç hesaplaşma yürütüyor. Değişen gelenekler, altüst olan değerler karşısında hissettiklerini torununa sevgiyle, bilgelikle aktarmak isteyen bu yaşlı kadın, kendi gençliğinde yapmayı göze alamadığı şeyleri yapmasını torununa öğütlerken, “Yapmaya değecek tek yolculuk, içimize yapacağımız yolculuktur,” diyor; “o özgün çağrıya kulak vermeli ve yüreğimizin götürdüğü yere gitmeliyiz.”

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,128TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular