Aydaki Kadın

Aydaki Kadın – Ahmet Hamdi Tanpınar

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanAhmet Hamdi Tanpınar1987
Karakterler

Selim: Romanın ana karakteridir. İstanbul’un köklü ailelerinden gelen ancak sonraları para sıkıntısı yaşamaya başlayan biridir.

Leyla: Selim’in eski aşkıdır.

Konusu

Leyla ile Selim’in aşkı ve Selim’in gözünden Leyla’nın verdiği davet ile İstanbul’da yaşayaninsanların yozlaşmış yaşamları anlatılmaktadır.

Aydaki Kadın Özeti

Selim’in çocukluğunun , gençlik yıllarının, ilk heyecanlarının yaşandığı konağın satılması, hasta kardeşini kaybetmesi ve yaşadığı mali sıkıntılar onun içine kapanmasına sebep olur. Mebusluktan ayrılmış, dergi çıkartmak için şartlarını olabildiğince zorlamıştır. Aynı zamanda bitirmek için uğraştığı “İflas”adlı romanına bir türlü adapte olamamaktadır.

Leyla Kırklareli’ne eşini ziyarete gittiğinde Selim ile tanışır. Çevresindeki bütün erkeklerin ilgisini çeken Leyla, eşinin tercihleri nedeniyle ayrılır. Selim ile uzunca sürecek bir birlikteliğe başlarlar. Fakat Selim zaman içerisinde kendi içine kapanışı ve yaptığı kıskançlıklar Leyla’yı Refik’e iter ve ayrılırlar.

Bir gün Leyla’nın evinde verdiği davetle Boğaz’ın eşsiz manzarasıyla birlikte Selim ile Leyla tekrar eski günlerini anımsarlar ve çevrelerindeki çarpık ilişkilere, yozlaşan hayatlara şahit olacaklardır. Tıpkı Gaya’nın köpek tablosundaki gibi azmin sonrasında bir duvar ve imkansızlıkla Leyla ile Selim’in küçük köpek ile başlar ancak onunla beraber hayata tutunamaz ve aynı kapıdan hayata girip farklı kapılardan çıkarak aşklarına veda ederler. Selim ise artık yazdığı roman olan İflas’a zihnen hazırdır.

İnsan bir daha dünyaya gelebilir mi? Çocukken hep bunu düşündüm. Gelebilir miyim diye değil,geldim mi diye?

Aydaki Kadın – Not

Yazarın ömrünün bitirmeye yetmediği kitabı 4000 sayfalık müsvedde arasından derlenen ve öğrencisinin özverisiyle eksik de olsa yayınlanan kitabıdır.

Aydaki Kadın – Yorum

Aydaki kadın: Kadın olduğunu öğrendikten sonra içinizde oluşacak o hisse engel olamayacağınız aynı zamanda dönemi eleştirirken karakterin içinde olduğu durumlara onun gözünden bakmakla kalmayıp sizin de içinizde olacağınız harika bir kitap.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 8 Ortalama: 4.4]
Önceki Konuİki Şehrin Hikayesi
Sonraki KonuKnut Hamsun
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular