Ana SayfaRomanYakıcı Sır

Yakıcı Sır

Yakıcı Sır – Stefan Zweig

Tür:Roman
Yazar:Stefan Zweig
Yayınlanma Tarihi:1945
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Karakterler

Baron Otto: Son derece çapkın bir adamdır.

Mathilde Blumental: Oğlu ile birlikte tatile giden bir kadındır.

Edgar: Mathilde’nin küçük oğludur.

Konusu

Yakıcı Sır kitap konusuna değindiğimizde, eğlenceli ve zevkli bir tatil geçirmek, gittiği yerde kadınlar ile ilişki kurmak isteyen bir baron, tatil yerinde gördüğü bir kadını gözüne kestirir. Kadın tatile 12 yaşındaki oğlu ile birlikte gelmiştir. Baron kadına yakınlaşabilmek için öncelikle oğlu ile dostluk kuracaktır. Çocuk ise kurduğu bu dostluktan son derece hoşnuttur. Zaman içerisinde baronu annesi ile tanıştırır. Ancak çocuğun kafası karışmaya başlamıştır. Çünkü annesi ile tanışan baron artık çocuğu bir ayak bağı olarak görmeye başlamış, ona eksisi gibi dostlukla yaklaşmamaktadır.

Yakıcı Sır Özeti

Henüz 12 yaşında olan Edgar annesi ile birlikte Avusturya Alplerine tatile gitmiştir. Aynı zamanda son derece çapkın bir adam olan Baron Otoo von Strenfelt onların geldiği bu tatil yerine gelmiştir. Amacı kadınlar ile vakit geçirmek, zevki ve yeni renkler ile dolu duygular yaşamaktır. Amacı burada bulacağı bir kadın ile tatilini eğlenceli bir hale getirmektir. Avusturya’nın küçük aristokrat ailelerinden birine mensuptur ve hazinede memur olarak çalışmaktadır.

Baron Edgar’ın annesini gözüne kestirmiştir. Çapkın baron annesi ile tanışmak için öncelikle Edgar ile yakınlaşmaya kadar verir. Çocuğun dostluğunu ve güvenini kazanmak için birçok farklı numara yapar ve sonunda istediğini elde etmeyi başarır. Baronun yaptıkları Edgar’ı çok mutlu etmektedir. Çünkü çocuk daha önce kendisini hiç bu kadar değerli hissetmemiştir. İnsanlar tarafından gördüğü ilgi ve yakınlıkta onu etkilemektedir.

Bayan Blumental ise hasta oğlunun tedavisini hızlandırmak amacı ile bu otelde tatile gelmeye kara r vermiştir. Bu sebepten oğlunun her zaman mutlu olmasını ve sağlığına iyi gelecek şeyler yapmasını sağlamaya çalışmaktadır. Baron zaman içerisinde annesini elde edebilmek için çocuğu kullanmaya başlar. Annesi de oğlunun mutlu hissetmesi ile bu dostluktan memnundur. Baron en sonunda annesi ile tanışmayı başarır. Başlangıçta çocuk gördüğü ilgiden memnun olsa da sonraları her şey değişir. Başlarda ne olduğuna anlam veremez. Oysa baron annesi ile bir aşk yaşamaya başlamıştır. Fakat çok geçmeden çocuk kendisini kullandığını anlar. Artık Edgar hem annesi için hem de baron için ayak bağı olaya başlamış ve can sıkıcı çocuk durumuna düşmüştür.

Tüm bu olanlar üzerine Edgar annesi ile baronu baş başa bırakmamak için çeşitli numaralar denemektedir. Aynı zamda birbirinden farklı isteklerde bulunmaktadır. Annesi ile baron nereye giderse girsin onları yalnız bırakmamak için elinden geleni yapmaya çalışmaktadır. Baron ve Bayan Blumental ise yalız kalmak istemektedir. Edgar’ı atlatmak için çeşitli oyunlar kurmaya ve birçok farklı numara denemeye başlamışlardır. Edgar’ın annesi ve Baron arasında geçen ilişkiyi engelleme çabası acı bir şekilde son bulur. Baron bir gece küçük Edgar’ı döver. Egdar bu olayın üzerine otelden kaçar ve anneannesinin evine gider. Fakat yaşanan her şeyin açığa çıkmasından korkan annesi Bayan Bulumental, bu eve Edagar’dan önce gelmiştir. Üstelik Edgar’ın babası da yaşanan olayları fazlası ile merak etmektedir. Bu noktadan sonra yaşanacaklar adeta patlamaya hazır bir bomba gibi görünmektedir.

Kısa Bilgiler
  • Yakıcı Sır Stefan Zweig’in ilk kez 1913 yılında yazdığı kitabıdır. Yazarın 32 yaşındayken kaleme aldığı kitap ölümünden sonra 1945 yılında yeninden yayımlanmıştır. Özellikle bu tarihten sonra daha çok ilgi çeken bir kitap halini almıştır.
  • Tüm kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da insan ilişkilerinde derinlemesine bir şekilde değinmiş ve farklı hisleri betimlemiştir.

Yakıcı Sır – Kitap Açıklaması

Kısa bir tatil için Avusturya Alplerine giden bir baron, zamanını zararsız bir flörtle renklendirmenin yollarını aramaktadır. Kendine fazlasıyla güvenen ve gönül maceralarına her zaman açık olan bu müzmin kadın avcısı, kısa sürede kendisine bir av bulmakta hiç zorlanmayacaktır. Tanışıp yakınlaşmak istediği kadının on iki yaşındaki oğluyla ahbaplık kurarak işe koyulur. Yakıcı Sır annesini elde etmek isteyen bu narsist çapkın tarafından kullanılan bir çocuğun hikâyesidir aslında. Ne var ki, yetişkin dünyası bazen masum çocuklara büyüklere göründüğünden çok daha berrak görünmektedir…

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,101TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular