Ana SayfaRomanYezidin Kızı

Yezidin Kızı

Yezidin Kızı – Refik Halit Karay

Tür:Roman
Yazar:Refik Halit Karay
Yayınlanma Tarihi:1972
Yayınevi:İnkılap Kitabevi
Karakterler

Hikmet Ali: Geçmişi ile ilgili merakta kalarak araştırmalar yapan, zeki, genç ve ayran gönüllü biridir.

Zeliha: Oldukça gizemli ve ne düşünüp ne yapacağı belirsiz bir kişidir.

Şeyh Şemun: Zeli’nin eşidir. Karısının mutluluğu için her şeyi yapan bir insandır.

Konusu

Kitapta, Fransa’da yaşayan bir Türk gencinin Suriye’deki ata köylerini ziyarete giderken Zeliha isimli bir kıza âşık olduğu olaylar ve sürprizler anlatılıyor.

Yezidin Kızı Özeti

Refik Halit’in Suriye’den dönüşünden bir yıl sonra, 1939’da yazılmıştır. Belki de bu nedenle yazar hikâyenin geçtiği yer olarak Suriye’nin kuzeyini, Sincar Dağları’nı seçmiştir. Bölgede yaşayan Yezidiler ise kendilerine has kültürleri ve azalan nüfusu ile romana farklı bir renk katmaktadır.

Fransa’da yaşayan bir Türk olan Hikmet Ali, atalarını araştırmaya karar verir. Atalarının köylerini ziyaret etmek için Marsilya’dan Suriye’ye uzun bir yolculuğa çıkar. Gemide Kürtçe konuşan gizemli Arjantinli bir kadınla tanışır. Belki de Ali’nin ilgisini çeken kadının esrarengizliğidir. Kadının Türkiye’yi yakından izlediği ortaya çıkar. Hikâye ilerledikçe Zeliha’nın Yezidi aşiretinden hatta Yezid’in kızı olduğu iddiası gizemi daha da artırıyor. Suriye çöllerini ve Sincar dağlarını dolaşan ve mekânın büyüleyici atmosferi altında büyük bir aşk yaşayan Hikmet Ali, Zeliha’nın yanındaki Süryani rahipten gerçeği öğrenince şok olur ve afallar. Zeliha artık onun için kalbinde derin bir yaradan başka bir şey değildir. Zeliha, Hint denizlerine, Ali köyüne doğru giderken, Ali Sincar dağlarında kalplerin çarpışmasıyla sakatlanır.

Yezidiler

Yezidiler, Ezdiler ya da Ezidi Kürtleri Arapça, Farsça, Kürtçe, konuşan ancak çoğunlukla Kürtçe konuşan etnodinsel bir topluluğa verilen isimdir.

Bu topluluğun Zerdüştlük ve eski Mezopotamya dinlerinden uzanan dinî inançlarına Yezidilik ya da Ezidilik denilmektedir. Ezidiler, temel olarak tarihte Asurluların bir parçası olan Irak’ın Ninova bölgesinde yaşamaktadırlar. Yezidilerin bir kısmı Kürt kimliğini benimsemiş[9] olsa da, özellikle Ermenistan’da yaşayan Yezidiler, kendilerini Kürtlerden ayrı tutmaktadır.[10] Ermenistan, Gürcistan, Suriye ve Türkiye gibi ülkelerde yaşayan Yezidi toplulukları gittikçe azalma ve Avrupa’ya, daha çok da Almanya’ya göç etme eğilimindedirler.

Yezidin Kızı – Kitap Açıklaması

“Dünyamı artık ilaçlı olarak seyrediyorum; kanıma zehrini katan bir iğne veya bir tutam toz beni bir masal âlemine sürükleyip götürmüştü.

Tamamen yaşadığıma kani değildim, hayatla ölüm arasında, sanki bir Araf geçidindeydim, alnıma yazılmış olan devrimi iradesizce ikmale çalışıyordum. Bundan ötesi ya sonsuz bir aydınlık, ya tükenmez bir karanlık olacaktı. Hangisine düşeceğimi bilmediğimden halin devamını istiyor, karar almaktan korkuyordum.

Kendiliğimden yapacağım en küçük bir hareket ve göstereceğim bir ufacık irade Zeliha’yı benden kaçırabilecekti…”

Türk edebiyatının usta kalemi Refik Halid Karay, bir gemi seyahati sırasında başlayıp uçsuz bucaksız Suriye çöllerinde devam eden gizemli bir aşkı anlatıyor. Yezidilik hakkında detaylı bilgileri de konu alan Yezidin Kızı, pek aşina olunmayan gerçeklerin üzerine örülmüş sürükleyici ve egzotik bir hikâye.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,109TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular